HomeLatest ThreadsGreatest ThreadsForums & GroupsMy SubscriptionsMy Posts
DU Home » Latest Threads » Forums & Groups » Main » General Discussion (Forum) » Take down Robert E. Lee's...

Sun Apr 22, 2018, 04:12 PM

Take down Robert E. Lee's statue and put up a memorial to lynching

By JASON WARD
APR 22, 2018 | 4:05 AM

... the lawn at the Clarke County Courthouse in Mississippi, is peppered with monuments. A granite marker lists the Ten Commandments, and a veterans memorial honors residents who fell in foreign wars. A Confederate soldier tops another granite monument installed over a century ago: "Though Your Ranks Now Fast Are Melting," the inscription reads, "and the Stars and Bars Are Furled. Yet the South Will Live Forever In the Glory of Your World."

Now the Equal Justice Initiative, a legal advocacy organization in Montgomery, Ala., proposes to add another monument to the courthouse lawn: a six-foot-high, rust-colored steel column inscribed with the names of Ernest Green, Charlie Lang and eight other African Americans lynched in Clarke County.

On Thursday, the National Memorial for Peace and Justice — known, informally, as the lynching memorial — opens to the public in Montgomery, the first capital of the Confederacy. It consists of 805 engraved columns, a county-by-county listing of the names and dates of death of the victims of "racial terror lynching" in the United States. Since 2010, the Equal Justice Initiative has meticulously documented the deaths — 4,400 and counting. On the grounds surrounding the memorial structure lie 805 additional columns, duplicates of those on permanent display, waiting for county officials from across the country to claim them and take them home ...

The EJI's offer of ready-made monuments is as much a challenge as an invitation to the counties represented by the steel columns assembled and arrayed in Montgomery. That aspect of the memorial answers the call — or calls the bluff — of public officials who have responded to demands for the removal of Confederate statues by arguing for, as Vice President Mike Pence put it, "more monuments, not less." Will the hundreds of communities that already make room for monuments to white supremacy now find space for a memorial to victims of white supremacist violence?

http://www.latimes.com/opinion/op-ed/la-oe-ward-lynching-memorial-20180422-story.html

3 replies, 3597 views

Reply to this thread

Back to top Alert abuse

Always highlight: 10 newest replies | Replies posted after I mark a forum
Replies to this discussion thread
Arrow 3 replies Author Time Post
Reply Take down Robert E. Lee's statue and put up a memorial to lynching (Original post)
struggle4progress Apr 2018 OP
struggle4progress Apr 2018 #1
thucythucy Apr 2018 #2
waddirum Apr 2018 #3

Response to struggle4progress (Original post)

Sun Apr 22, 2018, 05:24 PM

1. How about a memorial to lynching victims in YOUR county?



Here's a partial list of US lynching victims by state and county:

AL Autauga county: John Williams 11/5/1898
AL Autauga county: Gaines Hall 4/30/1904
AL Autauga county: Buck Steward 12/15/1904
AL Autauga county: Pete Zeigler 10/16/1920
AL Baldwin county: Ruben Sims 4/20/1904
AL Barbour county: Shade Thompson 6/9/1881
AL Barbour county: Albert Brooks 7/22/1881
AL Barbour county: George Ward 10/21/1885
AL Barbour county: John Clark 8/6/1897
AL Barbour county: Billie Magruder 6/28/1901
AL Barbour county: Jim Cotton 2/4/1906
AL Barbour county: Iver Peterson 2/12/1911
AL Barbour county: Wm. Jenkins 1/10/1922
AL Bibb county: John Davis 11/23/1886
AL Bibb county: Unnamed Negro 6/2/1887
AL Bibb county: Jim Tate 9/26/1890
AL Bibb county: Unnamed Negro 9/4/1893
AL Bibb county: Joseph James 12/22/1896
AL Bibb county: James Jackson 1/28/1897
AL Bibb county: William Hill 6/6/1899
AL Bibb county: Joe Scott 6/23/1904
AL Bibb county: Grant Richardson 10/11/1910
AL Bibb county: Unnamed Negro 1/4/1917
AL Bibb county: Jim McMillan 6/18/1919
AL Bibb county: A. T. Hardin 8/13/1933
AL Bibb county: Dan Pippen 8/13/1933
AL Blount county: Tobe Williams 7/23/1890
AL Blount county: Mack Brown 7/18/1891
AL Blount county: Lillie Cobb 4/25/1926
AL Bullock county: Toby McGrady 10/4/1895
AL Bullock county: Will Scott 1/4/1907
AL Bullock county: Abberdine Johnson 4/2/1911
AL Butler county: Unnamed Negro #1 of 2 9/25/1891
AL Butler county: Unnamed Negro #2 of 2 9/25/1891
AL Butler county: Samuel Smith 1/8/1894
AL Butler county: Alice Greene 4/21/1895
AL Butler county: John Rateler 4/21/1895
AL Butler county: Martha Greene 4/21/1895
AL Butler county: Mary Deane 4/21/1895
AL Butler county: Zeb Colley 4/21/1895
AL Butler county: Unnamed Negro 4/28/1895
AL Butler county: Solomon Jones 7/30/1899
AL Butler county: Frank Reeves 5/30/1901
AL Butler county: Dock Hartley 1/?/1915
AL Butler county: Select Reeves 10/14/1920
AL Calhoun county: John Brooks 10/5/1882
AL Calhoun county: Unnamed Negro 3/3/1892
AL Calhoun county: Unnamed Negro 10/1/1910
AL Chambers county: Jeff N. Rogers 2/2/1884
AL Chambers county: John Fitch 9/18/1896
AL Chambers county: John Anderson 10/24/1898
AL Cherokee county: John Kellogg 2/1/1898
AL Cherokee county: John Callow 3/20/1898
AL Chilton county: Scipio Atchison 5/9/1885
AL Chilton county: Frank Griffin 3/29/1890
AL Chilton county: Ray Porter 8/21/1891
AL Chilton county: Lindsay Harper 7/28/1893
AL Chilton county: Abram Seddon 2/16/1894
AL Chilton county: William George 2/16/1894
AL Chilton county: Lewis Hendricks 2/20/1894
AL Chilton county: Unnamed Negro #1 of 2 4/-/1894
AL Chilton county: Unnamed Negro #2 of 2 4/-/1894
AL Chilton county: Lewis Bankhead 6/30/1894
AL Chilton county: Manuel Dunegan 3/-/1895
AL Chilton county: Charles Young 3/21/1914
AL Choctaw county: Jack Turner 8/19/1882
AL Choctaw county: Harry Hinton 1/17/1892
AL Choctaw county: G. H. Rose 5/5/1892
AL Choctaw county: Wiley Campbell 6/21/1902
AL Choctaw county: Azariah Curtis 12/6/1912
AL Choctaw county: — Jordan 7/28/1921
AL Clarke county: Mark Woodford 12/8/1877
AL Clarke county: Alexander Reed 12/27/1885
AL Clarke county: Tom Jackson 6/19/1912
AL Clarke county: Jesse Hatch 5/3/1915
AL Clarke county: Archie Robinson 8/2/1919
AL Clarke county: Unnamed Negro 8/2/1919
AL Clay county: Edward Prater 7/5/1892
AL Cleburne county: Ray Rolston 11/23/1909
AL Cleburne county: Jeff Johnson 8/6/1897
AL Coffee county: Jerido Shrivers 5/18/1895
AL Coffee county: John Wesley Pennington 8/7/1901
AL Colbert county: — Jordan 5/8/1885
AL Colbert county: Oscar Coger 1/1/1888
AL Colbert county: Jesse Underwood 7/26/1891
AL Colbert county: John Williams 4/22/1894
AL Colbert county: Thomas Black 4/22/1894
AL Colbert county: Tony Johnson 4/22/1894
AL Colbert county: Samuel Davenport 1/24/1909
AL Colbert county: William Bird 11/10/1918
AL Colbert county: George Whiteside 11/12/1918
AL Coosa county: Jordan Corbin 6/13/1883
AL Coosa county: James Daniel 7/19/1897
AL Covington county: Neal Sanders 11/30/1907
AL Covington county: Bush Withers 10/3/1910
AL Covington county: Jim Green 2/25/1913
AL Covington county: John Womack 5/21/1918
AL Covington county: Jack Waters 1/15/1920
AL Covington county: George Teague 12/3/1922
AL Crenshaw county: Mack Segars 12/27/1893
AL Crenshaw county: Charles Hurt 8/16/1899
AL Crenshaw county: Annie May Simmons 7/-/1925
AL Crenshaw county: Jesse Thornton 6/21/1940
AL Dale county: Juster Jennings 7/30/1920
AL Dale county: Sills Spinks 7/30/1920
AL Dallas county: Henry Ivy 4/14/1882
AL Dallas county: Sam Acoff 4/14/1882
AL Dallas county: William Webb 2/14/1892
AL Dallas county: Daniel Edwards 6/22/1893
AL Dallas county: Benjamin Minter 12/6/1893
AL Dallas county: Jim Wilkins 12/7/1893
AL Dallas county: Joseph Givham 12/8/1893
AL Dallas county: Isidore Mobley 8/1/1896
AL Dallas county: William Hunter 8/1/1896
AL Dallas county: Sam Ellis 3/21/1898
AL Dallas county: Alex Walker 8/18/1898
AL Dallas county: Dock Mays 5/1/1901
AL Dallas county: Edward Mays 5/1/1901
AL Dallas county: Robert Dawson 5/1/1901
AL Dallas county: Edmund Bell 8/6/1904
AL Elmore county: Rufus Swindler 3/?/1895
AL Elmore county: Ham Thompson 6/17/1898
AL Elmore county: Louis Spier 6/17/1898
AL Elmore county: Reese Thompson 6/17/1898
AL Elmore county: Soloman Jackson 6/17/1898
AL Elmore county: Peter Louin 8/20/1899
AL Elmore county: Son of Peter Louin 8/20/1899
AL Elmore county: Zeb Floyd 9/10/1900
AL Elmore county: Wallace Townsend 10/2/1900
AL Elmore county: Robert White 7/2/1901
AL Elmore county: — Berney 11/10/1912
AL Elmore county: Ed Smith 1/4/1915
AL Elmore county: William Smith 1/4/1915
AL Etowah county: Samuel Lewis 4/10/1883
AL Etowah county: Bunk Richardson 2/11/1906
AL Franklin county: Elrod Hudson 3/28/1891
AL Franklin county: Jeff Denzmore (Dinsmore) 3/28/1891
AL Geneva county: John White 5/5/1900
AL Geneva county: Joe Lawrence 3/25/1907
AL Greene county: Joe Robertson 7/16/1884
AL Hale county: — Short 9/21/1884
AL Hale county: Joe Spinner Johnson 7/15/1935
AL Henry county: Jack Myrick 8/23/1887
AL Henry county: Unnamed Negro #1 of 7 9/7/1888
AL Henry county: Unnamed Negro #2 of 7 9/7/1888
AL Henry county: Unnamed Negro #3 of 7 9/7/1888
AL Henry county: Unnamed Negro #4 of 7 9/7/1888
AL Henry county: Unnamed Negro #5 of 7 9/7/1888
AL Henry county: Unnamed Negro #6 of 7 9/7/1888
AL Henry county: Unnamed Negro #7 of 7 9/7/1888
AL Henry county: Eliza Lowe 8/1/1891
AL Henry county: Ella Williams 8/1/1891
AL Henry county: William Williams 8/1/1891
AL Henry county: Willis Lowe 8/1/1891
AL Henry county: John Booker Davis 10/9/1893
AL Henry county: John Lee 9/13/1896
AL Henry county: John Roe 7/5/1900
AL Henry county: Unnamed Negro 12/24/1900
AL Henry county: Unnamed Negro 12/2/1913
AL Henry county: Monroe Wood 8/8/1920
AL Henry county: Wes Johnson 2/2/1937
AL Houston county: Henry McKinney 7/2/1910
AL Jackson county: John Smith 3/18/1897
AL Jackson county: Andrew Diggs 6/30/1903
AL Jefferson county: Lewis Houston 11/24/1883
AL Jefferson county: Unnamed Negro 4/20/1886
AL Jefferson county: Monroe Johnson 9/18/1887
AL Jefferson county: Jeff Curry 3/18/1888
AL Jefferson county: Hardy Posey 4/23/1888
AL Jefferson county: George Meadows 1/15/1889
AL Jefferson county: John Sleet 9/27/1889
AL Jefferson county: Henry Smith 11/16/1890
AL Jefferson county: Robert Moseley 11/14/1894
AL Jefferson county: James Anderson 10/9/1896
AL Jefferson county: Jim Thomas 7/3/1897
AL Jefferson county: Charles Winston 5/10/1901
AL Jefferson county: Jerry Johnson 9/3/1907
AL Jefferson county: Lige Nelms 7/29/1908
AL Jefferson county: Will Millen 8/4/1908
AL Jefferson county: Anthony Davis 8/21/1908
AL Jefferson county: John Thomas 4/25/1909
AL Jefferson county: John Chandler 1/28/1912
AL Jefferson county: William Smith 11/1/1912
AL Jefferson county: Wilson Gardner 8/23/1913
AL Jefferson county: George Davis 8/23/1934
AL Lamar county: Monroe Watters 5/2/1891
AL Lamar county: Edward White 6/25/1894
AL Lamar county: John Hayden 5/30/1897
AL Lamar county: John Bonner 12/13/1897
AL Lamar county: Louis Bonner 12/13/1897
AL Lamar county: Albert Anderson 9/11/1898
AL Lauderdale county: George Ware 4/28/1883
AL Lauderdale county: — Edmonson 7/17/1897
AL Lauderdale county: Cleveland Harding 3/24/1907
AL Lawrence county: Calvin Moody 7/1/1888
AL Lawrence county: Andrew Sloss 11/1/1899
AL Lawrence county: Bud Davis 3/3/1901
AL Lawrence county: Alexander Herman 7/15/1901
AL Lee county: John Hart 11/3/1886
AL Lee county: George Hart 11/5/1887
AL Lee county: Charles Humphries 3/18/1900
AL Lee county: Samuel Harris 11/3/1902
AL Limestone county: Daniel McBride 9/21/1878
AL Limestone county: Harry Reed 6/22/1883
AL Limestone county: Kyle Walker 6/22/1883
AL Limestone county: Joe Harris 6/15/1901
AL Limestone county: Alex MacDonald 12/27/1905
AL Lowndes county: Theodore Calloway 3/29/1888
AL Lowndes county: William Westmoreland 6/24/1896
AL Lowndes county: Unnamed Negro 2/28?/1900
AL Lowndes county: Daughter of Jim Crosby 3/2/1900
AL Lowndes county: Jim Crosby 3/2/1900
AL Lowndes county: Wife of Jim Crosby 3/2/1900
AL Lowndes county: William Jones 12/18/1914
AL Lowndes county: Sam Powell 7/24/1917
AL Lowndes county: William Powell 7/24/1917
AL Lowndes county: Neal Quinn 8/5/1931
AL Lowndes county: Jim P. Meriwether 8/22/1935
AL Macon county: Leonard Coker 8/25/1882
AL Madison county: Ben Evans 4/17/1878
AL Madison county: Ephraim Hall 4/17/1878
AL Madison county: Wesley Brown 10/9/1883
AL Madison county: Robert Mosley 3/21/1890
AL Madison county: Amanda Franks 5/11/1897
AL Madison county: Mollie Smith 5/11/1897
AL Madison county: Elijah Clark 7/23/1900
AL Madison county: Horace Maples 9/7/1904
AL Madison county: Herman Deely 1/18/1915
AL Marengo county: Monroe Smith 8/13/1893
AL Marengo county: Rufus Lesseur 8/16/1904
AL Marengo county: Clinton Montgomery 12/20/1909
AL Marion county: Willis Perkins 8/27/1912
AL Mobile county: Zachariah Graham 3/31/1891
AL Mobile county: Corneilius Robinson 10/6/1906
AL Mobile county: William Thompson 10/6/1906
AL Mobile county: Moses Dossett 9/22/1907
AL Mobile county: Richard Robertson 1/23/1909
AL Mobile county: Bill Walker 7/31/1910
AL Mobile county: James E. Lewis 6/6/1919
AL Monroe county: Burrill Jones 10/13/1892
AL Monroe county: Jim Packer 10/13/1892
AL Monroe county: John Packard 10/13/1892
AL Monroe county: Moses Johnson 10/13/1892
AL Monroe county: Allen Parker 10/29/1892
AL Monroe county: Jeff Jackson 10/30/1896
AL Monroe county: John Adams 10/30/1896
AL Monroe county: Robert Allison 10/30/1896
AL Monroe county: William Taylor 10/30/1896
AL Monroe county: George Bradley 6/21/1897
AL Monroe county: John Pharr 8/26/1897
AL Monroe county: John Tompkins 9/2/1897
AL Monroe county: Will Parker 2/6/1909
AL Monroe county: Calvin Ezelle 12/5/1910
AL Monroe county: Sylvester Peyton 12/5/1910
AL Monroe county: James Fox 8/8/1915
AL Monroe county: Willie Lee Cooper 8/8/1943
AL Montgomery county: Oliver Jackson 3/29/1894
AL Montgomery county: Robert Wilson 2/15/1896
AL Montgomery county: Henry Abrams 11/25/1897
AL Montgomery county: John Dell 10/7/1910
AL Montgomery county: "Kid" Jackson 8/18/1915
AL Montgomery county: Henry Russell 8/18/1915
AL Montgomery county: Miles Phifer 9/29/1919
AL Montgomery county: Robert Croskey 9/29/1919
AL Montgomery county: John Temple 9/30/1919
AL Montgomery county: Wilbur Smith 3/11/1920
AL Montgomery county: Grant Cole 12/16/1925
AL Montgomery county: Otis Parham 6/18/1934
AL Morgan county: Leon Orr 6/21/1896
AL Morgan county: Tom Stover 10/20/1908
AL Perry county: George Fuller 12/27/1900
AL Pickens county: Unnamed Negro #1 of 3 10/21/1886
AL Pickens county: Unnamed Negro #2 of 3 10/21/1886
AL Pickens county: Unnamed Negro #3 of 3 10/21/1886
AL Pickens county: David Williams 1/17/1893
AL Pickens county: Joe Floyd 8/?/1893
AL Pickens county: Ed Guyton 9/14/1893
AL Pickens county: Ellen Fant 9/14/1893
AL Pickens county: Paul Archer 9/14/1893
AL Pickens county: Polk Hill 9/14/1893
AL Pickens county: William Archer 9/14/1893
AL Pickens county: Andy Beard 3/15/1897
AL Pickens county: Will Roberts 7/9/1904
AL Pickens county: John Lipsey 8/28/1907
AL Pickens county: Sam Meeks 7/1/1916
AL Pickens county: Poe Hibbler 7/16/1917
AL Pike county: Tom Brunnon 3/15/1893
AL Pike county: Marshall McGregor 1/4/1899
AL Pike county: William Fournay 9/3/1901
AL Pike county: Ben Zeigler 3/22/1902
AL Pike county: Jackson Walker 3/11/1911
AL Russell county: Owen Wright 11/2/1877
AL Russell county: Bill King 12/21/1879
AL Russell county: Squire Smith 12/21/1879
AL Russell county: Reddick Adams 4/12/1896
AL Russell county: Joe Lockhart 10/30/1926
AL Shelby county: “Big Six” 9/1/1889
AL Shelby county: Unnamed Negro 9/1/1889
AL Shelby county: Unnamed Negro 6/7/1890
AL Shelby county: John Dances 3/24/1891
AL Shelby county: Unnamed Negro 7/16/1893
AL Shelby county: John Jennings 7/10/1900
AL Shelby county: Louis McAdams 1/2/1901
AL Shelby county: Unnamed Negro 8/13/1908
AL Shelby county: Jesse Matson 5/27/1910
AL Springfield county: Richard Mayes 2/21/1893
AL St. Clair county: Dave Benson 6/15/1879
AL St. Clair county: Jim Torney 7/13/1888
AL St. Clair county: Frank Stone 7/14/1888
AL St. Clair county: Richard Mays 2/21/1893
AL St. Clair county: Joseph Leeds 2/9/1896
AL St. Clair county: Charley Bend 8/2/1901
AL St. Clair county: Charles Young 11/7/1903
AL Sumter county: Thomas Douglas 2/26/1894
AL Sumter county: John Holly 9/13/1909
AL Sumter county: Sam Verge 8/4/1912
AL Sumter county: Unnamed Negro 12/19/1912
AL Sumter county: Richard Burton 1/25/1916
AL Sumter county: John Robertson 7/4/1930
AL Sumter county: Esau Robertson 7/5/1930
AL Sumter county: Viola Dial 7/6/1930
AL Talladega county: John Brown 9/29/1891
AL Talladega county: Jim Roden 5/16/1892
AL Talladega county: Will Carter 5/16/1892
AL Talladega county: Henry Singleton 11/3/1907
AL Talladega county: Unnamed Negro 8/3/1910
AL Talladega county: Berry Roden 5/16/1892
AL Tallapoosa county: Ernest Murphy 6/27/1893
AL Tallapoosa county: George Richardson 7/19/1897
AL Tallapoosa county: Joe Thompson 9/17/1898
AL Tallapoosa county: Charlie Harris 6/20/1904
AL Tuscaloosa county: Andy Burke 7/18/1884
AL Tuscaloosa county: Bud Wilson 12/26/1889
AL Tuscaloosa county: Charles McKilton 2/10/1892
AL Tuscaloosa county: John Johnson 2/10/1892
AL Tuscaloosa county: Sidney Johnson 7/13/1898
AL Tuscaloosa county: John S. Durrett 7/15/1898
AL Tuscaloosa county: Dennis Cross 9/24/1933
AL Walker county: Lewis Austin 12/30/1883
AL Walker county: Jeff Thomas 5/29/1891
AL Walker county: Unnamed Negro 7/4/1892
AL Walker county: Ed Avery 8/20/1904
AL Washington county: Dick Henderson 10/22/1895
AL Washington county: Abe Sumrall 11/2/1907
AL Washington county: Frank Lucas 11/2/1907
AL Wilcox county: Riley Gulley 9/18/1893
AL Wilcox county: William Lewis 4/12/1894
AL Wilcox county: Arthur Stewart 12/27/1903
AL Wilcox county: Ephraim Pope 6/20/1904

AR Arkansas county: George Anderson 9/14/1877
AR Arkansas county: Jourdan Elligan 9/14/1877
AR Arkansas county: Mose Henderson 12/21/1891
AR Arkansas county: Abe Bailey 3/24/1904
AR Arkansas county: Charles Smith 3/24/1904
AR Arkansas county: Garrett Flood 3/24/1904
AR Arkansas county: James Smith 3/24/1904
AR Arkansas county: Mack Baldwin 3/24/1904
AR Arkansas county: Perry Carter 3/25/1904
AR Arkansas county: Henry Griffin 3/26/1904
AR Arkansas county: Kellis Johnson 3/26/1904
AR Arkansas county: Walker Griffin 3/26/1904
AR Arkansas county: Unnamed Negro 8/9/1916
AR Arkansas county: Frank Dodd 10/8/1916
AR Ashley county: George Jackson 7/13/1877
AR Ashley county: Sam Jackson 9/6/1884
AR Ashley county: Henry Jones 6/19/1891
AR Ashley county: Frank King 6/20/1895
AR Ashley county: Chick Davis 7/23/1899
AR Ashley county: Walter Sullivan 10/1/1902
AR Ashley county: Glenco Bays 2/19/1904
AR Ashley county: Unnamed Negro 9/4/1904
AR Ashley county: Ernest Williams 6/18/1908
AR Ashley county: Joseph Blakely 5/30/1909
AR Ashley county: Winston Pounds 8/25/1927
AR Ashley county: Frank Tucker 9/15/1932
AR Boone county: Mose Kirkendall 7/18/1878
AR Boone county: Andrew J. Mulligan 11/14/1886
AR Bradley county: William Beaver 8/10/1890
AR Bradley county: Jefferson Gardner 4/18/1896
AR Bradley county: John Turner 4/6/1903
AR Calhoun county: Jim Harrison 9/17/1892
AR Calhoun county: Jack Ware 7/14/1895
AR Calhoun county: Jim Ware 7/14/1895
AR Calhoun county: Unnamed Negro #1 of 2 1/8/1898
AR Calhoun county: Unnamed Negro #2 of 2 1/8/1898
AR Chicot county: John Farmer 7/19/1891
AR Chicot county: Henry Johnson 11/3/1903
AR Chicot county: Robert Hicks 11/23/1921
AR Clark county: Wash Atkinson 12/6/1877
AR Clark county: Unnamed Negro #1 of 3 1/26/1879
AR Clark county: Unnamed Negro #2 of 3 1/26/1879
AR Clark county: Unnamed Negro #3 of 3 1/26/1879
AR Clark county: — Bowles 8/22/1892
AR Clark county: Alexander Thompson 4/23/1903
AR Cleveland county: Bill Wiley Douglass 8/23/1897
AR Cleveland county: Thomas Parker 10/13/1897
AR Cleveland county: Goode Gray 7/3/1898
AR Columbia county: Henry Capus 6/22/1894
AR Columbia county: Lee Newton 7/27/1902
AR Columbia county: Jordan Jameson 11/11/1919
AR Conway county: William Rice 11/7/1891
AR Conway county: Flannegan Thornton 4/18/1893
AR Conway county: John Williams 7/5/1912
AR Conway county: Less Smith 12/9/1922
AR Craighead county: Burt Hoskins 3/11/1881
AR Craighead county: Giles Peck 3/11/1881
AR Craighead county: Green Harris 3/11/1881
AR Craighead county: John Woods 3/11/1881
AR Craighead county: Wade Thomas 12/26/1920
AR Crittenden county: Nat Mullens 6/17/1900
AR Crittenden county: John Gilbert 7/22/1903
AR Crittenden county: Charley Richardson 3/18/1910
AR Crittenden county: Robert Austin 3/18/1910
AR Crittenden county: Warren Fox 7/9/1915
AR Crittenden county: James Smith 2/8/1917
AR Cross county: Unnamed Negro 6/29/1892
AR Cross county: Allen Carter 8/4/1892
AR Cross county: Robert Greenwood 12/2/1893
AR Cross county: Elijah Wells 11/20/1902
AR Dallas county: Henry Johnson 9/27/1887
AR Desha county: — Jackson 10/11/1877
AR Desha county: George Bert 7/21/1883
AR Desha county: Abe Livingston 8/25/1884
AR Desha county: Julien Mosely 7/14/1892
AR Desha county: Henry Robinson 9/22/1894
AR Desha county: Luke Washington 9/22/1894
AR Desha county: Richard Washington 9/22/1894
AR Desha county: Joe Woodman 7/5/1905
AR Desha county: Sam Fleming 5/6/1907
AR Desha county: Leroy Smith 5/11/1921
AR Drew county: Buck Hunter 12/1/1886
AR Drew county: Henry Beavers 2/8/1892
AR Drew county: Eugene Baker 7/30/1892
AR Drew county: James Jones 8/22/1895
AR Drew county: Alexander Johnson 7/14/1898
AR Drew county: James Redd 7/14/1898
AR Drew county: William Anderson 7/8/1906
AR Drew county: Phillip Slater 3/22/1921
AR Eurle county: Elton Mitchell 6/13/1918
AR Faulkner county: Thomas Wilson 2/17/1884
AR Faulkner county: Frank Brown 9/22/1905
AR Garland county: William Norman 6/19/1913
AR Garland county: Bunk Harris 8/1/1922
AR Grant county: Amos Neely 8/16/1898
AR Grant county: Edward McCollum 10/5/1903
AR Hempstead county: Abraham Booker 8/1/1883
AR Hempstead county: Alonzo Flowers 8/1/1883
AR Hempstead county: Eli Gamble 8/1/1883
AR Hempstead county: George Templeton 10/26/1885
AR Hempstead county: Unnamed Negro 12/11/1894
AR Hempstead county: White Jetton 12/31/1904
AR Hempstead county: John Dillard 1/18/1909
AR Hempstead county: Charles Lewis 10/17/1911
AR Hempstead county: Brownie Tuggles 3/15/1921
AR Hempstead county: John West 7/28/1922
AR Hot Spring county: Harry Harrison 2/3/1922
AR Jackson county: — Huntley 10/6/1885
AR Jackson county: — Lightfoot 12/9/1892
AR Jackson county: Howard Davis 10/25/1914
AR Jackson county: Willie Robin 12/18/1918
AR Jefferson county: James Anderson 12/5/1880
AR Jefferson county: David Scruggs 7/23/1885
AR Jefferson county: Culbert Harris 2/14/1892
AR Jefferson county: John Kelly 2/14/1892
AR Jefferson county: John Wallace 5/30/1893
AR Jefferson county: Unnamed Negro 12/30/1897
AR Jefferson county: Crane Green 7/19/1903
AR Jefferson county: Lovette Davis 5/25/1909
AR Jefferson county: "Judge" Jones 3/25/1910
AR Jefferson county: Bud Nelson 10/30/1926
AR Johnson county: Hemp Neal 11/7/1878
AR Johnson county: Charles Jones 10/31/1881
AR Johnson county: Lee Key 5/12/1901
AR Lafayette county: George Crenshaw 9/2/1885
AR Lafayette county: Frank Robertson 3/27/1903
AR Lafayette county: Unnamed Negro #1 of 2 3/18/1907
AR Lafayette county: Unnamed Negro #2 of 2 3/18/1907
AR Lafayette county: Loy Haley 6/15/1915
AR Lafayette county: Charles Powell 8/11/1926
AR Lee county: Unnamed Negro 1/11/1881
AR Lee county: Jesse Howard 5/26/1883
AR Lee county: Ben Patterson 9/30/1891
AR Lee county: Robert Donnelly 6/29/1892
AR Lee county: John Barnett 4/17/1905
AR Lee county: Alexander Wilson 10/20/1919
AR Lincoln county: Charley Branch 12/26/1882
AR Lincoln county: Unnamed Negro 12/5/1884
AR Lincoln county: George Harris 2/23/1892
AR Lincoln county: John Cotton 7/15/1893
AR Lincoln county: David Nelson 11/13/1893
AR Lincoln county: William Hunter 6/13/1910
AR Lincoln county: Clyde Ellison 6/13/1919
AR Lincoln county: Flinton Briggs 9/1/1919
AR Little River county: Charles Mitchell 11/3/1884
AR Little River county: Oscar Jeffreys 10/3/1887
AR Little River county: General Duckert 3/18/1899
AR Little River county: Edward Goodwin 3/21/1899
AR Little River county: Joseph King 3/22/1899
AR Little River county: Moses Jones 3/22/1899
AR Little River county: Benjamin Jones 3/23/1899
AR Little River county: Joseph Jones 3/23/1899
AR Little River county: Hosey McCoy 3/10/1902
AR Little River county: Doc McClain 5/13/1910
AR Little River county: Aaron Jimerson 8/8/1917
AR Logan county: Dan C. Oliver 7/28/1884
AR Lonoke county: — Green 6/24/1877
AR Lonoke county: J. Earl 6/4/1882
AR Lonoke county: T. Humphreys 6/4/1882
AR Lonoke county: T. Washington 6/4/1882
AR Lonoke county: Walter Smth 5/23/1892
AR Lonoke county: Alfred Davis 1/5/1894
AR Lonoke county: D. T. Watson 9/16/1897
AR Lonoke county: Frank Pride 4/5/1910
AR Lonoke county: Laura Mitchell 4/5/1910
AR Lonoke county: Pat Bowers 9/12/1914
AR Lonoke county: Samuel Cates 9/13/1917
AR Miller county: R. I. Cromwell 6/1/1880
AR Miller county: Edward Coy 2/20/1892
AR Miller county: Ben Hayden 6/3/1898
AR Miller county: Anthony Davis 10/8/1906
AR Miller county: Andrew Avery 7/30/1917
AR Miller county: Hullen Owens 5/19/1922
AR Mississippi county: Riley Covington 6/24/1877
AR Mississippi county: Jim Smith 11/12/1888
AR Mississippi county: Will Caldwell 9/11/1895
AR Mississippi county: John Thomas 9/12/1895
AR Mississippi county: Henry Phillips 11/14/1897
AR Mississippi county: Willis Sees 4/30/1899
AR Mississippi county: Tom Heliom 9/18/1903
AR Mississippi county: Henry Lowery 1/26/1921
AR Mississippi county: Albert Blades 5/26/1926
AR Monroe county: Granville Warden 6/14/1883
AR Monroe county: Leach Magee 6/4/1887
AR Monroe county: Godfrey Gould 7/30/1896
AR Monroe county: Unnamed Negro 7/30/1896
AR Monroe county: Father of Moses Ricks 6/12/1898
AR Monroe county: Moses Ricks 6/13/1898
AR Monroe county: Dennis Ricord 8/9/1898
AR Monroe county: Manse Castle 8/9/1898
AR Monroe county: Rilla Weaver 8/9/1898
AR Monroe county: William Sanders 8/9/1898
AR Monroe county: Jack Harris 6/25/1903
AR Montgomery county: Will Warren 1/15/1916
AR Nevada county: — Siegler 7/29/1901
AR Nevada county: F. M. Gilmore 5/26/1916
AR Ouachita county: Thos Paschall 9/-/1883
AR Ouachita county: Henry Larkin 2/14/1890
AR Ouachita county: Robert Jordan 8/8/1892
AR Ouachita county: Abe Crane 5/8/1893
AR Ouachita county: Dick Jansen 5/8/1893
AR Ouachita county: James Stewart 5/8/1893
AR Ouachita county: — Daval 1/8/1898
AR Ouachita county: — Huntley 1/8/1898
AR Ouachita county: Hog Wilson 9/1/1902
AR Ouachita county: George — 5/29/1925
AR Phillips county: Dan Reynolds 1/13/1889
AR Phillips county: Unnamed Negro 12/30/1889
AR Phillips county: Unnamed Negro 1/1/1890
AR Phillips county: William Turner 11/18/1921
AR Phillips county: Owens Fleming 6/8/1927
AR Poinsett county: — Smith 8/23/1882
AR Poinsett county: Willie Kees 4/29/1936
AR Polk county: Peter Berryman 2/20/1901
AR Pope county: Pressley Oates 5/13/1897
AR Pope county: Monroe Franklin 8/19/1912
AR Prairie county: Henry Smith 7/11/1881
AR Prairie county: George Bailey 12/19/1909
AR Probably White county: Unnamed Negro 7/5/1910
AR Pulaski county: Jim Saunders 5/28/1882
AR Pulaski county: Henry James 5/14/1892
AR Pulaski county: Unnamed Negro 3/10/1894
AR Pulaski county: Barney Brown 12/21/1895
AR Pulaski county: Homer G. Blackman 10/7/1906
AR Pulaski county: John Carter 5/4/1927
AR Sebastian county: Sanford Lewis 3/24/1912
AR Sevier county: Unnamed Negro #1 of 3 6/7/1881
AR Sevier county: Unnamed Negro #2 of 3 6/7/1881
AR Sevier county: Unnamed Negro #3 of 3 6/7/1881
AR Sevier county: — Graves 8/24/1888
AR St. Francis county: A. M. Neely 5/19/1889
AR St. Francis county: William Brooks 5/20/1894
AR St. Francis county: Charles A. Young 10/20/1902
AR St. Francis county: Nathan Lacey 10/16/1911
AR St. Francis county: William Patrick 12/3/1915
AR St. Francis county: Samuel McIntyre 4/23/1919
AR Stone county: Wyatt Ames 10/15/1883
AR Stone county: Unnamed Negro 3/15/1898
AR Union county: Albert Williams 4/3/1883
AR Union county: — Bates 8/30/1904
AR Union county: Smead Stith 8/30/1904
AR Union county: Sam Powell 7/6/1910
AR Union county: Frank Livingston 5/21/1919
AR Union county: Edward Brock 8/10/1923
AR White county: James Bailey 7/8/1891
AR White county: S. A. Jenkins 5/25/1900
AR Woodruff county: Henry Allen 1/10/1893
AR Woodruff county: Paul Stubbs 1/10/1893
AR Woodruff county: Arthur Dean 9/9/1911

CO La Junta county: Washington H. Wallace 3/25/1902
CO Limon county: Preston (John) Porter, Jr 11/16/1900
CO Pueblo county: Calvin Kunblern 5/23/1900

DE Wilmington county: George White 6/22/1903

FL Alachua county: Tony Champion 2/17/1891
FL Alachua county: Henry Hinson 1/12/1892
FL Alachua county: Unnamed Negro 9/6/1892
FL Alachua county: Charles Wiley 1/12/1894
FL Alachua county: William Rawles 4/2/1895
FL Alachua county: Alfred Daniels 11/26/1896
FL Alachua county: Manny Price 9/1/1902
FL Alachua county: Robert Scruggs 9/1/1902
FL Alachua county: Jumbo Clark 1/14/1904
FL Alachua county: Henry White 12/13/1913
FL Alachua county: Andrew McHenry 8/19/1916
FL Alachua county: Bert Dennis 8/19/1916
FL Alachua county: Josh Baskins 8/19/1916
FL Alachua county: Mary Dennis 8/19/1916
FL Alachua county: Stella Young 8/19/1916
FL Alachua county: Abraham Wilson 1/17/1923
FL Alachua county: George Buddington 12/27/1926
FL Baker county: Charles Jones 5/3/1896
FL Baker county: Henry Johnson 5/8/1901
FL Baker county: Benjamin Givens 10/5/1920
FL Baker county: Fulton Smith 10/5/1920
FL Baker county: Rayfield Givens 10/5/1920
FL Baker county: Samuel Duncan 10/5/1920
FL Bradford county: Israel Thomas 8/16/1879
FL Bradford county: James Smith 9/12/1894
FL Bradford county: Hicks Price 11/25/1897
FL Bradford county: John Adams 7/17/1903
FL Bradford county: Samuel Ballinger 5/9/1921
FL Bradford county: Reuben Mathis 9/5/1926
FL Brevard county: James Clark 7/11/1926
FL Broward county: Reuben Stacey 7/19/1935
FL Calhoun county: Nash Griffin 8/15/1888
FL Calhoun county: "Kid" Tempers 7/10/1913
FL Calhoun county: Charley Smoak 8/29/1931
FL Calhoun county: Richard Smoak 8/29/1931
FL Citrus county: — Clark 1/25/1888
FL Citrus county: Albert Robinson 4/19/1892
FL Citrus county: George Davis 4/19/1892
FL Citrus county: Jerry Williams 4/19/1892
FL Citrus county: Wm. Williams 4/19/1892
FL Citrus county: Norman McKinney 1/14/1901
FL Citrus county: Frank Jordan 5/17/1906
FL Citrus county: James Davis 6/7/1906
FL Clay county: I. T. Burgis 5/21/1894
FL Clay county: Roscoe Smith 7/6/1913
FL Columbia county: Unnamed Negro #1 of 3 12/14/1878
FL Columbia county: Unnamed Negro #2 of 3 12/14/1878
FL Columbia county: Unnamed Negro #3 of 3 12/14/1878
FL Columbia county: Green Jackson 7/18/1890
FL Columbia county: Henry McDuffie 6/25/1892
FL Columbia county: Unnamed Negro 8/10/1893
FL Columbia county: Henry Boggs 11/8/1893
FL Columbia county: Unnamed Negro #1 of 3 11/14/1893
FL Columbia county: Unnamed Negro #2 of 3 11/14/1893
FL Columbia county: Unnamed Negro #3 of 3 11/14/1893
FL Columbia county: James Freeman 5/30/1895
FL Columbia county: Unnamed Negro 6/7/1895
FL Columbia county: Robert Bennett 7/4/1895
FL Columbia county: Spencer Williams 11/27/1900
FL Columbia county: Henry Jones 5/21/1911
FL Columbia county: Jerry Gusto 5/21/1911
FL Columbia county: Mark Norris Jr. 5/21/1911
FL Columbia county: Sam Phillips 5/21/1911
FL Columbia county: Tom Bilups 5/21/1911
FL Columbia county: Zeke Chandler 5/21/1911
FL Columbia county: Tom Junior 10/17/1914
FL Columbia county: Sam Mosley 11/29/1919
FL Dade county: J. B. Harris 11/29/1920
FL Dade county: Roy Gaines 6/15/1923
FL Dade county: William Simmons 6/15/1923
FL DeSoto county: Walter Austin 2/15/1892
FL DeSoto county: John Smith 4/11/1909
FL DeSoto county: Amos Smith 6/15/1909
FL DeSoto county: Shepherd Trent 6/24/1917
FL DeSoto county: Benjamin Campbell 2/11/1921
FL Duval county: John Coleman 4/29/1895
FL Duval county: Unnamed Negro 5/8/1909
FL Duval county: Bowman Cook 9/8/1919
FL Duval county: John Morine 9/8/1919
FL Duval county: Benjamin Hart 8/25/1923
FL Duval county: Eugene Burnam 12/30/1923
FL Escambia county: Wesley Lawrence 11/21/1899
FL Escambia county: Unnamed Negro 7/16/1902
FL Escambia county: Leander Shaw 7/29/1908
FL Escambia county: Unnamed Negro 6/11/1910
FL Escambia county: Robert Matthews 11/22/1910
FL Escambia county: David Alexander 4/5/1909
FL Franklin county: Wm. Kaneker 6/6/1892
FL Franklin county: Unnamed Negro 8/17/1897
FL Gadsden county: Lewis Whittaker 4/17/1881
FL Gadsden county: Daniel Williams 12/10/1890
FL Gadsden county: Patrick Wells 1/26/1893
FL Gadsden county: Will Larkins 11/9/1929
FL Gadsden county: A. C. Williams 5/14/1941
FL Hamilton county: Unnamed Negro 8/9/1899
FL Hamilton county: Unnamed Negro 3/11/1900
FL Hamilton county: Jennie McCall 10/27/1903
FL Hamilton county: Warren Wood 8/31/1924
FL Hamilton county: Jim Mobley 5/30/1929
FL Hamilton county: Henry Woods 6/6/1932
FL Hernando county: — King 7/5/1881
FL Hernando county: — Fagan #1 12/25/1883
FL Hernando county: — Fagan #2 12/25/1883
FL Hernando county: Unnamed Negro #1 of 2 5/8/1900
FL Hernando county: Unnamed Negro #2 of 2 5/8/1900
FL Hernando county: Jeff Davis 5/14/1900
FL Hernando county: John Hill 5/14/1900
FL Hernando county: Charles Davis 4/27/1926
FL Hernando county: Buster Allen 2/18/1929
FL Hernando county: Cap Johnson 2/-/1932
FL Hillsborough county: — Galloway 1/24/1892
FL Hillsborough county: John Crooms 2/9/1893
FL Hillsborough county: Lewis Jackson 12/4/1903
FL Hillsborough county: Wade Ellis 3/7/1910
FL Hillsborough county: Robert Johnson 1/30/1934
FL Holmes county: Henry Johnson 9/9/1895
FL Holmes county: Sam Evans 9/9/1895
FL Holmes county: Barney Baker 7/30/1910
FL Holmes county: Jean Price 7/30/1910
FL Holmes county: Tom Johnson 7/30/1910
FL Jackson county: Simmons Simpson 3/25/1890
FL Jackson county: John R. Ely, Jr. 12/13/1891
FL Jackson county: John Sanders, Sr. 6/4/1900
FL Jackson county: Nathaniel Bellimer 6/4/1900
FL Jackson county: Edward Christian 9/1/1910
FL Jackson county: Hattie Bowman 9/1/1910
FL Jackson county: Calvin Baker 3/4/1911
FL Jackson county: Claude Neal 10/26/1934
FL Jackson county: Cellos Harrison 6/15/1943
FL Jefferson county: Judson Cason 11/8/1888
FL Lafayette county: Unnamed Negro 7/20/1893
FL Lafayette county: Unnamed Negro #1 of 2 8/13/1894
FL Lafayette county: Unnamed Negro #2 of 2 8/13/1894
FL Lafayette county: John Brooks 5/17/1895
FL Lafayette county: Samuel Echols 5/17/1895
FL Lafayette county: Sim Crowley 5/17/1895
FL Lafayette county: William Collins 6/9/1895
FL Lafayette county: Richard Lowe 11/25/1910
FL Lafayette county: H. Murphy 9/13/1912
FL Lafayette county: Charles Strong 1/17/1922
FL Lake county: Unnamed Negro #1 of 2 7/21/1924
FL Lake county: Unnamed Negro #2 of 2 7/21/1924
FL Lee county: Milton Williams 5/26/1924
FL Lee county: Roy Wilson 5/26/1924
FL Lee county: Henry Patterson 5/11/1926
FL Leon county: Pierson Taylor 1/24/1897
FL Leon county: Mick Morris 6/6/1909
FL Leon county: Ernest Hawkins 7/20/1937
FL Leon county: Richard Ponder 7/20/1937
FL Levy county: Washington Bradley 9/6/1904
FL Levy county: Samuel Carter 1/1/1923
FL Levy county: Sarah Carrier 1/4/1923
FL Levy county: Sylvester Carrier 1/4/1923
FL Levy county: Lexie Gordon 1/5/1923
FL Levy county: Mingo Williams 1/5/1923
FL Levy county: James Carrier 1/6/1923
FL Liberty county: Ben Washington 8/14/1899
FL Madison county: Elbert Jackson 9/6/1877
FL Madison county: Charles H. Savage 8/25/1882
FL Madison county: Howard E. James 8/25/1882
FL Madison county: Armstead Williams 11/22/1884
FL Madison county: Joe O’Leary 3/21/1886
FL Madison county: Lucas Nicks 3/21/1886
FL Madison county: Unnamed Negro 3/21/1886
FL Madison county: Dennis Williams 6/11/1888
FL Madison county: Jake Williams 6/29/1896
FL Madison county: Walt Johnson 10/1/1898
FL Madison county: Charles Martin 1/28/1899
FL Madison county: James Denson 1/3/1901
FL Madison county: Jim Denson’s Half-brother 1/3/1901
FL Madison county: — Sloan 11/8/1906
FL Madison county: Charles Pittman 2/1/1908
FL Madison county: Joseph Walker 3/12/1919
FL Madison county: Ray Newsome 10/1/1921
FL Madison county: Theodore “Buckie” Young 9/11/1936
FL Madison county: Jesse James Payne 10/12/1945
FL Manatee county: Henry Thomas 3/8/1903
FL Manatee county: Samuel Ellis 3/7/1910
FL Manatee county: William English 7/2/1912
FL Marion county: Calzar Carooth 7/3/1885
FL Marion county: George Green 12/12/1887
FL Marion county: Robert Larkin 7/12/1893
FL Marion county: Nero Young 5/15/1894
FL Marion county: William Jackson 12/1/1894
FL Marion county: William Jones 12/15/1894
FL Marion county: — Benjamin 12/23/1894
FL Marion county: Ed Holmes 3/15/1897
FL Marion county: James Gilmore 3/15/1897
FL Marion county: James Miley 3/15/1897
FL Marion county: Otis Miller 3/16/1897
FL Marion county: Robert Alexander 6/10/1899
FL Marion county: Priest Niles 11/14/1912
FL Marion county: John Archer 11/19/1912
FL Marion county: John Richards 2/16/1915
FL Marion county: Joseph Nimrod 12/29/1915
FL Marion county: Richard Anderson 1/28/1916
FL Marion county: Elijah Jones 2/12/1921
FL Marion county: Nick Williams 1/11/1926
FL Monroe county: Unnamed Negro #1 of 3 1/19/1933
FL Monroe county: Unnamed Negro #2 of 3 1/19/1933
FL Monroe county: Unnamed Negro #3 of 3 1/19/1933
FL Okaloosa county: J. C. Evans 10/3/1937
FL Orange county: Unnamed Negro 9/29/1880
FL Orange county: William Williams 11/26/1887
FL Orange county: Unnamed Negro #1 of 5 11/2/1920
FL Orange county: Unnamed Negro #2 of 5 11/2/1920
FL Orange county: Unnamed Negro #3 of 5 11/2/1920
FL Orange county: Unnamed Negro #4 of 5 11/2/1920
FL Orange county: Unnamed Negro #5 of 5 11/2/1920
FL Orange county: Julius “July” Perry 11/3/1920
FL Orange county: Arthur Henry 11/27/1925
FL Osceola county: Will Lundy 7/21/1894
FL Palm Beach county: Henry Simmons 6/7/1923
FL Palm Beach county: Samuel Nelson 9/26/1926
FL Pasco county: Unnamed Negro #1 of 2 12/11/1887
FL Pasco county: Unnamed Negro #2 of 2 12/11/1887
FL Pasco county: Samuel Williams 2/5/1901
FL Pasco county: William Wright 2/5/1901
FL Pasco county: Alonzo Williams 7/29/1902
FL Pasco county: Will Leach 8/5/1915
FL Pinellas county: John Evans 11/12/1914
FL Pinellas county: Parker Watson 5/9/1926
FL Polk county: Unnamed Negro #1 of 3 5/25/1895
FL Polk county: Unnamed Negro #2 of 3 5/25/1895
FL Polk county: Unnamed Negro #3 of 3 5/25/1895
FL Polk county: Robert Davis 6/26/1900
FL Polk county: Frederick Rochelle 5/29/1901
FL Polk county: Daniel Kennedy 5/20/1903
FL Polk county: Henry Golden 5/20/1903
FL Polk county: Unnamed Negro 5/20/1904
FL Polk county: John Black 7/26/1906
FL Polk county: Will Hagin 7/26/1906
FL Polk county: John Bapes 8/20/1906
FL Polk county: Jack Wade 2/13/1909
FL Polk county: Charles Scarborough 4/28/1909
FL Polk county: Sam White 7/23/1913
FL Polk county: Lewis Peck 1/12/1914
FL Polk county: Waldo Jones 1/12/1914
FL Polk county: James Woodson 5/18/1914
FL Polk county: Henry Scott 5/8/1920
FL Polk county: William Bowles 3/14/1921
FL Putnam county: Ed Chisholm 8/14/1926
FL Putnam county: Willie Steen 8/14/1926
FL Santa Rosa county: Unnamed Negro 6/6/1884
FL Santa Rosa county: Unnamed Negro 7/6/1913
FL Santa Rosa county: Bud Johnson 3/14/1919
FL Seminole county: Will Reed 2/24/1915
FL Seminole county: John West 5/13/1925
FL St. Johns county: Isaac Barrett 6/5/1897
FL Sumter county: James Jackson 9/11/1884
FL Sumter county: James Barco 6/23/1900
FL Suwannee county: John Evans 6/8/1885
FL Suwannee county: Alfred Jones 12/17/1891
FL Suwannee county: Brady Young 12/17/1891
FL Suwannee county: Coot Williams 5/13/1894
FL Suwannee county: Unnamed Negro #1 of 2 6/9/1895
FL Suwannee county: Unnamed Negro #2 of 2 6/9/1895
FL Suwannee county: Jack Thomas 6/22/1900
FL Suwannee county: Mose Maxwell 6/15/1901
FL Suwannee county: Thomas Thomas 6/15/1901
FL Suwannee county: Willie James Howard 1/2/1944
FL Suwannee county: Charles Griffin 6/17/1891
FL Suwannee county: Arthur Williams 11/6/1898
FL Taylor county: Brad Hampton 5/10/1895
FL Taylor county: — Rivers 10/4/1904
FL Taylor county: Richard Smith 3/19/1908
FL Taylor county: Will McMillan 3/19/1908
FL Taylor county: Charles Anderson 9/26/1909
FL Taylor county: Charles Wright 12/8/1922
FL Taylor county: Arthur Young 12/11/1922
FL Taylor county: Otis Price 8/9/1938
FL Volusia county: Lee Bailey 9/26/1891
FL Volusia county: Charles Harris 9/15/1896
FL Wakulla county: Edward Allen -/-/1931
FL Washington county: Will Young 9/6/1901
FL Washington county: Unnamed Negro #1 of 2 4/24/1908
FL Washington county: Unnamed Negro #2 of 2 4/24/1908

GA Appling county: Newton Jones 11/29/1893
GA Appling county: Dave Clark 6/15/1899
GA Appling county: — Williams 6/16/1899
GA Baker county: Garfield McCoy 6/26/1903
GA Baker county: George McKinney 6/26/1903
GA Baker county: Wiley Anette 6/26/1903
GA Baker county: Charles Wilson 5/19/1910
GA Baker county: William Anderson 3/4/1921
GA Baker county: T. J. Thomas 6/12/1933
GA Baker county: Richard Marshall 6/17/1933
GA Baker county: Robert Hall 1/23/1943
GA Baldwin county: Cicero Gilmore 10/4/1879
GA Barrow county: Jim Reed Long 9/2/1922
GA Bartow county: John Jones 7/1/1904
GA Bartow county: Jesse McCorkle 2/25/1916
GA Bartow county: John William Clark 10/1/1930
GA Berrien county: Will Furgerson 12/17/1893
GA Berrien county: Unnamed Negro 3/30/1898
GA Berrien county: Charlie McAllister 5/19/1906
GA Bibb county: James Moore 8/12/1886
GA Bibb county: Willie Singleton 10/17/1890
GA Bibb county: Charles Gibson 9/12/1897
GA Bibb county: John Goolsby 10/26/1899
GA Bibb county: Charles Powell 2/4/1912
GA Bibb county: Paul Jones 11/3/1919
GA Bleckley county: James Jackson 7/14/1915
GA Bleckley county: Peter Fambrough 7/14/1915
GA Bleckley county: Peter Jackson 7/14/1915
GA Bleckley county: Unnamed Negro 8/5/1919
GA Bleckley county: Aaron Harris 8/17/1923
GA Brooks county: John Porter 12/17/1887
GA Brooks county: Eli Frazer 12/22/1894
GA Brooks county: Henry Sherod 12/22/1894
GA Brooks county: Samuel Pike 12/22/1894
GA Brooks county: Samuel Taylor 12/22/1894
GA Brooks county: Tom Miller 8/21/1898
GA Brooks county: Ed Dodson 1/2/1901
GA Brooks county: Henry Isaac 7/2/1909
GA Brooks county: George McDonald 3/2/1913
GA Brooks county: Jesse Stater 11/9/1917
GA Brooks county: Eugene Rice 5/17/1918
GA Brooks county: William Head 5/17/1918
GA Brooks county: William Thompson 5/17/1918
GA Brooks county: Chime Riley 5/18/1918
GA Brooks county: Hayes Turner 5/18/1918
GA Brooks county: Baby of Mary Turner 5/19/1918
GA Brooks county: Mary Turner 5/19/1918
GA Brooks county: Lee Robinson Jr. 12/16/1921
GA Bryan county: John Moody 2/27/1901
GA Bryan county: Joe Washington 8/10/1901
GA Bryan county: John Wise 7/28/1902
GA Bulloch county: Jake Braswell 7/15/1886
GA Bulloch county: Kennedy Gordon 4/11/1901
GA Bulloch county: Paul Reid 8/16/1904
GA Bulloch county: William Cato 8/16/1904
GA Bulloch county: Sebastine McBride 8/27/1904
GA Bulloch county: Clarence Chauce 4/21/1911
GA Burke county: Edward Wells 3/20/1877
GA Burke county: Abe Twiggs 1/27/1881
GA Burke county: Richmond Roberts 12/17/1882
GA Burke county: Unnamed Negro 12/17/1882
GA Burke county: John Williams 10/23/1890
GA Butts county: Unnamed Negro 11/20/1899
GA Calhoun county: Richard Lewis 12/13/1878
GA Calhoun county: Emma Mike 12/1/1884
GA Calhoun county: Lillie Mike 12/1/1884
GA Calhoun county: Unnamed Negro 12/1/1884
GA Calhoun county: Homer Smith 8/10/1896
GA Calhoun county: Arthur Thompson 5/31/1904
GA Calhoun county: Son Lovett 8/15/1913
GA Calhoun county: Jane Hudson 9/23/1916
GA Calhoun county: Mary Conley 10/3/1916
GA Campbell county: Bud Cotton 3/16/1899
GA Campbell county: Edward Brown 3/16/1899
GA Campbell county: Henry Bingham 3/16/1899
GA Campbell county: John Bigby 3/16/1899
GA Campbell county: Tip Hutson 3/16/1899
GA Campbell county: Lige Strickland 4/23/1899
GA Campbell county: Albert Sewell 4/24/1899
GA Campbell county: Sterling Thompson 1/3/1901
GA Candler county: Claxton Dekle 12/15/1917
GA Carroll county: John Johnson 8/20/1884
GA Carroll county: William McClure 8/11/1899
GA Catoosa county: George Parks 12/10/1886
GA Catoosa county: Monroe Smith 12/10/1886
GA Chatham county: Walter Asbury 8/18/1889
GA Chatham county: Allan Brooks 4/3/1900
GA Chattahoochee county: Henry Philip Baker 3/13/1936
GA Chattooga county: Henry Pope 5/1/1888
GA Chattooga county: Bill Richardson 10/17/1893
GA Chattooga county: Jim Dickson 10/17/1893
GA Clay county: George Edwards 6/13/1885
GA Clay county: Daniel Buck 6/29/1891
GA Clay county: Ed — 4/13/1893
GA Clay county: Alfred Boynton 2/9/1899
GA Clay county: Fannie Boynton 2/9/1899
GA Clay county: George Thomas 9/21/1908
GA Clay county: Will Davis 8/29/1911
GA Clayton county: Nathan Smith 1/15/1880
GA Clayton county: Bob Thompson 7/29/1880
GA Clayton county: Milly Johnson 7/29/1880
GA Clayton county: Arthur Bennett 10/21/1893
GA Clinch county: Andrew Robinson 6/26/1890
GA Clinch county: Lewis Jefferson 11/9/1895
GA Cobb county: John Bailey 3/18/1900
GA Coffee county: Bill Dennis 5/18/1893
GA Coffee county: Ephraim Merchel 5/21/1893
GA Coffee county: Unnamed Negro 5/21/1893
GA Coffee county: William Hardee 5/9/1896
GA Coffee county: Marshall Jones 5/4/1900
GA Coffee county: Minnie Ivory 11/18/1920
GA Coffee county: William “Crip” Perry 11/18/1920
GA Coffee county: Willie “Boney” Ivory 11/18/1920
GA Colquitt county: John Harris 8/10/1895
GA Colquitt county: Jim Crews 11/6/1896
GA Colquitt county: James Allen 3/23/1898
GA Colquitt county: Bill Cato 8/18/1900
GA Colquitt county: Morris Daniels 7/13/1911
GA Colquitt county: John Henry Williams 6/18/1921
GA Colquitt county: William Anderson 7/24/1922
GA Colquitt county: Bo Bronson 10/17/1935
GA Columbia county: John Cumming 5/15/1904
GA Columbia county: Daniel “Uncle Dan” Lambkin 1/25/1910
GA Columbia county: John Henry Moore 5/6/1913
GA Columbia county: Charles Jones 5/6/1914
GA Columbia county: Alfred Williams 3/12/1922
GA Coweta county: Alex Brown 8/9/1882
GA Coweta county: Sam Hose 4/23/1899
GA Coweta county: Rawls Ross 5/14/1921
GA Crawford county: Jack Hilsman 7/23/1900
GA Crisp county: Albert Hamilton 1/30/1912
GA Crisp county: James Cobb 5/23/1918
GA Crisp county: John Hays 3/18/1924
GA Crisp county: John Dukes 7/9/1938
GA Dade county: Thomas Roof 3/10/1888
GA Dade county: Neal South 10/4/1895
GA Decatur county: William Cooper 12/9/1878
GA Decatur county: Henry Jenkins 10/13/1883
GA Decatur county: Cato Simmons 8/26/1891
GA Decatur county: Unnamed Negro 4/7/1893
GA Decatur county: Calvin Thomas 12/26/1893
GA Decatur county: Richard Oliver 5/24/1898
GA Decatur county: Andrew Rainey 4/20/1903
GA Decatur county: Will Williams 9/26/1903
GA Decatur county: Thomas Seabright 10/8/1905
GA Decatur county: Augustus Goodman 10/28/1905
GA Decatur county: — Cheatham 4/1/1911
GA Decatur county: John D. Warren 12/23/1911
GA Decatur county: John Riggins 8/17/1915
GA Decatur county: Moxie Shuler 9/27/1916
GA Decatur county: Hollis Riles 9/3/1949
GA DeKalb county: Reuben John Hudson 7/27/1887
GA DeKalb county: Unnamed Negro 4/3/1892
GA Dodge county: Jesse Poke 6/2/1890
GA Dodge county: Jesse Williams 9/6/1892
GA Dodge county: Unnamed Negro 7/14/1903
GA Dodge county: William Wommock 5/13/1906
GA Dodge county: Henry White 10/11/1908
GA Dodge county: John King 7/20/1909
GA Dodge county: Frank Mack 10/4/1911
GA Dodge county: Samuel Bland 12/20/1915
GA Dodge county: William Stewart 12/20/1915
GA Dodge county: Eli Cooper 8/27/1919
GA Dooly county: George Rouse 3/29/1885
GA Dooly county: William West 4/10/1892
GA Dooly county: Tony Sutton 11/28/1895
GA Dooly county: Anthony Henderson 1/6/1897
GA Dooly county: William Mobely 9/6/1902
GA Dooly county: Mitchell Gilbert 10/16/1903
GA Dooly county: John Allen 10/17/1903
GA Dooly county: E. B. Wheeler 10/7/1911
GA Dooly county: Annie Barksdale 6/24/1912
GA Dooly county: Ernest Glenwood 9/22/1919
GA Dooly county: Bob Whitehead 9/25/1920
GA Dooly county: Lewis Harris 9/27/1935
GA Douglas county: Peter Stamps 7/25/1885
GA Early county: Matt Butts 5/28/1881
GA Early county: Aaron Coachman 7/30/1884
GA Early county: Stephen Sasser 10/19/1884
GA Early county: Robert Birdsong 9/18/1885
GA Early county: Warren Ross 6/14/1893
GA Early county: Sidney Grist 12/31/1896
GA Early county: Louis Sammin 7/23/1899
GA Early county: Charles Mack 7/25/1899
GA Early county: Louis Henderson 8/3/1899
GA Early county: John Towns 9/4/1908
GA Early county: John Fowler 3/3/1909
GA Early county: Millard Lee 8/18/1911
GA Early county: Louis King 8/18/1913
GA Early county: Peter Morris 1/21/1915
GA Early county: Early Hightower 12/30/1915
GA Early county: Ed Law 12/30/1915
GA Early county: Grandison Goolsby 12/30/1915
GA Early county: Precious Law 12/30/1915
GA Early county: Robert Sapp 5/6/1941
GA Echols county: Ben Teott 9/1/1897
GA Echols county: Andrew Johnson 1/18/1908
GA Echols county: Ed Rainey 1/18/1908
GA Effingham county: Hardy Grady 5/14/1884
GA Effingham county: William Allen 9/1/1891
GA Effingham county: Philip Gaithers 6/21/1920
GA Elbert county: George Penn 6/5/1890
GA Elbert county: William Goolsby 4/25/1901
GA Emanuel county: James Thomas 11/8/1889
GA Emanuel county: Charles Mack 9/26/1891
GA Emanuel county: Charles Williams 10/7/1896
GA Emanuel county: Edward Pearson 7/11/1906
GA Emanuel county: Robert Jenkins 6/29/1909
GA Emanuel county: John McLeod 5/13/1911
GA Emanuel county: Benjamin Smith 5/21/1911
GA Fayette county: Neal Wimbush 7/10/1879
GA Fayette county: Dug Hastleton 8/11/1893
GA Fayette county: Thomas Linton 5/20/1899
GA Fayette county: “Bud” Cosby 2/17/1918
GA Floyd county: Unnamed Negro 12/2/1890
GA Floyd county: Bud Rufus 12/7/1900
GA Floyd county: George Reede 1/3/1901
GA Floyd county: Walter Allen 4/1/1902
GA Forsyth county: Ed Collins 9/10/1912
GA Franklin county: John Ware 9/18/1904
GA Fulton county: Warren Powell 9/4/1889
GA Fulton county: Floyd Carmichael 7/31/1906
GA Fulton county: Zeb Long 9/23/1906
GA Fulton county: Sam Magruder 9/24/1906
GA Fulton county: Thomas Finch 9/12/1936
GA Fulton county: Mack Henry Brown 12/23/1936
GA Glascock county: Joshua Ruff 11/14/1897
GA Glascock county: A. M. Burnett 12/30/1922
GA Glynn county: Henry Jackson 2/21/1891
GA Glynn county: Wesley Lewis 2/21/1891
GA Glynn county: Dick White 4/22/1894
GA Gordon county: Alf Bran 4/10/1894
GA Grady county: Unnamed Negro 7/30/1910
GA Greene county: Dan Ahern 4/6/1894
GA Greene county: Felix Cremer 9/25/1920
GA Gwinnett county: Thomas Martin 1/28/1882
GA Gwinnett county: — Smeal 2/6/1882
GA Gwinnett county: Charles Hale 4/8/1911
GA Habersham county: Bob Addison 5/17/1892
GA Habersham county: Gus Robinson 5/17/1892
GA Habersham county: Jim Redmond 5/17/1892
GA Habersham county: Unnamed Negro 9/24/1911
GA Habersham county: Unnamed Negro #1 of 2 2/28/1913
GA Habersham county: Unnamed Negro #2 of 2 2/28/1913
GA Hancock county: Felix Barnes 3/24/1881
GA Hancock county: Alexander Etheridge 11/25/1885
GA Hancock county: George Butts 2/3/1923
GA Haralson county: Benjamin Brown 10/23/1902
GA Harris county: Arthur McCauly 7/25/1902
GA Harris county: John Irvin 5/23/1906
GA Harris county: Burrell Hardaway 1/22/1912
GA Harris county: Gene Arrington 1/22/1912
GA Harris county: John Moore 1/22/1912
GA Harris county: Loduska “Dusky” Crutchfield 1/22/1912
GA Hart county: George Gibson 12/20/1914
GA Hart county: Tom Spight 12/20/1914
GA Heard county: Jonah Woods 6/15/1904
GA Henry county: Jim Neely 8/18/1898
GA Houston county: Henry Walker 11/25/1879
GA Houston county: Frank Hardeman 10/15/1900
GA Houston county: Unnamed Negro 10/21/1900
GA Houston county: Banjo Peavey 6/8/1903
GA Houston county: John Walker 10/27/1907
GA Houston county: Simeon Anderson 7/30/1909
GA Houston county: John Shake 7/27/1913
GA Houston county: Lee Green 8/17/1923
GA Irwin county: Unnamed Negro 6/25/1889
GA Irwin county: Charles Roundtree 7/7/1894
GA Irwin county: James Irvine 2/1/1930
GA Jackson county: Jeff Bolden 12/25/1898
GA Jasper county: John Hopkins 7/31/1885
GA Jasper county: Lee Lawrence 11/8/1894
GA Jasper county: Edward Merriwither 11/22/1898
GA Jasper county: Jacob Glover 12/6/1898
GA Jasper county: John Brown 8/30/1902
GA Jasper county: Daniel Barber 1/14/1915
GA Jasper county: Ella Barber 1/14/1915
GA Jasper county: Eula Barber 1/14/1915
GA Jasper county: Jesse Barber 1/14/1915
GA Jasper county: Eugene Hamilton 10/7/1919
GA Jefferson county: Augustus Knight 9/20/1882
GA Jefferson county: Vince Williams 8/25/1908
GA Jefferson county: William Johnson 1/23/1911
GA Jenkins county: Andrew Ruffin 4/13/1919
GA Jenkins county: Joe Ruffin Jr. 4/13/1919
GA Jenkins county: William Williams 4/13/1919
GA Johnson county: Cap Hamilton 11/17/1885
GA Johnson county: Sim Bell 3/22/1890
GA Johnson county: Lee Hall 2/7/1903
GA Johnson county: William Newsome 11/5/1906
GA Johnson county: James Waters 5/15/1919
GA Johnson county: James Johnson 9/28/1922
GA Jones county: Unnamed Negro 7/11/1908
GA Jones county: Alonzo Green 7/4/1915
GA Jones county: Son of Alonzo Green 7/4/1915
GA Jones county: William Bostick 7/4/1915
GA Jones county: John Gilham 9/3/1918
GA Laurens county: John Smith 7/21/1881
GA Laurens county: Counce O’Neal 11/29/1882
GA Laurens county: Unnamed Negro 9/27/1891
GA Laurens county: Gus Thompson 6/1/1894
GA Laurens county: Andrew Green 8/22/1897
GA Laurens county: Pearly Kurtz 2/5/1911
GA Lee county: George Bivens 2/11/1899
GA Lee county: George Fort 2/11/1899
GA Lee county: William Holt 2/11/1899
GA Lee county: Alfred Thurman 4/27/1899
GA Lee county: Dewey Lake 1/20/1916
GA Lee county: Felix Lake 1/20/1916
GA Lee county: Frank Lake 1/20/1916
GA Lee county: John Seymour 1/20/1916
GA Lee county: Major Lake 1/20/1916
GA Liberty county: Unnamed Negro 2/8/1888
GA Liberty county: Ben Howard 8/23/1892
GA Liberty county: James Harvey 7/1/1922
GA Liberty county: Joseph Jordan 7/1/1922
GA Lincoln county: John Anthony 11/13/1889
GA Lincoln county: Unnamed Negro 6/30/1896
GA Lincoln county: Albert Aiken 5/24/1909
GA Lincoln county: Mose Martin 10/5/1919
GA Lincoln county: Jack Gordon 10/6/1919
GA Lincoln county: William Brown 10/6/1919
GA Lowndes county: Will Lowe 10/30/1890
GA Lowndes county: Dave Goosby 9/18/1894
GA Lowndes county: Unnamed Negro 12/11/1908
GA Lowndes county: Ceasar Sheffield 4/16/1915
GA Lowndes county: — Lewis 8/18/1916
GA Lowndes county: John Glover 2/17/1922
GA Macon county: Bob Bryant 11/7/1910
GA Macon county: John Walker 11/7/1910
GA Macon county: Babe Yarbrough 10/5/1912
GA Madison county: Lint Shaw 4/28/1936
GA Marion county: Isaiah Denmark 8/20/1899
GA Marion county: Dock Smith 10/16/1919
GA McDuffie county: Allen Sturgis 6/2/1888
GA McDuffie county: Charles Harris 5/6/1907
GA McIntosh county: George Grant 9/8/1930
GA McIntosh county: Curtis James 10/7/1934
GA Meriwether county: Tom Tench 1/15/1887
GA Meriwether county: Will Hood 5/18/1887
GA Meriwether county: John Owens 1/22?/1899
GA Meriwether county: Jerry Lovelace 10/19/1911
GA Meriwether county: Virgil Swanson 8/25/1913
GA Meriwether county: Boots Wright 4/3/1924
GA Meriwether county: Clinton Walker 8/18/1950
GA Miller county: John Mills 9/4/1877
GA Miller county: Harry Bradley 8/14/1883
GA Miller county: Reuben Robinson 8/17/1883
GA Miller county: Lewis Warren 8/26/1883
GA Miller county: Frank Fountain 8/29/1883
GA Miller county: Sam Long 9/4/1888
GA Miller county: Unnamed Negro 5/21/1894
GA Miller county: Ike Radney 8/11/1918
GA Miller county: Jake Davis 7/14/1922
GA Mitchell county: Robert Mitchell 8/31/1889
GA Mitchell county: Fayette Franklin 6/24/1894
GA Mitchell county: — Woods 11/5/1906
GA Mitchell county: Meta Hicks 11/5/1906
GA Mitchell county: Jett Hicks 11/8/1906
GA Mitchell county: Joe Nowling 3/28/1917
GA Mitchell county: Collins Johnson 11/17/1917
GA Mitchell county: D. C. Johnson 11/17/1917
GA Mitchell county: Curley McKelvey 11/24/1920
GA Mitchell county: James Roland 1/2/1921
GA Monroe county: Aaron Taylor 2/2/1877
GA Monroe county: Unnamed Negro 9/18/1890
GA Monroe county: John Jossey/Josey 8/30/1892
GA Monroe county: Owen Ogletree 6/16/1894
GA Monroe county: Amos Gibson 3/13/1895
GA Monroe county: Albert Harris 10/21/1899
GA Monroe county: Charles Fuller 9/7/1906
GA Monroe county: Henry Etheridge 4/24/1912
GA Monroe county: John “Cockey” Glover 8/1/1922
GA Montgomery county: George Harris 6/14/1895
GA Montgomery county: Nathaniel Mason 8/7/1897
GA Montgomery county: Frank Earle 7/25/1901
GA Montgomery county: Benjamin Clark 8/27/1909
GA Montgomery county: John Sweeney 8/27/1909
GA Montgomery county: Unnamed Negro #1 of 3 7/4/1910
GA Montgomery county: Unnamed Negro #2 of 3 7/4/1910
GA Montgomery county: Unnamed Negro #3 of 3 7/4/1910
GA Montgomery county: Jim Toler 8/11/1910
GA Montgomery county: Wiil Kirby 9/3/1937
GA Morgan county: Brown Washington 2/27/1890
GA Morgan county: Cleveland Kelley 7/12?/1903
GA Morgan county: Wallace Baynes 11/19/1919
GA Murray county: John Duncan 9/29/1889
GA Murray county: Burtley Davis 5/28/1890
GA Muscogee county: Jesse Slayton 6/1/1896
GA Muscogee county: William Miles 6/1/1896
GA Muscogee county: Simon Adams 6/8/1900
GA Muscogee county: T. Z. McElhaney 8/13/1912
GA Newton county: Van Malone 7/22/1889
GA Oconee county: Claude Elder 6/29/1905
GA Oconee county: Gene Yerby 6/29/1905
GA Oconee county: Lewis Robinson 6/29/1905
GA Oconee county: Richard Allen 6/29/1905
GA Oconee county: Richard Robinson 6/29/1905
GA Oconee county: Robert Harris 6/29/1905
GA Oconee county: Sandy Price 6/29/1905
GA Oconee county: Rufus Moncrief 9/19/1917
GA Oconee county: John Lee Eberhardt 2/16/1921
GA Oconee county: Aaron Birdsong 12/4/1921
GA Oconee county: George Lowe 12/4/1921
GA Oconee county: West Hale 12/4/1921
GA Oconee county: Hozy Wheeler -/-/1921
GA Oglethorpe county: Alfred Turner 4/3/1877
GA Oglethorpe county: Ross Griffith 7/10/1887
GA Oglethorpe county: Robert Collins 2/8/1894
GA Oglethorpe county: Obe Cox 9/10/1919
GA Pierce county: Joe Jones 9/9/1886
GA Pierce county: Makum Marshall 11/2/1888
GA Pierce county: Robert Brown 7/7/1891
GA Pierce county: Charles Taylor 9/21/1892
GA Pierce county: Gen. Allen 9/21/1892
GA Pierce county: Unnamed Negro 6/12/1894
GA Pierce county: Sandy Reaves 9/24/1918
GA Pierce county: Will Williams 8/18/1919
GA Pike county: Pink Lawrence 12/26/1889
GA Pike county: Lucius Holt 12/1/1893
GA Pike county: Jordan Hines 6/25/1900
GA Pike county: Herbert Simmons 12/29/1904
GA Pike county: Will Atwater 12/15/1910
GA Pike county: John Calhoun 5/24/1918
GA Polk county: James Glover 8/22/1904
GA Pulaski county: William Johnson 10/13/1888
GA Pulaski county: Owen Jones 10/30/1890
GA Pulaski county: Sam Wright 8/12/1899
GA Pulaski county: Abe Webb 1/9/1908
GA Pulaski county: Tom Coley 1/9/1908
GA Pulaski county: Curry Robertson 3/5/1908
GA Pulaski county: John Henry 3/5/1908
GA Pulaski county: John Harvard 12/1/1909
GA Pulaski county: Homer Burton 3/21/1912
GA Randolph county: Henry Davis 8/9/1885
GA Randolph county: Adam Mallard 9/13/1887
GA Randolph county: Sherman Harris 3/12/1901
GA Randolph county: Alfred Iverson 4/9/1909
GA Randolph county: Albert Reese 6/25/1909
GA Randolph county: Elijah Sturgis 9/20/1916
GA Randolph county: Peter Hudson 9/20/1916
GA Richmond county: Abe Stewart 9/24/1883
GA Richmond county: Henry Davis 8/4/1886
GA Richmond county: William B. Wilson 5/14/1900
GA Schley county: Charles Pickett 4/8/1911
GA Schley county: Dawson Jordan 4/8/1911
GA Schley county: Murray Burton 4/8/1911
GA Schley county: William Jones 2/13/1922
GA Screven county: Daniel Odwell 9/16/1886
GA Screven county: Thomas Israel 10/4/1886
GA Screven county: George Bellinger 1/4/1895
GA Screven county: Evan Roberts 7/18/1910
GA Screven county: Robert Smith 3/2/1925
GA Spalding county: Henry Milner 10/15/1896
GA Spalding county: Oscar Williams 7/22/1897
GA Spalding county: John Meadows 8/8/1898
GA Spalding county: George Burden 9/11/1898
GA Spalding county: Will Fambro 2/24/1903
GA Spalding county: Marcus Westmoreland 6/23/1924
GA Spalding county: Penny Westmoreland 6/23/1924
GA Stephens county: Samuel Stevens 6/14/1915
GA Stewart county: Jerry Snead 5/25/1877
GA Stewart county: Stephen Abram 5/25/1877
GA Stewart county: William Booth 5/25/1877
GA Stewart county: Charles West 12/21/1919
GA Stewart county: Cephus Davis 10/23/1933
GA Sumter county: Hamp Hollis 8/20/1898
GA Sumter county: William Redding 6/21/1913
GA Talbot county: Ed Martin 9/20/1904
GA Talbot county: Joseph Hardy 6/19/1909
GA Talbot county: Wm. Carroker 6/22/1909
GA Talbot county: Samuel Williams 1/6/1921
GA Taliaferro county: Joseph Moore 5/21/1911
GA Taliaferro county: Spencer Evans 3/22/1918
GA Tattnall county: Mary Hollenbeck 7/25/1886
GA Tattnall county: Sylvester Rhodes 3/5/1894
GA Tattnall county: Dosia Padgett 5/21/1907
GA Tattnall county: Sim P. Padgett 5/21/1907
GA Tattnall county: Sula Padgett 5/21/1907
GA Tattnall county: Wilford Padgett 5/21/1907
GA Taylor county: Unnamed Negro 7/24/1880
GA Taylor county: Maceo Snipes 7/20/1946
GA Telfair county: Chesbley Williams 11/30/1912
GA Telfair county: Berry Washington 5/25/1919
GA Terrell county: Mark Thompson 11/24/1881
GA Terrell county: Green Daniel 7/6/1904
GA Thomas county: Jim Simmons 11/18/1890
GA Thomas county: Renny Jefferson 6/11/1900
GA Thomas county: Grant Welly 9/3/1900
GA Thomas county: Henry Young 4/15/1902
GA Thomas county: Kenlaw McLennan 3/1/1917
GA Thomas county: William Kirkland 9/25/1930
GA Thomas county: Lacey Mitchell 9/28/1930
GA Thomas county: John Rushin 5/3/1936
GA Tift county: Charles Lokie 8/9/1908
GA Toombs county: Alonzo Williams 7/28/1908
GA Toombs county: Will Williamson 3/1/1910
GA Toombs county: Homer Stewart 2/6/1912
GA Toombs county: S. S. Mincey 7/29/1930
GA Toombs county: Robert "Big Duck" Mallard 11/19/1948
GA Troup county: Willis Hardin 7/12/1884
GA Troup county: Samuel Gibson 7/18/1884
GA Troup county: Samuel Owensby 5/12/1913
GA Troup county: Austin Callaway 9/8/1940
GA Turner county: Albert Royal 4/14/1910
GA Turner county: Charles Jackson 4/14/1910
GA Twiggs county: Charles Forsyth 1/22/1897
GA Twiggs county: William White 1/22/1897
GA Twiggs county: Marvin Harris 2/12/1916
GA Unidentified Southwest Georgia county county: Unnamed Negro 4/20/1921
GA Valdosta county: Caesar Sheffield 4/17/1915
GA Walker county: Henry White 9/20/1916
GA Walton county: Berry Sorrels 3/24/1879
GA Walton county: Bill Jackson 3/20/1883
GA Walton county: Joe Watts 6/27/1911
GA Walton county: Thomas Allen 6/27/1911
GA Walton county: “General” Boyd 11/21/1913
GA Walton county: Dorothy Malcom 7/25/1946
GA Walton county: George Dorsey 7/25/1946
GA Walton county: Mae Murray Dorsey 7/25/1946
GA Walton county: Roger Malcom 7/25/1946
GA Ware county: Jack Chambers 8/9/1893
GA Ware county: Wesley Weaver 9/2/1895
GA Ware county: Albert Baker 6/27/1908
GA Ware county: Walter Wilkins 6/27/1908
GA Warren county: Unnamed Negro 12/12/1891
GA Warren county: Charlie Jones 2/25/1911
GA Warren county: John Veazey 2/25/1911
GA Warren county: Denny Richards 5/2/1919
GA Warren county: William Kinsey 5/12/1933
GA Washington county: Charlie Smith 10/7/1916
GA Washington county: Charles Atkins 5/18/1922
GA Wayne county: Lewis Edwards 10/15/1888
GA Wayne county: Peter Jackson 12/25/1889
GA Wayne county: William Fluid 12/25/1889
GA Wayne county: William Hopps 12/25/1889
GA Wayne county: Will Owens 8/26/1891
GA Wayne county: Issac Flowers 7/7/1892
GA Wayne county: Unnamed Negro 10/19/1903
GA Wayne county: Unnamed Negro 6/27/1908
GA Wayne county: William Byrd 5/28/1922
GA Webster county: Benjamin Gorman 5/29/1903
GA Whitfield county: Unnamed Negro 7/-/1882
GA Whitfield county: William Thomas 3/9/1888
GA Whitfield county: Martin Love 7/10/1889
GA Whitfield county: Lee McDaniel 7/28/1892
GA Whitfield county: Jack Wilson 10/23/1892
GA Whitfield county: A. L. McCamy 9/6/1936
GA Wilcox county: Allen West 2/25/1891
GA Wilcox county: Jim Dixon 9/8/1899
GA Wilcox county: A. L. Scott 8/29/1904
GA Wilcox county: Tom Weaver 8/21/1910
GA Wilcox county: Unnamed Negro 6/13/1912
GA Wilcox county: Nathan Brown 9/26/1914
GA Wilcox county: James Grant 8/14/1919
GA Wilkerson county: Joe Holden 10/22/1883
GA Wilkes county: Dan Sales 5/6/1888
GA Wilkes county: John Coleman 11/27/1888
GA Wilkes county: Tom Smith 11/27/1888
GA Wilkinson county: Theodore Booth 11/1/1901
GA Wilkinson county: Andrew Chapman 10/7/1911
GA Wilkinson county: Jack Ridicer 11/30/1919
GA Wilkinson county: Willie Dixon 9/20/1925
GA Worth county: Henry Dillard 9/7/1885
GA Worth county: Ned Clark 6/25/1888
GA Worth county: Ed Henderson 9/14/1899
GA Worth county: Thomas Royal 9/9/1906

IL Belleville, St. Clair Co. county: David Wyatt 6/6/1903
IL Cairo, Alexander Co. county: William “Froggie” James 11/9/1909
IL Chicago (West Side) county: William Bell 10/8/1924
IL Danville, Vermilion Co. county: J.D. Mayfield 7/25/1903
IL Decatur, Macon Co. county: Samuel J. Bush 6/3/1893
IL Elizabethtown, Hardin Co. county: Unknown 7/-/1882
IL Lacon, Marshall Co. county: S.W. Stewart 11/7/1898
IL Lawrenceville county: Allen Butler 7/13/1893
IL Lewiston, Fulton Co. county: Hallery/Hollis Willis 11/7/1943
IL Mound City, Pulaski Co. county: Howard 7/6/1883
IL Near Thebes, Alexander Co. county: Unknown 4/26/1903
IL Paris, Edgar Co. county: James Edward Person 10/12/1943
IL Pinckneyville, Perry Co. county: Alonzo Holly 2/14/1888
IL Springfield, Sangamon Co. county: Scott Burton 8/-/1908
IL Springfield, Sangamon Co. county: William Donegan 8/-/1908
IL Tamms, Alexander Co. county: Unknown 9/12/1913
IL Winchester, Scott Co. county: Andrew Richards 9/-/1877

IN Blountsville, Henry Co. county: Eli Ladd 2/-/1890
IN Boonville, Warrick Co. county: John Rolla 12/17/1900
IN Marion, Grant Co. county: Abe Smith 8/7/1930
IN Marion, Grant Co. county: Tom Shipp 8/7/1930
IN Mt. Vernon, Posey Co. county: Dan Harris Sr. 10/11/1878
IN Mt. Vernon, Posey Co. county: Ed Warren 10/11/1878
IN Mt. Vernon, Posey Co. county: Jeff Hopkins 10/11/1878
IN Mt. Vernon, Posey Co. county: Jim Good 10/11/1878
IN Mt. Vernon, Posey Co. county: William Chambers 10/11/1878
IN Rockport, Spencer Co. county: Bud Rowland 12/16/1900
IN Rockport, Spencer Co. county: Jim Henderson 12/16/1900
IN Sullivan, Sullivan Co. county: James Dillard 11/20/1902
IN Terre Haute, Vigo Co. county: George Ward 2/26/1901
IN Vincennes, Knox Co. county: Holly Epps 1/18/1884

KS Cherokee county: Jeff Tuggle (Luggle) 4/24/1894
KS Galena county: Charles Williams 4/25/1899
KS Hiawatha county: Richard Fisher (Rhodes) 9/9/1889
KS Hiawatha county: Commodore True 11/29/1892
KS Larned county: Hugh Henry (James Thompson) 9/14/1892
KS Leavenworth county: John (Silas) Wilson 8/21/1893
KS Leavenworth county: Fred Alexander 1/13/1901
KS Pittsburg county: Montgomery Godley 12/25/1902
KS Salina county: Dan Adams 4/20/1893
KS Topeka county: Dr. Herman 5/13/1901
KS Weir county: George Wells (Mills) 10/30/1899

KY Allen county: Marion Howard 7/16/1894
KY Anderson county: Sam Pulliam 7/20/1891
KY Ballard county: Levi Pile 5/20/1877
KY Ballard county: Joseph Thornton 5/20/1889
KY Ballard county: Ernest Harris 9/12/1901
KY Ballard county: Frank Howard 9/12/1901
KY Ballard county: Samuel Feed 9/12/1901
KY Ballard county: Thomas Hall 10/16/1903
KY Ballard county: Pedro Mohundro 1/12/1915
KY Barren county: Caleb Gaines 6/16/1898
KY Boone county: Parker Mayo 3/27/1877
KY Boone county: Theodore Daniel 9/4/1879
KY Boone county: Charles Dickerson 5/4/1884
KY Boone county: Sam Scales 9/11/1885
KY Bourbon county: James Kelly 7/26/1889
KY Bourbon county: George Carter 2/11/1901
KY Breathitt county: William Strong 4/9/1884
KY Breckinridge county: Dick Casey 10/11/1877
KY Breckinridge county: Henry Watson 6/24/1890
KY Breckinridge county: Elijah Drake 3/19/1902
KY Breckinridge county: James Stewart 3/20/1902
KY Caldwell county: Ernest Humphreys 10/2/1890
KY Caldwell county: Willis Griffey 10/14/1894
KY Caldwell county: Thomas White 9/10/1896
KY Caldwell county: Arthur Bell 6/4/1915
KY Carlisle county: Seay J. Miller 7/7/1893
KY Christian county: John Henry Skinner 3/14/1888
KY Clark county: Ben Johnson 4/2/1880
KY Clark county: Robert Haggard 7/16/1895
KY Clay county: Alfred Neal 2/-/1932
KY Cumberland county: Arch Bauer 10/21/1898
KY Daviess county: Richard May 7/14/1884
KY Daviess county: Doc Jones 12/19/1889
KY Daviess county: Alfred Alexander 12/26/1896
KY Fayette county: Edward Claxton 1/16/1878
KY Fayette county: John Davis 1/16/1878
KY Fayette county: Tom Turner 1/16/1878
KY Fayette county: — Stiver 1/-/1878
KY Fleming county: Charles Coleman 9/3/1887
KY Fleming county: Grant Smith 3/29/1920
KY Floyd county: Frederick Shannon 10/26/1924
KY Franklin county: Marshall Boston 8/14/1894
KY Franklin county: John Maxey 6/3/1909
KY Fulton county: Jerry Ewing 3/23/1879
KY Fulton county: Henry Colbert 6/10/1883
KY Fulton county: John Vanderford 7/20/1887
KY Fulton county: William Butcher 9/2/1895
KY Fulton county: W. H. Paschall 5/10/1896
KY Fulton county: Unnamed Negro 11/30/1898
KY Fulton county: Henry Stewart 6/27/1899
KY Fulton county: John Bolin 8/19/1899
KY Fulton county: Bill Dooley 2/14/1902
KY Fulton county: Joseph Bumpass 8/30/1904
KY Fulton county: Baby of David Walker 10/3/1908
KY Fulton county: Child of David Walker #1 of 3 10/3/1908
KY Fulton county: Child of David Walker #2 of 3 10/3/1908
KY Fulton county: Child of David Walker #3 of 3 10/3/1908
KY Fulton county: Daughter of David Walker 10/3/1908
KY Fulton county: David Walker 10/3/1908
KY Fulton county: Mrs. David Walker 10/3/1908
KY Fulton county: Lawrence Dempsey 5/20/1917
KY Fulton county: Charles Lewis 12/16/1918
KY Gallatin county: Will Green 8/24/1878
KY Graves county: Ed Reines 8/16/1881
KY Graves county: Unnamed Negro 7/26/1893
KY Graves county: George Finley 12/18/1896
KY Graves county: James Stone 12/21/1896
KY Graves county: Will Suett 12/22/1896
KY Graves county: Richard Allen 2/23/1898
KY Grayson county: Joseph Richardson 9/26/1913
KY Green county: Jack Turner 12/9/1889
KY Hancock county: Raymond Bushrod 9/26/1897
KY Hardin county: Miles Petty 5/9/1884
KY Hardin county: Harlan Buckles 11/16/1902
KY Harlan county: Leonard Tye 3/2/1894
KY Harrison county: — Morton 3/1/1877
KY Harrison county: Joshua Mitchell 1/7/1894
KY Hart county: John Campbell 12/23/1880
KY Hart county: Sam Campbell 12/23/1880
KY Henderson county: Wm. Ritter 7/12/1882
KY Henderson county: Calvin Simpson 1/24/1886
KY Henderson county: James Foster 6/10/1888
KY Henderson county: Robert Bryan 7/6/1888
KY Henderson county: Unnamed Negro #1 of 2 11/18/1895
KY Henderson county: Unnamed Negro #2 of 2 11/18/1895
KY Henderson county: Ellis Buckner 11/28/1915
KY Henry county: Daughter of Sam Faulkner 6/22/1879
KY Henry county: Henry Russell 6/22/1879
KY Henry county: Sister of Sam Faulkner 6/22/1879
KY Henry county: Leonard Taylor 8/28/1893
KY Hickman county: Bill Reams 2/27/1888
KY Hickman county: William Clifford 8/16/1907
KY Hopkins county: Wat Cox 5/8/1883
KY Hopkins county: Henry G. Givens 12/15/1893
KY Jessamine county: John Nephew 12/24/1877
KY Jessamine county: Thomas Brown 2/6/1902
KY Johnson county: — Green (brother #1) 8/16/1878
KY Johnson county: — Green (brother #2) 8/16/1878
KY Knott county: Rex Scott 1/24/1934
KY LaRue county: Silas Esters 10/31/1901
KY Laurel county: Virgil Bowers 10/17/1905
KY Lincoln county: Wm. Akerson 9/2/1893
KY Livingston county: Sam Champion 7/2/1878
KY Logan county: Nelson Cooper 10/12/1883
KY Logan county: Samuel Bailey 10/12/1883
KY Logan county: Richard Henderson 7/6/1884
KY Logan county: Handy Woodward 3/10/1886
KY Logan county: Alexander North 3/22/1886
KY Logan county: Hampton Wade 3/22/1886
KY Logan county: Henry Shaw 3/22/1886
KY Logan county: Meredith Jones 4/28/1886
KY Logan county: Samuel Moody 4/16/1890
KY Logan county: George Scott 6/26/1898
KY Logan county: John Jones 8/1/1908
KY Logan county: Joseph Riley 8/1/1908
KY Logan county: Robert Boyer 8/1/1908
KY Logan county: Virgil Jones 8/1/1908
KY Marion county: Benjamin McElroy 2/19/1884
KY Marion county: Pinten Young 2/19/1884
KY Marshall county: Unnamed Negro 11/23/1895
KY Mason county: Unnamed Negro #1 of 2 8/3/1880
KY Mason county: Unnamed Negro #2 of 2 8/3/1880
KY Mason county: Richard Coleman 12/6/1899
KY McCracken county: Charles Hill 6/9/1892
KY McCracken county: Henry Purvine 7/12/1892
KY McCracken county: Rodney Gray 7/19/1893
KY McCracken county: Unnamed Negro 8/15/1893
KY McCracken county: Brack Kinley 10/16/1916
KY McCracken county: Luther Durrett 10/16/1916
KY McLean county: John Jones 1/24/1903
KY McLean county: William Potter 4/20/1911
KY Meade county: Edward Moorman 1/11/1893
KY Meade county: Richard Moorman 1/12/1893
KY Meade county: Ernest Dewley 4/30/1902
KY Metcalfe county: John Wilcoxsen 9/2/1892
KY Montgomery county: James Mitchell 6/15/1882
KY Nicholas county: John Breckinridge 7/14/1879
KY Nicholas county: Bill Gillespe 7/5/1884
KY Nicholas county: William Tyler 7/26/1894
KY Nicholas county: George Wilson 8/13/1897
KY Ohio county: Frank Stevens 8/20/1901
KY Oldham county: George Williams 11/21/1878
KY Owen county: Lige Gibson 1/27/1892
KY Paris county: George Carter 2/11/1901
KY Pendleton county: William Jackson 3/10/1887
KY Pike county: Moses Lovern 9/24/1905
KY Rowan county: George Bullitt 7/5/1878
KY Scott county: James Dudley 8/28/1891
KY Shelby county: Reuben Dennis 2/15/1878
KY Shelby county: Clarence Garnett 10/2/1901
KY Shelby county: Jimbo Fields 10/2/1901
KY Shelby county: Eugene Marshall 1/15/1911
KY Shelby county: James West 1/15/1911
KY Shelby county: Wade Patterson 1/15/1911
KY Simpson county: Robert Sarver 3/6/1882
KY Simpson county: Thomas Doss 12/24/1887
KY Simpson county: Jobe Grainger 7/24/1891
KY Spencer county: Leon Beard 7/7/1905
KY Taylor county: Wick Willis 5/31/1892
KY Todd county: Joe Johnson 5/8/1880
KY Todd county: Green Ellis 8/26/1880
KY Todd county: James Bond 12/19/1892
KY Todd county: Fratus Warfield 10/18/1900
KY Todd county: Lewis Radford 1/24/1904
KY Todd county: Frank Leavell 10/12/1905
KY Todd county: George Tutt 4/3/1908
KY Todd county: Primus Kirby 6/15/1926
KY Trigg county: Ernest Baker 1/21/1906
KY Trigg county: Tom Weaver 3/24/1908
KY Trigg county: Benjamin/Ben Brame 4/9/1909
KY Trigg county: Wallace Miller 8/9/1909
KY Union county: Jack Williams 6/26/1880
KY Union county: Charles Walton 8/18/1893
KY Union county: Claude Kennedy 5/24/1895
KY Warren county: Thomas Reney 5/10/1888
KY Warren county: Will Skaggs 4/16/1891
KY Warren county: Bob Harper 12/28/1892
KY Warren county: Caleb Gadly 6/25/1894
KY Warren county: Robert Morton 2/4/1897
KY Washington county: George Ray 4/25/1895
KY Washington county: Harrison Lewis 8/26/1895
KY Washington county: James Mayes 1/11/1902
KY Wayne county: Unnamed Negro 9/1/1889
KY Webster county: Jake McDowell 5/31/1908
KY Whitley county: Edward Jackson 8/28/1878
KY Whitley county: M. G. Gamble 1/21/1894
KY Woodford county: John Henderson 8/21/1890
KY Woodford county: Richard James 3/13/1921

LA Arcadia county: Unnamed Negro 7/19/1901
LA Ascension county: Unnamed Negro 11/13/1888
LA Assumption county: Phillip Williams 5/13/1890
LA Assumption county: Israel Holloway 5/6/1893
LA Assumption county: Freddy Moore 10/11/1933
LA Avoyelles county: Edward Laurent 9/2/1892
LA Avoyelles county: Gabriel Magliore 9/4/1892
LA Avoyelles county: Charley Straws 4/16/1907
LA Avoyelles county: Thomas Collins 7/15/1915
LA Bienville county: Cherry Nichols 5/7/1881
LA Bienville county: Sampson Harris 9/30/1885
LA Bienville county: Unnamed Negro 9/8/1891
LA Bienville county: Dennis Cobb 3/26/1892
LA Bienville county: — Walker 5/28/1892
LA Bienville county: Mark Jacobs 6/10/1894
LA Bienville county: Willis/Wills Page 2/24/1906
LA Bienville county: Ernest Allums 5/2/1912
LA Bienville county: Nelson Nash 2/19/1933
LA Bossier county: Henry Solomon 1/25/1882
LA Bossier county: Haywood Handy 2/8/1889
LA Bossier county: Henry Holmes 12/31/1889
LA Bossier county: John Anderson 5/23/1891
LA Bossier county: William Anderson 5/23/1891
LA Bossier county: Unnamed Negro 10/26/1891
LA Bossier county: Unnamed Negro 10/29/1891
LA Bossier county: Joe Patterson 12/13/1891
LA Bossier county: Unnamed Negro 1/9/1892
LA Bossier county: Henry Coleman Jr. 9/29/1893
LA Bossier county: Unnamed Negro #1 of 2 10/19/1893
LA Bossier county: Unnamed Negro #2 of 2 10/19/1893
LA Bossier county: Unnamed Negro 9/18/1895
LA Bossier county: Unnamed Negro 5/17/1896
LA Bossier county: Lewis Hamilton 10/1/1896
LA Bossier county: Bedney Hearn 12/5/1898
LA Bossier county: John Richardson 12/5/1898
LA Bossier county: Edward Amos 4/21/1900
LA Bossier county: Jeff Riston 4/21/1900
LA Bossier county: John Humely 4/21/1900
LA Bossier county: Grant Johnson 5/2/1901
LA Bossier county: F. D. McLand 6/19/1901
LA Bossier county: Frank “Prophet” Smith 6/19/1901
LA Bossier county: Frank Thomas 11/24/1901
LA Bossier county: Jim Brown 2/24/1903
LA Bossier county: George Kennedy 10/18/1903
LA Bossier county: Joseph Craddock 11/2/1903
LA Bossier county: Silas Faly 4/30/1907
LA Bossier county: Jim Hurd 11/28/1912
LA Bossier county: Mood Burks 11/28/1912
LA Bossier county: Silas Jimmerson 11/28/1912
LA Bossier county: James Nelson 1/24/1918
LA Bossier county: Will Faulkner 2/14/1919
LA Bossier county: Joe Pemberton 7/6/1922
LA Bossier county: Thomas Rivers 8/29/1922
LA Bossier county: Joseph Airy 2/26/1925
LA Caddo county: Lott Clarke 12/18/1878
LA Caddo county: Bill White 12/19/1878
LA Caddo county: — Spence 7/15/1881
LA Caddo county: Aaron Jones 11/7/1887
LA Caddo county: John Coleman 6/26/1890
LA Caddo county: Nathan Andrews 1/8/1892
LA Caddo county: William Davis 3/6/1901
LA Caddo county: Felton Brigman 5/2/1901
LA Caddo county: Russell Taylor 7/25/1902
LA Caddo county: Jennie Steer 7/26/1903
LA Caddo county: Clinton Thomas 11/30/1903
LA Caddo county: Philip Davis 11/30/1903
LA Caddo county: Walter Carter 11/30/1903
LA Caddo county: Thomas Jackson 5/22/1906
LA Caddo county: Andrew Harris 7/26/1908
LA Caddo county: Simmie Thomas 11/27/1909
LA Caddo county: Thomas Miles 4/9/1912
LA Caddo county: Samuel Johnson 9/24/1912
LA Caddo county: Charles Bell 2/12/1913
LA Caddo county: Charles Tyson 2/12/1913
LA Caddo county: Ernest Williams 12/15/1913
LA Caddo county: Frank Williams 12/15/1913
LA Caddo county: Earl Hamilton 5/12/1914
LA Caddo county: Elijah Durden 12/2/1914
LA Caddo county: Jobie Lewis 12/2/1914
LA Caddo county: Beard Henderson 12/11/1914
LA Caddo county: Charles Washington 12/11/1914
LA Caddo county: Watkins Lewis 12/11/1914
LA Caddo county: Jesse Hammett 8/26/1916
LA Caddo county: Leslie Legget 1/3/1923
LA Caddo county: John Bullen 3/24/1932
LA Caddo county: Grafton Page 8/3/1934
LA Calcasieu county: Louis Woods 10/12/1883
LA Calcasieu county: Samuel Thibodeaux 2/20/1901
LA Calcasieu county: Thomas Vital 2/20/1901
LA Calcasieu county: Sol Paydras 12/8/1901
LA Calcasieu county: Unnamed Negro 10/12/1902
LA Calcasieu county: Unnamed Negro #1 of 2 8/19/1906
LA Calcasieu county: Unnamed Negro #2 of 2 8/19/1906
LA Calcasieu county: Willie Autrey 4/16/1927
LA Caldwell county: Unnamed Negro 5/18/1889
LA Caldwell county: Tillman Green 12/26/1893
LA Caldwell county: Sampson Smith 1/29/1919
LA Caldwell county: Gilmon Holmes 9/13/1921
LA Catahoula county: Noah Taylor 12/10/1888
LA Catahoula county: Daughter of John/Joe Hastings 11/1/1892
LA Catahoula county: Son of John/Joe Hastings 11/1/1892
LA Catahoula county: John Hastings 11/4/1892
LA Catahoula county: Albert Godlin 7/16/1908
LA Catahoula county: Miller Gaines 7/16/1908
LA Catahoula county: Sam Gaines 7/16/1908
LA Catahoula county: Unnamed Negro 9/13/1919
LA Claiborne county: Unnamed Negro 6/-/1878
LA Claiborne county: Herman Morter 7/29/1879
LA Claiborne county: Jane Campbell 9/16/1881
LA Claiborne county: Frank Wooten 10/11/1890
LA Claiborne county: Tennis Hampton 5/21/1891
LA Claiborne county: Isom McGee 7/24/1896
LA Claiborne county: George Franklin 3/30/1902
LA Claiborne county: Henry Benton 8/7/1902
LA Claiborne county: Unnamed Negro 7/10/1906
LA Claiborne county: James W. Wilson 6/8/1907
LA Claiborne county: Bird Cooper 6/4/1908
LA Claiborne county: Miles Taylor 7/24/1911
LA Claiborne county: Fell Jenkins 1/10/1933
LA Concordia county: Charles Carroll 10/-/1878
LA Concordia county: Commodore Smallwood 10/-/1878
LA Concordia county: John Higgins 10/-/1878
LA Concordia county: Washington Hill 10/-/1878
LA Concordia county: Ed Gray 11/16/1889
LA Concordia county: Unnamed Negro 12/27/1891
LA Concordia county: Benny Walkers 9/27/1892
LA Concordia county: Robert Williams 9/10/1894
LA Concordia county: Scott Sherman 12/28/1894
LA Concordia county: John Woodward 3/19/1902
LA Concordia county: Unnamed Negro 7/13/1904
LA DeSoto county: Wash Allen 7/18/1881
LA DeSoto county: Reeves Smith 10/18/1886
LA DeSoto county: Johnny Norris 8/4/1926
LA DeSoto county: M. W. Washington 6/6/1887
LA East Baton Rouge county: William Alexander 8/21/1890
LA East Baton Rouge county: Unnamed Negro 11/20/1890
LA East Feliciana county: George Swayze 6/16/1890
LA East Feliciana county: Charles Jackson 5/10/1897
LA East Feliciana county: Unknown Negro 7/27/1899
LA East Feliciana county: Samuel West 8/28/1901
LA East Feliciana county: George Whitner 5/6/1906
LA East Feliciana county: Frederick Kilbourne 4/17/1907
LA Evangeline county: Oval Poulard 1/20/1911
LA Franklin county: N. David Lee 11/18/1882
LA Franklin county: Drew Green 10/20/1887
LA Franklin county: Perry King 10/20/1887
LA Franklin county: — Anderson 8/1/1893
LA Franklin county: Unnamed Negro 8/1/1893
LA Franklin county: Henry Waite 8/3/1896
LA Franklin county: Henry Hill 9/6/1909
LA Franklin county: Samuel Gordon 10/25/1921
LA Franklin county: William House 11/19/1932
LA Grant county: Unnamed Negro #1 of 4 4/6/1892
LA Grant county: Unnamed Negro #2 of 4 4/6/1892
LA Grant county: Unnamed Negro #3 of 4 4/6/1892
LA Grant county: Unnamed Negro #4 of 4 4/6/1892
LA Grant county: Man Singleton 8/2/1899
LA Grant county: J. D. Skinner 8/16/1931
LA Iberia county: — Isaac 4/13/1878
LA Iberia county: Ben Robertson 9/26/1881
LA Iberia county: George Wright 8/27/1884
LA Iberia county: Samuel Wakefield Jr. 1/25/1889
LA Iberia county: James Rosemond 1/29/1889
LA Iberia county: Hector Junior 4/16/1889
LA Iberia county: Vance McClure 7/21/1894
LA Iberia county: Lewis Linden 5/8/1898
LA Iberia county: Nicholas Deblanc 5/9/1902
LA Iberia county: Nicholas Hector 10/12/1908
LA Iberville county: Unnamed Negro 1/17/1897
LA Iberville county: James Thomas 12/13/1897
LA Iberville county: Charles Alexander 12/14/1897
LA Iberville county: Joseph Alexander 12/14/1897
LA Iberville county: Cornelius Lee 1/25/1903
LA Iberville county: William Carr 3/18/1906
LA Iberville county: George Werner 1/31/1921
LA Iberville county: Anderson Ward 3/3/1935
LA Jackson county: Joseph Caleb 8/31/1881
LA Jackson county: Unnamed Negro 8/11/1905
LA Jackson county: Unnamed Negro #1 of 2 12/25/1928
LA Jackson county: Unnamed Negro #2 of 2 12/25/1928
LA Jefferson county: Jack Tillman 3/27/1892
LA Jefferson county: Henry Dixon 9/7/1892
LA Jefferson county: Basile Julian 9/16/1893
LA Jefferson county: Paul Julian 9/16/1893
LA Jefferson county: Valsin Julian 9/16/1893
LA Jefferson county: John Willis 9/17/1893
LA Jefferson county: Aleck Francis 9/17/1895
LA Jefferson county: Charlotte Morris 1/12/1896
LA Jefferson county: Jim Hawkins 9/24/1896
LA Jefferson county: William Oliver 9/27/1897
LA Jefferson county: Douglas Boutte 10/15/1897
LA Jefferson Davis county: James Comeaux 8/27/1913
LA La Fourche county: Henry Parker 4/6/1877
LA Lafayette county: Unnamed Negro 4?/-/1878
LA Lafayette county: Felix Keys 7/11/1889
LA Lafayette county: Rosalie Cormier 9/10/1889
LA Lafayette county: Rosmond Cormier 9/10/1889
LA Lafayette county: Ovide Belizaire 7/19/1895
LA Lafayette county: Louis Senegal 3/24/1896
LA Lafayette county: Antone Domingue 11/25/1906
LA Lincoln county: Silas Lee 7/16/1881
LA Lincoln county: William Harris 10/21/1882
LA Lincoln county: Unnamed Negro #1 of 2 11/7/1882
LA Lincoln county: Unnamed Negro #2 of 2 11/7/1882
LA Lincoln county: James Walden 6/30/1887
LA Lincoln county: — Snowden 10/28/1891
LA Lincoln county: Columbus Lewis 4/23/1898
LA Lincoln county: R. C. Williams 10/13/1938
LA Livingston county: Jerry Burke 12/22/1896
LA Madison county: David Armstrong 11/30/1879
LA Madison county: H. W. Peck 12/1/1879
LA Madison county: R. H. Brown 12/1/1879
LA Madison county: David Hawkins 4/23/1894
LA Madison county: Samuel Slaughter Jr. 4/23/1894
LA Madison county: Thomas Claxton 4/23/1894
LA Madison county: Pomp Claxton 4/27/1894
LA Madison county: Scott Harvey 4/27/1894
LA Madison county: Shell Claxton 4/27/1894
LA Madison county: Tony McCoy 4/27/1894
LA Madison county: "Butch" Riley 1/14/1904
LA Morehouse county: Wesley Andrews 12/2/1882
LA Morehouse county: Tim Robinson 12/7/1882
LA Morehouse county: William Cephas 12/7/1882
LA Morehouse county: Henderson Lee 7/9/1883
LA Morehouse county: J. T. Smith 11/4/1891
LA Morehouse county: W. S. Felton 11/4/1891
LA Morehouse county: Eli Lindsey 9/13/1892
LA Morehouse county: Bud Love 3/11/1896
LA Morehouse county: Unnamed Negro 6/11/1898
LA Morehouse county: Unnamed Negro 12/12/1899
LA Morehouse county: Unnamed Negro 12/4/1907
LA Morehouse county: Peter Burton 12/7/1907
LA Morehouse county: John Stoner 8/12/1909
LA Morehouse county: Henry Lee 3/17/1912
LA Morehouse county: "Bubber" Hall 8/7/1918
LA Morehouse county: Unnamed Negro 9/6/1919
LA Morehouse county: Andrew McCloud 7/9/1934
LA Natchitoches county: Unnamed Negro 4/11/1902
LA Natchitoches county: Jud Gilbert 1/10/1909
LA Orleans county: William Fisher 1/25/1893
LA Orleans county: August Thomas 7/25/1900
LA Orleans county: Lewis Taylor 7/25/1900
LA Orleans county: Unnamed Negro 7/25/1900
LA Orleans county: Anna Mabry 7/27/1900
LA Orleans county: Unnamed Negro #1 7/27/1900
LA Orleans county: Unnamed Negro #2 7/27/1900
LA Orleans county: Fred Johnson 10/27/1917
LA Ouachita county: Henry Atkinson 7/30/1878
LA Ouachita county: Jim Beaty 7/30/1878
LA Ouachita county: Ples Phillips 7/30/1878
LA Ouachita county: Tom Ross 7/30/1878
LA Ouachita county: Daniel Hill 10/10/1878
LA Ouachita county: Herman Bell 10/10/1878
LA Ouachita county: Joshua Hall 10/10/1878
LA Ouachita county: Sam Wallace 10/10/1878
LA Ouachita county: Aaron Randall 10/-/1878
LA Ouachita county: Garret Esau 10/-/1878
LA Ouachita county: Ike Randall 10/-/1878
LA Ouachita county: Wm. McGown 10/-/1878
LA Ouachita county: George Williams 8/31/1879
LA Ouachita county: Alex. Wilson 8/23/1881
LA Ouachita county: Perry V. Munson 8/23/1881
LA Ouachita county: King Hill 4/27/1884
LA Ouachita county: George Robinson 2/16/1886
LA Ouachita county: Steve McIntosh 4/14/1889
LA Ouachita county: John Wesley 9/22/1893
LA Ouachita county: Thomas Underwood 6/1/1894
LA Ouachita county: Abraham Lincoln Smart 1/10/1896
LA Ouachita county: Courtney Kendrick 7/4/1896
LA Ouachita county: Jones McCauley 9/12/1896
LA Ouachita county: Wash Ferren 10/2/1897
LA Ouachita county: Alfred Schaufriet 8/26/1906
LA Ouachita county: Flint Williams 3/15/1907
LA Ouachita county: Henry Gardner 3/15/1907
LA Ouachita county: Warren Eaton 10/22/1913
LA Ouachita county: Henry Holmes 8/6/1914
LA Ouachita county: Dan Johnson 8/7/1914
LA Ouachita county: Louis Pruitt 8/7/1914
LA Ouachita county: Unnamed Negro 8/9/1914
LA Ouachita county: George McNeal 3/16/1918
LA Ouachita county: Clyde Williams 4/22/1918
LA Ouachita county: George Holden 4/29/1919
LA Plaquemines county: Oscar Livingston 8/2/1931
LA Pointe Coupee county: Unnamed Negro #1 of 5 6/4/1878
LA Pointe Coupee county: Unnamed Negro #2 of 5 6/4/1878
LA Pointe Coupee county: Unnamed Negro #3 of 5 6/4/1878
LA Pointe Coupee county: Unnamed Negro #4 of 5 6/4/1878
LA Pointe Coupee county: Unnamed Negro #5 of 5 6/4/1878
LA Pointe Coupee county: Victor Bryan 12/1/1878
LA Pointe Coupee county: Aaron Jones 4/15/1885
LA Pointe Coupee county: Dave Southall 5/13/1888
LA Pointe Coupee county: Ovide Godeau 10/22/1890
LA Pointe Coupee county: Alexander Campbell 6/2/1891
LA Pointe Coupee county: Samuel Hummell 6/2/1891
LA Pointe Coupee county: Unnamed Negro 6/2/1891
LA Pointe Coupee county: George Paul 5/23/1894
LA Pointe Coupee county: Henry Washington 6/1/1905
LA Pointe Coupee county: John Miles 9/16/1908
LA Rapides county: Champe Rendon 10/15/1880
LA Rapides county: Louis Bush 4/5/1893
LA Rapides county: Henry Harris 5/12/1900
LA Rapides county: Thomas J. Amos 8/29/1900
LA Rapides county: Frank Dupree 6/12/1903
LA Rapides county: Frank Pipes 5/8/1904
LA Rapides county: Henry Johnson 6/1/1907
LA Rapides county: Mathis Jackson 6/27/1907
LA Rapides county: David Blackman 6/2/1928
LA Rapides county: Lee Blackman 6/2/1928
LA Red River county: Bob — 8/20/1915
LA Red River county: Henry Thomas 1/18/1919
LA Richland county: Eli Foster 1/6/1892
LA Richland county: Horace Dishroon 1/6/1892
LA Richland county: Ella — 3/11/1892
LA Richland county: Lewis Thomas 7/15/1901
LA Richland county: William Estes 11/20/1909
LA Richland county: Eli Dempsey 3/14/1910
LA Richland county: Will Mixen 9/15/1911
LA Richland county: Unnamed Negro 4/23/1912
LA Richland county: James Jones 2/26/1918
LA Richland county: James Lewis 2/26/1918
LA Richland county: William Powell 2/26/1918
LA Richland county: George Clayton 6/18/1918
LA Sabine county: John Maxey 11/27/1891
LA St. Bernard county: — Maipero 6/28/1884
LA St. Bernard county: Robert Smith 5/6/1886
LA St. Bernard county: George King 12/23/1894
LA St. Bernard county: James Dandy 5/19/1896
LA St. Charles county: Adam Gripson 12/28/1892
LA St. Charles county: Lewis Fox 12/28/1892
LA St. Charles county: George Jones 7/11/1899
LA St. Charles county: John Thomas 1/26/1903
LA St. Helena county: J. N. Tucker 4/11/1880
LA St. Helena county: Jerry Taylor 11/22/1888
LA St. Helena county: Ap Ard 10/6/1909
LA St. James county: "Chicken" George 1/20/1893
LA St. James county: Richard Davis 1/20/1893
LA St. James county: Robert Landry 1/20/1893
LA St. James county: Gilbert Francis 2/28/1896
LA St. James county: Paul Francis 2/28/1896
LA St. James county: Sylvester Washington 5/8/1914
LA St. John the Baptist county: Charles Morrell 11/3/1898
LA St. John the Baptist county: Edward Gray 6/14/1899
LA St. John the Baptist county: Thomas Jackson 2/17/1901
LA St. John the Baptist county: Marcel Ruffin 7/-/1917
LA St. Landry county: Alcide Mouton 7/21/1877
LA St. Landry county: — Pirch 2/-/1885
LA St. Landry county: — Shaw 2/-/1885
LA St. Landry county: — Sidairo 9/16/1888
LA St. Landry county: Jean Pierre-Salet 9/16/1888
LA St. Landry county: Eugene Lulin 11/9/1888
LA St. Landry county: Ed Jackson 7/29/1909
LA St. Landry county: Emile Antoine 7/29/1909
LA St. Landry county: Onezime Thomas 7/29/1909
LA St. Landry county: Will Miller 7/29/1909
LA St. Landry county: James Grant 11/15/1916
LA St. Landry county: John White 9/26/1933
LA St. Martin county: Eugene Azar 5/15/1882
LA St. Martin county: Unnamed Negro 9/14/1888
LA St. Mary county: — Moustand 12/2/1878
LA St. Mary county: Walter T. Starks 6/9/1896
LA St. Mary county: Jack Davis 7/21/1897
LA St. Mary county: Daniel Pleasants 8/10/1887
LA St. Tammany county: Milan Howard 6/11/1882
LA St. Tammany county: Unnamed Negro #1 of 4 10/24/1884
LA St. Tammany county: Unnamed Negro #2 of 4 10/24/1884
LA St. Tammany county: Unnamed Negro #3 of 4 10/24/1884
LA St. Tammany county: Unnamed Negro #4 of 4 10/24/1884
LA St. Tammany county: Jack Parker 10/28/1891
LA St. Tammany county: Sam Jackson 10/18/1893
LA St. Tammany county: Sam Cooley 1/29/1911
LA St. Tammany county: Oli Romeo 8/5/1914
LA Tangipahoa county: Iveson Evans 7/27/1877
LA Tangipahoa county: Dick Smith 12/28/1879
LA Tangipahoa county: George Carroll 12/28/1879
LA Tangipahoa county: Harrison Johnson 12/28/1879
LA Tangipahoa county: Joe Perry 12/28/1879
LA Tangipahoa county: Benjamin Edwards 1/28/1888
LA Tangipahoa county: Unnamed Negro 2/8/1888
LA Tangipahoa county: Dick Conley 6/3/1889
LA Tangipahoa county: Nelson Huey 6/3/1889
LA Tangipahoa county: George Howard 6/28/1890
LA Tangipahoa county: Meredith Lewis 7/13/1893
LA Tangipahoa county: Edward Smith 9/21/1895
LA Tangipahoa county: Archibald Joiner 1/19/1897
LA Tangipahoa county: Gustave Williams 1/19/1897
LA Tangipahoa county: John Johnson 1/19/1897
LA Tangipahoa county: William Bell 4/2/1898
LA Tangipahoa county: "Echo" Brown 8/8/1899
LA Tangipahoa county: Charles Elliot 9/21/1900
LA Tangipahoa county: George Beckham 9/21/1900
LA Tangipahoa county: Iziah Rollins 9/21/1900
LA Tangipahoa county: Nathaniel Bowman 9/21/1900
LA Tangipahoa county: Monroe Williams 11/26/1905
LA Tangipahoa county: Emma Hooper 2/28/1917
LA Tangipahoa county: Daniel Rout 7/29/1917
LA Tangipahoa county: Jerry Rout 7/29/1917
LA Tangipahoa county: Eddie Garrett 11/24/1940
LA Tensas county: William SIngleton 10/12/1878
LA Tensas county: Robert Williams 10/13/1878
LA Tensas county: James Stafford 10/17/1878
LA Tensas county: Louis Postlewaite 10/17/1878
LA Tensas county: Mundy Hill 10/19/1878
LA Tensas county: Charles Bethel 10/-/1878
LA Tensas county: Dick Miller 10/-/1878
LA Tensas county: William Henry 10/-/1878
LA Tensas county: Jim Stout 10/20?/1878
LA Union county: Unnamed Negro 8/1/1879
LA Union county: Ed Rabun 8/20/1879
LA Union county: Jeff — 6/23/1881
LA Union county: Green Hosley 8/13/1887
LA Union county: Unnamed Negro 1/8/1893
LA Vermilion county: George Absner 8/13/1881
LA Washington county: William Morris 10/24/1901
LA Washington county: Lucius McCarty 8/31/1919
LA Washington county: Jerome Wilson 1/11/1935
LA Webster county: Mack Taylor 7/9/1882
LA Webster county: Cicero Green 7/21/1885
LA Webster county: John Figures 7/21/1885
LA Webster county: Andrew Edwards 12/9/1887
LA Webster county: James Porter 7/11/1896
LA Webster county: Monch Dudley 7/11/1896
LA Webster county: William Steake 6/3/1898
LA Webster county: — Larkington 1/24/1901
LA Webster county: John C. Jones 8/8/1946
LA West Baton Rouge county: Seth Cobb 6/12/1900
LA West Baton Rouge county: Melby Dotson 10/19/1900
LA West Baton Rouge county: Norm Cadore 12/23/1912
LA West Carroll county: Gracy Blanton 4/28/1887
LA West Carroll county: Richard Goodwin 4/28/1887
LA West Carroll county: Lawrence Younger 11/9/1894
LA West Carroll county: Unnamed Negro #1 of 2 1/25/1902
LA West Carroll county: Unnamed Negro #2 of 2 1/25/1902
LA West Carroll county: Corrolle Cotton 3/28/1906
LA West Carroll county: Robert Mitchell 2/6/1908
LA West Carroll county: Alexander Hill 10/27/1909
LA West Carroll county: Joseph Gilford 10/27/1909
LA West Feliciana county: Tom Rice 1/9/1878
LA West Feliciana county: Thomas Dalton 9/21/1878
LA West Feliciana county: Garnett Thompson 12/12/1880
LA West Feliciana county: Henry Ward 1/8/1890
LA West Feliciana county: Unnamed Negro 1/17/1894
LA West Feliciana county: Joseph Lamb 11/24/1902
LA Winn county: Jim Riser 7/14/1887
LA Winn county: Allen Turner 3/29/1914

MD Annapolis, Anne Arundel Co. county: Wright Smith 10/2/1898
MD Annapolis, Anne Arundel Co. county: Henry Davis 12/21/1906
MD Belair, Harford Co. county: Lewis Harris 3/26/1900
MD Brooklyn, Anne Arundel Co. county: King Davis (King Johnson) 12/25/1911
MD Centerville, Queen Annes Co. county: Asbury Green 5/12/1891
MD Chestertown, Kent Co. county: James Taylor 5/18/1892
MD Crisfield, Somerset Co. county: James Reed 7/28/1907
MD Cumberland, Alleghany Co. county: William Burns 10/5/1907
MD Ellicott City county: Nicholas Snowden 9/18/1885
MD Ellicott City county: Jacob Henson 5/28/1895
MD Frederick, Frederick Co. county: John H. Biggus 11/23/1887
MD Frederick, Frederick Co. county: James Bowens 11/17/1895
MD Leonardtown county: Benjamin Hance 6/17/1887
MD Magothy county: George Briscoe 11/26/1884
MD Pocomoke City, Worcester Co. county: Edd Watson 6/14/1906
MD Prince Frederick county: Charles Whitley 6/6/1886
MD Princess Anne, Somerset Co. county: William Andrews 6/9/1897
MD Princess Anne, Somerset Co. county: George Armwood 10/18/1933
MD Rosedale county: William Ramsay 3/8/1909
MD Salisbury, Wicomico Co. county: Garfield King 5/26/1898
MD Salisbury, Wicomico Co. county: Matthew Williams 12/4/1931
MD Towson county: Howard Cooper 6/12/1885
MD Upper Marlboro, Prince Georges Co. county: Michael Green 9/1/1878
MD Upper Marlboro, Prince Georges Co. county: Stephen Williams 10/20/1894
MD Westernport, Allegany Co. county: David Johnson 9/14/1886
MD Westminster county: Townshend Cook 6/2/1885

MI Cheboygan, Cheboygan Co. county: Tillot Warner 6/-/1883
MI Port Huron, St. Clair Co. county: Albert Martin 5/27/1889

MN Duluth county: Elias Clayton 6/15/1920
MN Duluth county: Elmer Jackson 6/15/1920
MN Duluth county: Isaac McGhie 6/15/1920

MO Belmont county: Robert Pettigrew 5/12/1905
MO Bowling Green county: Roy Hammonds 4/29/1921
MO Caruthersville county: A.B. Richardson 10/11/1911
MO Caruthersville county: Benjamin Woods 10/11/1911
MO Centreville county: Fred Canafex 7/7/1920
MO Charleston county: Robert Coleman 7/3/1910
MO Charleston county: Sam Field 7/3/1910
MO Clarkton county: David Sims 4/27/1892
MO Clarkville county: Curtin Young 6/6/1898
MO Clarkville county: Sam Young 6/6/1898
MO Columbia county: James T. Scott 4/28/1923
MO Fayette county: Thomas Hayden 11/1/1899
MO Fayette county: Dallas Shields 3/18/1914
MO Fulton county: Emmett Divens (Divers) 8/15/1895
MO Glasgow county: Allie Thixton (Olli Truxton) 1/20/1891
MO Higbee county: Oliver Wright 3/26/1902
MO Hillers Creek county: Joseph Johnson 7/2/1894
MO Jackson county: William Henderson 10/11/1895
MO Joplin county: Thomas Gilyard 4/15/1903
MO La Plata county: Benjamin Smith 8/3/1889
MO Leeper county: Andy Clark 1/21/1903
MO Lexington county: Harry Gates 8/12/1902
MO Liberty county: Henry Darley 5/4/1900
MO Macon county: Henry Williams 6/30/1898
MO Marshall county: Mundee Chowagee 4/28/1900
MO Moberly county: John Hughes 2/18/1893
MO Monett county: Ulysses Haydon (Newt Hayden) 6/28/1894
MO Neelyville county: Nelson Simpson 1/3/1901
MO New Madrid county: Unnamed Negro #1 11/27/1898
MO New Madrid county: Unnamed Negro #2 11/30/1898
MO New Madrid county: Louis Wright 2/17/1902
MO New Madrid county: Unknown Negro 5/30/1910
MO Paris county: Abraham Witherups 5/25/1902
MO Pierce county: French Godley 8/19/1901
MO Pierce county: William Godley 8/19/1901
MO Pierce county: Pete Hampton 8/20/1901
MO Poplar Bluff county: Thomas Smith 9/3/1890
MO Richmond county: Dewey Smith (Bob McBrien or Arthur McNeal) 3/2/1901
MO Springfield county: Horace Duncan 4/14/1906
MO Springfield county: James Copeland 4/15/1906
MO Springfield county: Will Allen 4/15/1906
MO St. Charles county: Fayette Chandler 4/3/1916
MO Steinmetz county: Frank Embree 7/23/1899
MO Valley Park county: John Buckner 1/17/1893
MO Verona county: Unknown Negro 1/22/1894
MO Villa Ridge county: Erastus Brown 7/10/1897
MO West Plains county: Isaac Collins 6/17/1914

MS Adams county: William Smith 9/30/1884
MS Adams county: Washington Ives 6/16/1888
MS Adams county: Spencer Collins 6/18/1888
MS Adams county: Bill Dukes 8/15/1918
MS Adams county: Will Harvey 5/22/1932
MS Alcorn county: Mullock Walker 8/11/1898
MS Alcorn county: Jack Betts 8/13/1900
MS Alcorn county: Thomas Clark 9/28/1902
MS Alcorn county: Blutcher Higgins 8/28/1920
MS Alcorn county: Daniel Callicut 8/28/1920
MS Amite county: Simon Jenkins 7/17/1877
MS Amite county: Unnamed Negro #1 of 3 8/8/1883
MS Amite county: Unnamed Negro #2 of 3 8/8/1883
MS Amite county: Unnamed Negro #3 of 3 8/8/1883
MS Amite county: Stephen Flowers 9/20/1886
MS Amite county: Unnamed Negro 2/6/1889
MS Amite county: Charles Curtis 4/19/1891
MS Amite county: Frank B. Hood 7/3/1894
MS Amite county: Henry Ratcliff 4/30/1900
MS Amite county: John McDaniel 8/9/1902
MS Amite county: Unnamed Negro 5/23/1904
MS Amite county: Isaac Simmons 3/26/1944
MS Amite county: Eugene Bell 8/25/1945
MS Amite county: Frank Harrell 2/9/1893
MS Amite county: Nelly Felder 2/9/1893
MS Attala county: James Mitchell 5/19/1889
MS Attala county: Daniel Gladney 11/22/1891
MS Attala county: Jim Gaston 7/17/1902
MS Attala county: Monroe Hallum 7/17/1902
MS Attala county: Dud Car 3/25/1913
MS Benton county: Unnamed Negro 6/10/1923
MS Benton county: Robert Jones 8/13/1934
MS Benton county: Smith Houey 8/13/1934
MS Bolivar county: John Henderson 4/24/1884
MS Bolivar county: James Haynes 10/22/1886
MS Bolivar county: Unnamed Negro 3/27/1888
MS Bolivar county: John Robinson 2/24/1892
MS Bolivar county: Jesse P. Phillips 7/20/1901
MS Bolivar county: George Kincaid 6/20/1903
MS Bolivar county: Burke Harris 3/18/1904
MS Bolivar county: Fayette Sawyer 3/18/1904
MS Bolivar county: Burton Wade 7/3/1904
MS Bolivar county: Unnamed Negro 1/2/1905
MS Bolivar county: Lewis Scott 12/6/1905
MS Bolivar county: James Green 12/10/1905
MS Bolivar county: Alfred Johnson 5/28/1911
MS Bolivar county: Sam Townes 7/14/1913
MS Bolivar county: — Steppins 12/10/1913
MS Bolivar county: Jennie Collins 6/28/1914
MS Bolivar county: David Harris 4/23/1930
MS Calhoun county: Will Neal 5/16/1893
MS Calhoun county: James Sellers 7/23/1897
MS Calhoun county: Bodie Bates 8/4/1935
MS Carroll county: Belford McCray 8/1/1901
MS Carroll county: Betsy McCray 8/1/1901
MS Carroll county: Ida McCray 8/1/1901
MS Carroll county: William Price 8/4/1901
MS Carroll county: — Myers 10/27/1907
MS Carroll county: Will McKinney 2/19/1886
MS Carroll county: Amos Matthews 3/17/1886
MS Carroll county: Andrew Robinson 3/17/1886
MS Carroll county: Charles Brown 3/17/1886
MS Carroll county: Coley Little 3/17/1886
MS Carroll county: Coley Thompson 3/17/1886
MS Carroll county: Ed Brown 3/17/1886
MS Carroll county: French Hughes 3/17/1886
MS Carroll county: Jim Harris 3/17/1886
MS Carroll county: Jim Johnson 3/17/1886
MS Carroll county: Joe Lang 3/17/1886
MS Carroll county: John Money 3/17/1886
MS Carroll county: Scott Moore 3/17/1886
MS Carroll county: Simon Cain 3/17/1886
MS Chickasaw county: Jesse Tucker 7/9/1904
MS Chickasaw county: Henry Sykes 10/22/1907
MS Chickasaw county: Roby Baskin 2/9/1909
MS Chickasaw county: Andrew Williams 2/7/1913
MS Chickasaw county: Dibrell Tucker 2/8/1913
MS Chickasaw county: Malcolm Wright 7/9/1949
MS Claiborne county: — Keife 9/21/1884
MS Claiborne county: Allen Perkins 2/22/1889
MS Claiborne county: Wesley Thomas 2/22/1889
MS Claiborne county: William Smith 9/4/1891
MS Claiborne county: — Brayboy 3/25/1894
MS Claiborne county: Amos Hicks 5/4/1894
MS Claiborne county: William Wilson 8/11/1899
MS Clarke county: Unnamed Negro 4/-/1878
MS Clarke county: Alma House 12/20/1918
MS Clarke county: Andrew Clarke 12/20/1918
MS Clarke county: Maggie House 12/20/1918
MS Clarke county: Major Clarke 12/20/1918
MS Clarke county: James F. Spencer 7/5/1920
MS Clarke county: William Echols 9/12/1920
MS Clarke county: Charlie Lang 10/11/1942
MS Clarke county: Ernest Green 10/11/1942
MS Clarke county: Aaron Harris 6/12/1883
MS Clay county: William Gates 6/29/1891
MS Clay county: John Williamson 5/22/1901
MS Clay county: Milton Calvert 5/22/1901
MS Clay county: Cleveland McBee 8/25/1905
MS Clay county: Henry Brown 3/26/1913
MS Clay county: Unnamed Negro 6/27/1915
MS Clay county: Samuel Sykes 12/30/1915
MS Clay county: Jeff Brown 3/18/1916
MS Coahoma county: Charles Tait 8/20/1893
MS Coahoma county: — Haines 3/30/1897
MS Coahoma county: Unnamed Negro 3/30/1897
MS Coahoma county: Lit Nabors 11/7/1900
MS Coahoma county: Horace Mullen 5/11/1902
MS Coahoma county: David Sims 11/22/1905
MS Coahoma county: Frank Davis 10/11/1908
MS Coahoma county: Jim Davis 10/11/1908
MS Coahoma county: Hiram McDaniels 9/6/1909
MS Coahoma county: Herbert Taylor 9/19/1924
MS Coahoma county: Lindsay Coleman 12/19/1925
MS Copiah county: John Nelson 1/28/1879
MS Copiah county: Joe James 2/17/1886
MS Copiah county: Lewis Williams 6/7/1894
MS Copiah county: Jack Yarbrough 11/23/1895
MS Copiah county: John M. Moses 6/25/1897
MS Copiah county: John Winston 4/5/1908
MS Copiah county: Samuel Harris 3/25/1911
MS Copiah county: Wilson Evans 10/3/1913
MS Copiah county: Simeon Edwards 1/16/1918
MS Copiah county: William Thrasher 2/1/1922
MS Copiah county: Mose Taylor 6/28/1929
MS DeSoto county: Floyd Smith 11/4/1878
MS DeSoto county: Maria Smith 11/4/1878
MS Desoto county: Edward Thomas 8/30/1884
MS DeSoto county: Robert Biggs 10/12/1889
MS DeSoto county: Unnamed Negro 10/19/1889
MS DeSoto county: Samuel Gillespie 7/13/1891
MS DeSoto county: Unnamed Negro #1 of 2 7/11/1894
MS DeSoto county: Unnamed Negro #2 of 2 7/11/1894
MS DeSoto county: Harry Crowell 10/6/1897
MS DeSoto county: William Jones 3/6/1898
MS DeSoto county: Thomas Clayton 3/9/1900
MS DeSoto county: Henry Young 8/16/1905
MS DeSoto county: Andrew Trice 7/20/1907
MS DeSoto county: W. J. Jackson 10/15/1908
MS DeSoto county: Johnson McQuirk 2/16/1914
MS DeSoto county: James Bailey 7/14/1914
MS Desoto county: Thomas Burns 11/3/1914
MS DeSoto county: Howard Heard 3/2/1921
MS DeSoto county: Jacob Scott 3/22/1926
MS DeSoto county: T. A. Allen 3/28/1935
MS Forrest county: Arthur Jennings 3/20/1921
MS Forrest county: Emanuel McCallum 12/26/1928
MS Franklin county: Elias Robertson 10/11/1881
MS Franklin county: Tom Bailey 4/16/1883
MS Franklin county: Amos Bailey 5/1/1883
MS Franklin county: Andrew Cassels 9/20/1884
MS Franklin county: Monroe Williams 9/20/1884
MS Franklin county: Richard Taylor 9/20/1884
MS Franklin county: Thomas Johnson 9/20/1884
MS Franklin county: Unnamed Negro #1 of 3 11/25/1886
MS Franklin county: Unnamed Negro #2 of 3 11/25/1886
MS Franklin county: Unnamed Negro #3 of 3 11/25/1886
MS Franklin county: William Brown 2/13/1891
MS Franklin county: Ben Land 2/17/1897
MS Franklin county: William Williams 10/16/1897
MS Greene county: Bernice Raspberry 5/25/1927
MS Grenada county: Felix Williams 7/7/1885
MS Grenada county: Perry McCristian 7/7/1885
MS Grenada county: Bartly James 7/8/1885
MS Grenada county: John Campbell 7/8/1885
MS Grenada county: Jim Tillman 7/15/1889
MS Grenada county: Manuel Monday 7/16/1892
MS Grenada county: Alexander Anderson 3/16/1898
MS Grenada county: William Hardeman, Jr. 12/26/1923
MS Hancock county: Charles Stewart 8/15/1881
MS Hancock county: George C. Parker 7/1/1886
MS Harrison county: Edward Turner 3/12/1881
MS Harrison county: George Washington 7/23/1887
MS Harrison county: Unnamed Negro #1 of 2 7/2/1893
MS Harrison county: Unnamed Negro #2 of 2 7/2/1893
MS Harrison county: Charles Marie 7/14/1894
MS Harrison county: Henry Novels 7/24/1899
MS Harrison county: Ed Russell 6/9/1900
MS Harrison county: Henry Askew 6/9/1900
MS Harrison county: Henry Lewis 12/20/1900
MS Harrison county: Abe Barrett 6/18/1901
MS Harrison county: Unnamed Negro 11/3/1901
MS Harrison county: Samuel Adams 11/5/1903
MS Harrison county: James Carr 12/26/1903
MS Harrison county: Unnamed Negro 3/13/1904
MS Harrison county: Jim Smith 11/3/1906
MS Harrison county: Patrick Husband 12/15/1907
MS Harrison county: Henry Leidy 11/10/1908
MS Harrison county: Alexander Smith 3/21/1922
MS Hinds county: Granville Harrell 12/19/1880
MS Hinds county: George Gaddis 9/4/1883
MS Hinds county: James King 9/4/1883
MS Hinds county: Albert Thomas 12/19/1883
MS Hinds county: Benjamin Holt 6/29/1885
MS Hinds county: Bob Broome/Broom 8/14/1888
MS Hinds county: Curtis Shortney 9/12/1888
MS Hinds county: Henry Smith 5/25/1894
MS Hinds county: William James 5/25/1894
MS Hinds county: Unnamed Negro 3/27/1895
MS Hinds county: Gene Wilson 12/11/1896
MS Hinds county: Horace Daniels 12/11/1896
MS Hinds county: Jesse Evans 4/14/1897
MS Hinds county: Charlie West 12/23/1899
MS Hinds county: James Martin 12/23/1899
MS Hinds county: Henry McAfee 4/19/1900
MS Hinds county: Charles Hollingsworth 3/20/1901
MS Hinds county: Jody Bell 3/20/1901
MS Hinds county: Samuel Sims 5/7/1906
MS Hinds county: Joe Beeman 12/17/1912
MS Hinds county: James Sanders 7/16/1934
MS Holmes county: William Lewis 9/3/1888
MS Holmes county: Sloan Allen 12/22/1893
MS Holmes county: Joseph Gordon 3/12/1909
MS Holmes county: Otho Mitchell 6/15/1910
MS Holmes county: Unnamed Negro 5/5/1919
MS Holmes county: Unnamed Negro 5/5/1919
MS Holmes county: Unnamed Negro 9/31/1923
MS Holmes county: Frederick Chambers 7/18/1926
MS Holmes county: Leon McAtee 7/22/1946
MS Humphreys county: Eugene Green 3/2/1919
MS Humphreys county: Robert Truett 7/15/1919
MS Issaquena county: Martin Jones 7/2/1883
MS Issaquena county: Ebenezer Fowler 1/30/1886
MS Issaquena county: John Wilson 12/18/1900
MS Issaquena county: Lee Manning 12/18/1900
MS Issaquena county: George Jones 8/31/1903
MS Issaquena county: Lem Davis 3/25/1913
MS Issaquena county: — Howard 12/20/1883
MS Itawamba county: George Pond 7/4/1894
MS Jackson county: Robert Bethain 3/26/1895
MS Jackson county: Andrew Thomas 7/18/1895
MS Jackson county: Daniel Patrick 6/20/1899
MS Jackson county: Warren Mathews 2/2/1901
MS Jackson county: Unnamed Negro 10/6/1906
MS Jackson county: Robert Clarke 10/21/1906
MS Jackson county: — Jenkins (brother #1) 3/10/1908
MS Jackson county: — Jenkins (brother #2) 3/10/1908
MS Jackson county: David Poe 3/10/1908
MS Jackson county: Thomas Ranston 3/10/1908
MS Jefferson county: John Graham 11/16/1879
MS Jefferson county: Jerry Wallace 4/12/1887
MS Jefferson county: Robert Dunbar 5/20/1895
MS Jefferson county: Jim Fountain 4/11/1896
MS Jefferson county: Walter Jones 9/28/1913
MS Jefferson county: William Jones 9/28/1913
MS Jefferson Davis county: Wood Ambrose 6/11/1906
MS Jones county: Samuel Wilson 12/17/1885
MS Jones county: Unnamed Negro 10/20/1902
MS Jones county: John Hartfield 6/26/1919
MS Jones county: J. B. Grant 12/4/1936
MS Jones county: Wash Howard 10/17/1942
MS Kemper county: — Boden 6/4/1883
MS Kemper county: Bill — 1/26/1885
MS Kemper county: Anthony Wilder 12/19/1888
MS Kemper county: Dick Cheatham 12/19/1888
MS Kemper county: Zack Maury 12/19/1888
MS Kemper county: Stiles Stennis 12/28/1888
MS Kemper county: James Watts 1/6/1898
MS Kemper county: Samuel Cole 1/6/1898
MS Kemper county: Unnamed Negro 6/25/1906
MS Kemper county: Bob Simpson 12/23/1906
MS Kemper county: Calvin Nicholson 12/25/1906
MS Kemper county: Isham McNiece 12/25/1906
MS Kemper county: Unnamed Negro #1 of 4 10/28/1909
MS Kemper county: Unnamed Negro #2 of 4 10/28/1909
MS Kemper county: Unnamed Negro #3 of 4 10/28/1909
MS Kemper county: Unnamed Negro #4 of 4 10/28/1909
MS Kemper county: Unnamed Negro 5/14/1915
MS Kemper county: George Toor 6/23/1915
MS Kemper county: Harry Shelton 7/18/1924
MS Kemper county: "Pig" Lockett 9/10/1930
MS Kemper county: Holly White 9/10/1930
MS Lafayette county: Harris Trustall 7/12/1885
MS Lafayette county: William McGregory 11/13/1890
MS Lafayette county: Unnamed Negro 9/2/1891
MS Lafayette county: William Steen 7/30/1893
MS Lafayette county: William Chandler 6/18/1895
MS Lafayette county: Nib Patton 9/8/1908
MS Lafayette county: Ellwood Higginbotham 9/17/1935
MS Lamar county: Coleman Brown 12/22/1920
MS Lauderdale county: Bud Spears 12/26/1888
MS Lauderdale county: Unnamed Negro 12/26/1888
MS Lauderdale county: Sherman Lewis 8/20/1889
MS Lauderdale county: Arthur Ramsay 11/28/1891
MS Lauderdale county: Unnamed Negro 12/17/1891
MS Lauderdale county: Charles Burwell 7/27/1895
MS Lauderdale county: Jim Lynch 12/30/1895
MS Lauderdale county: Unnamed Negro #1 of 3 11/26/1898
MS Lauderdale county: Unnamed Negro #2 of 3 11/26/1898
MS Lauderdale county: Unnamed Negro #3 of 3 11/26/1898
MS Lauderdale county: Pierce Moberly 6/22/1905
MS Lauderdale county: Morgan Chambers 11/25/1909
MS Lauderdale county: Thomas O'Neil 4/13/1910
MS Lauderdale county: Judge Moseley 11/7/1911
MS Lauderdale county: Robert Lewis 1/4/1921
MS Lauderdale county: George Marshall 4/14/1921
MS Lawrence county: R. J. Tyrone 3/22/1935
MS Leake county: Joseph Leflore 10/19/1899
MS Leake county: Charles Johnson 8/16/1902
MS Lee county: — Davis 6/19/1888
MS Lee county: Harvey Mabry 4/3/1896
MS Leflore county: — Craig 11/28/1881
MS Leflore county: — Jordan 11/28/1881
MS Leflore county: Unnamed Negro #1 of 3 8/30/1886
MS Leflore county: Unnamed Negro #2 of 3 8/31/1886
MS Leflore county: Unnamed Negro #3 of 3 8/31/1886
MS Leflore county: Leroy Mack 3/1/1887
MS Leflore county: Thomas Mack 3/1/1887
MS Leflore county: George Evans 8/4/1887
MS Leflore county: Louis Mortimer 9/12/1889
MS Leflore county: Burt Martin 3/1/1890
MS Leflore county: Dennis Martin 12/6/1890
MS Leflore county: Mose Lemons 12/8/1890
MS Leflore county: Unnamed Negro 10/19/1896
MS Leflore county: Peter Henderson 1/16/1897
MS Leflore county: Son of William Fisher 5/17/1900
MS Leflore county: William Fisher 5/17/1900
MS Leflore county: Henry Bell 1/23/1907
MS Leflore county: Parson Wallace 3/9/1910
MS Leflore county: Jim Williams 6/14/1913
MS Leflore county: Allen Nance 10/3/1916
MS Leflore county: George Blakeley 2/17/1925
MS Leflore county: Hal Winters 2/17/1925
MS Leflore county: Richard Roscoe 9/18/1933
MS Lincoln county: William Turner 6/11/1891
MS Lincoln county: George Linton 6/27/1894
MS Lincoln county: Thomas Bowen 6/27/1895
MS Lincoln county: Henry Lisle 11/-/1903
MS Lincoln county: Eli Hilson 12/20/1903
MS Lincoln county: Jesse Bagents 12/26/1903
MS Lincoln county: "Coot" Autman 1/2/1908
MS Lincoln county: Eli Piggott 2/10/1908
MS Lincoln county: James Bearden 6/29/1928
MS Lincoln county: Stanley Bearden 6/29/1928
MS Lowndes county: Aleck Leach 6/26/1884
MS Lowndes county: Jacob Doss 3/19/1885
MS Lowndes county: Thomas Lyde 12/29/1885
MS Lowndes county: Thomas Sharp 12/29/1885
MS Lowndes county: D. H. Smith 2/20/1889
MS Lowndes county: Joe Harold 10/25/1889
MS Lowndes county: Grant Anderson 5/20/1890
MS Lowndes county: John Barrentine 5/1/1891
MS Lowndes county: Wesley Lee 5/1/1891
MS Lowndes county: Mother of Wesley Lee 5/2/1891
MS Lowndes county: Henry Fleming 7/12/1893
MS Lowndes county: Mims Collier 11/16/1896
MS Lowndes county: George Younger 5/22/1906
MS Lowndes county: Cordelia Stevenson 12/8/1915
MS Lowndes county: Unnamed Negro 3/17/1922
MS Lowndes county: Coleman Franks 11/7/1931
MS Lowndes county: Unnamed Negro 7/15/1933
MS Lowndes county: Bert Moore 7/15/1935
MS Lowndes county: Dooley Morton 7/15/1935
MS Lowndes county: G. Smith Watkins 8/31/1935
MS Lowndes county: Washington Adams 6/10/1938
MS Madison county: Ben Chambers 5/7/1886
MS Madison county: Spencer Costello 1/7/1895
MS Madison county: "Red" Bilbro 6/29/1921
MS Madison county: Joe Rodgers 5/8/1939
MS Marion county: Jordan Parker 12/27/1884
MS Marion county: Rich McGowan 3/10/1885
MS Marion county: Van Haynes 6/2/1917
MS Marion county: Neville Foxworth 11/28/1919
MS Marshall county: Walter Brown 9/19/1896
MS Marshall county: Frederick Sullivan 11/25/1914
MS Marshall county: Jane Sullivan 11/25/1914
MS Marshall county: Alfred Young 3/12/1935
MS Monroe county: George Beckett 6/12/1882
MS Monroe county: Keith Bowen 8/13/1889
MS Monroe county: George Boalter 9/11/1890
MS Monroe county: Stephen Crump 9/11/1890
MS Monroe county: Benjamin Jackson 9/8/1893
MS Monroe county: Louise Carter 9/14/1893
MS Monroe county: Mahaley Jackson 9/14/1893
MS Monroe county: Rufus Broughs 9/14/1893
MS Monroe county: John Jones 4/13/1896
MS Monroe county: Harry Gilliam 6/28/1897
MS Monroe county: Nicholas Thompson 9/1/1910
MS Monroe county: Maysho Miller 10/25/1914
MS Monroe county: John Taylor 11/12/1915
MS Monroe county: William Baker 3/7/1922
MS Montgomery county: Hollis McCuiston 10/18/1884
MS Montgomery county: Alexander Crawford 3/7/1887
MS Montgomery county: Solomon Purnell 9/25/1889
MS Montgomery county: Perry Young 6/26/1896
MS Montgomery county: Unnamed Negro #1 of 2 1/12/1897
MS Montgomery county: Unnamed Negro #2 of 2 1/12/1897
MS Montgomery county: Oliver Bibb 2/19/1902
MS Montgomery county: Robert "Boot Jack" Daniels 4/13/1937
MS Montgomery county: Roosevelt Townes 4/13/1937
MS Neshoba county: Unnamed Negro 4/14/1877
MS Neshoba county: Randal Burnside 12/27/1890
MS Neshoba county: James Cooper 5/14/1897
MS Neshoba county: Samuel Hinson 5/13/1900
MS Neshoba county: Unnamed Negro 7/8/1902
MS Newton county: Charles Bass 4/15/1890
MS Newton county: "Doc" Davis 7/19/1892
MS Newton county: Frank Smith 9/8/1893
MS Newton county: Bill Fielder 10/10/1908
MS Newton county: Dee Dawkins 10/10/1908
MS Newton county: Frank Johnson 10/10/1908
MS Newton county: William Hodges 10/31/1908
MS Newton county: William Bradford 6/16/1911
MS Noxubee county: Unnamed Negro 11/9/1882
MS Noxubee county: James Jones 12/31/1897
MS Noxubee county: Forest Jamison 4/6/1899
MS Noxubee county: Mose Anderson 4/6/1899
MS Noxubee county: Henry Fed 2/18/1901
MS Noxubee county: Ishman Fed 2/18/1901
MS Noxubee county: George W. Edd 5/6/1912
MS Noxubee county: Horace Hill 2/15/1915
MS Noxubee county: Daniel Anderson 5/20/1927
MS Noxubee county: Steve Jenkins 5/11/1929
MS Oktibbeha county: William Gilmer 3/-/1879
MS Oktibbeha county: Johnson Spencer 5/3/1879
MS Oktibbeha county: Nelvin Porter 5/3/1879
MS Oktibbeha county: Ned Mack 7/13/1884
MS Oktibbeha county: Newton Carpenter 7/13/1884
MS Oktibbeha county: John Manuel Outlaw 6/27/1896
MS Oktibbeha county: Mann Hamilton 2/14/1912
MS Oktibbeha county: Abe Coleman 4/2/1912
MS Panola county: Nathan Lucid 6/21/1882
MS Panola county: Sandy Wallace 11/15/1890
MS Panola county: Nimrod Cross 7/5/1896
MS Panola county: Simon Brooks 6/11/1899
MS Panola county: Will Jackson 7/12/1902
MS Panola county: Rufus Bobo 5/9/1904
MS Panola county: Elmo Curl 6/13/1910
MS Panola county: Howard Flowtow 8/4/1923
MS Pearl River county: Pink Willis 1/9/1909
MS Pearl River county: Claude Singleton 4/18/1918
MS Pearl River county: Unnamed Negro 4/26/1921
MS Perry county: George Stevenson 6/1/1890
MS Perry county: Thomas Johnson 7/25/1895
MS Perry county: William Otis 9/26/1899
MS Perry county: Amos Jones 8/8/1903
MS Perry county: Joe Hicks 10/27/1903
MS Perry county: "Kid" George 8/4/1905
MS Perry county: Edward Lewis 8/4/1905
MS Perry county: Unnamed Negro Man 6/28/1919
MS Perry county: John Gray 9/18/1923
MS Pike county: George Lee 4/4/1884
MS Pike county: Patrick Woods 1/22/1885
MS Pike county: John Nelson 8/25/1886
MS Pike county: Leander Nelson 8/25/1886
MS Pike county: Ike Brumfield 1/8/1887
MS Pike county: Jo Ratcliff 12/30/1887
MS Pike county: George Washington 11/15/1889
MS Pike county: Lucius Andrews 8/22/1891
MS Pike county: John Johnson 6/18/1892
MS Pike county: John Rist 5/12/1909
MS Pike county: Jim Hill 1/17/1912
MS Pike county: Edward McDowell 9/19/1921
MS Pike county: Robert Collins 6/20/1922
MS Pike county: Shug McElwee 7/2/1928
MS Pontotoc county: William Arthur Bell 1/29/1922
MS Prentiss county: Morgan Hamilton 6/17/1882
MS Quitman county: "Bear" 10/31/1902
MS Quitman county: Charles German 10/28/1907
MS Quitman county: William Robinson 6/26/1913
MS Quitman county: Walter Brownlee 9/25/1913
MS Quitman county: Robert Motley 11/8/1919
MS Quitman county: John Steelman 8/22/1922
MS Quitman county: Isaac Thomas 6/8/1934
MS Quitman county: Joe Love 6/8/1934
MS Rankin county: Charles Goff 10/4/1892
MS Rankin county: Gabe Meeks 10/4/1892
MS Rankin county: Unnamed Negro 12/23/1893
MS Rankin county: Theodore Puckett 7/5/1895
MS Rankin county: Stanley Hayes 7/26/1899
MS Rankin county: John McDowell 9/7/1905
MS Rankin county: Sandy Thompson 4/4/1921
MS Rankin county: Rachel Moore 4/9/1921
MS Rankin county: Louis Wimberly 6/20/1921
MS Rankin county: Henry Bedford 7/25/1934
MS Scott county: Atticus Thompson 7/9/1897
MS Scott county: Ben Haralson 10/25/1898
MS Scott county: Fish Burke 10/25/1898
MS Scott county: Henry Anderson 10/25/1898
MS Scott county: Hugh Anderson 10/25/1898
MS Scott county: J. E. Gatewood 10/25/1898
MS Scott county: John Gatewood 10/25/1898
MS Scott county: Sim Haralson 10/25/1898
MS Scott county: Lee Black 2/24/1906
MS Sharkey county: Perry Thompson 10/-/1881
MS Sharkey county: Dock Martin 10/10/1884
MS Sharkey county: Unnamed Negro 6/30/1885
MS Sharkey county: Columbus White 8/11/1886
MS Sharkey county: Gabe Webster 7/20/1889
MS Sharkey county: Joseph Webster 7/20/1889
MS Sharkey county: Leo Walton 3/12/1893
MS Sharkey county: Unnamed Negro 2/3/1921
MS Sharkey county: Tom Green 7/6/1938
MS Simpson county: Port Magee 8/9/1892
MS Simpson county: Unnamed Negro 8/28/1895
MS Simpson county: Andrew Brown 12/30/1895
MS Simpson county: Charley Lewis 12/10/1897
MS Simpson county: Thomas Waller 12/16/1897
MS SImpson county: Allen Thames 3/6/1899
MS Simpson county: Pald May 5/8/1902
MS Simpson county: Unnamed Negro 1/16/1906
MS Simpson county: — Jones 6/27/1910
MS Simpson county: — Skiffer 6/30/1910
MS Smith county: Unnamed Negro #1 of 2 8/17/1888
MS Smith county: Unnamed Negro #2 of 2 8/17/1888
MS Smith county: Unnamed Negro #1 of 5 6/8/1903
MS Smith county: Unnamed Negro #2 of 5 6/8/1903
MS Smith county: Unnamed Negro #3 of 5 6/8/1903
MS Smith county: Unnamed Negro #4 of 5 6/8/1903
MS Smith county: Unnamed Negro #5 of 5 6/8/1903
MS Stone county: William Moore 5/20/1919
MS Stone county: R. D. McGee 6/22/1935
MS Stone county: Wilder McGowan 11/21/1938
MS Sunflower county: Emmett Key 1/7/1886
MS Sunflower county: Nat Forbes 1/7/1886
MS Sunflower county: Loyd Martin 7/27/1887
MS Sunflower county: Unnamed Negro 4/29/1892
MS Sunflower county: John Winters 2/3/1904
MS Sunflower county: Anne Holbert 2/7/1904
MS Sunflower county: Luther Holbert 2/7/1904
MS Sunflower county: Lee Fox 6/9/1907
MS Sunflower county: James Smith 1/30/1913
MS Sunflower county: Willis Webb 2/22/1913
MS Sunflower county: Unnamed Negro 3/21/1914
MS Sunflower county: Charles Williams 12/21/1914
MS Sunflower county: Charles Shepherd 12/31/1928
MS Sunflower county: Steve Wiley 3/22/1931
MS Tallahatchie county: Charles Taylor 12/3/1887
MS Tallahatchie county: Joseph Tribble 12/3/1887
MS Tallahatchie county: Monroe Harris 12/3/1887
MS Tallahatchie county: George Allen 9/19/1889
MS Tallahatchie county: Unnamed Negro #1 of 2 2/9/1897
MS Tallahatchie county: Unnamed Negro #2 of 2 2/9/1897
MS Tallahatchie county: Joseph Hopkins 12/27/1897
MS Tallahatchie county: Johnson White 12/Before 12/9/1898
MS Tallahatchie county: George Gordon 4/30/1900
MS Tallahatchie county: Dago Pete 5/31/1900
MS Tallahatchie county: Henry Harris 7/19/1905
MS Tallahatchie county: William Harris 7/25/1905
MS Tallahatchie county: Ed James 9/4/1905
MS Tate county: Frederick Moore 3/2/1898
MS Tate county: Sam Bowie 1/20/1902
MS Tate county: Nick Veazey 11/14/1908
MS Tate county: Algiers Crawford 10/16/1932
MS Tate county: Annie Crawford 10/16/1932
MS Tate county: Earnest Crawford 10/16/1932
MS Tate county: Judge Crawford 10/16/1932
MS Tate county: Tom Scott 10/16/1932
MS Tishomingo county: John Burks 4/12/1885
MS Tishomingo county: Prince Luster 7/11/1889
MS Tishomingo county: Swan Burnes 7/14/1889
MS Tishomingo county: William Brown 4/29/1906
MS Tunica county: Moses York 4/16/1900
MS Tunica county: David Moore 9/14/1900
MS Tunica county: Frank Brown 9/14/1900
MS Tunica county: William Brown 9/14/1900
MS Tunica county: William Ody 7/17/1902
MS Tunica county: George Robinson 10/11/1907
MS Tunica county: James Shoots 10/11/1907
MS Tunica county: William Jackson 10/11/1907
MS Tunica county: Unnamed Negro #1 of 2 1/28/1908
MS Tunica county: Unnamed Negro #2 of 2 1/28/1908
MS Tunica county: James Robinson 6/29/1914
MS Tunica county: Edward Hardy 11/19/1923
MS Tunica county: Walter Bell 9/15/1924
MS Union county: Jim Ivy 9/20/1925
MS Walthall county: Benjamin Jacobs 11/5/1920
MS Walthall county: Harry Jacobs 11/23/1920
MS Walthall county: William Buckley 4/21/1925
MS Warren county: Alex Williams 4/5/1883
MS Warren county: Dan Carnahan 1/14/1885
MS Warren county: Unnamed Negro 8/26/1886
MS Warren county: Tom Harris 5/1/1888
MS Warren county: Henry Gentry 7/3/1891
MS Warren county: John L. Adams 7/5/1892
MS Warren county: Smith Tooley 7/5/1892
MS Warren county: Unnamed Negro 12/28/1892
MS Warren county: Unnamed Negro 3/-/1897
MS Warren county: John Gordon 8/9/1897
MS Warren county: Gloster Barnes 10/22/1900
MS Warren county: Ben Bryant 5/2/1903
MS Warren county: Cato Garrett 7/7/1903
MS Warren county: Samuel Washington 7/29/1907
MS Warren county: Edward Johnson 1/20/1915
MS Warren county: Lloyd Clay 5/14/1919
MS Warren county: Elijah Johnson 3/29/1931
MS Warren county: Aaron Williams 3/19/1932
MS Washington county: Green Jackson 2/5/1891
MS Washington county: Grant White 9/28/1891
MS Washington county: Louise Stevenson 9/28/1891
MS Washington county: Wesley Gould 7/7/1898
MS Washington county: William Edwards 3/26/1900
MS Washington county: John Dennis 6/4/1903
MS Washington county: — Mayfield 6/2/1904
MS Washington county: — Vanhorn 6/3/1904
MS Washington county: Unnamed Negro 3/5/1905
MS Washington county: William Robinson 8/11/1909
MS Washington county: Minter Moore 5/5/1912
MS Washington county: Samuel Petty 2/24/1914
MS Wayne county: Benjamin Webster 1/3/1923
MS Webster county: Pony Poe 8/27/1888
MS Webster county: Starling Dunham 6/26/1904
MS Wilkinson county: Charles Brown 10/2/1879
MS Wilkinson county: James Coones 7/7/1891
MS Wilkinson county: Fred Robertson 8/20/1896
MS Wilkinson county: Lewis Purnell 8/20/1896
MS Wilkinson county: Unnamed Negro 5/10/1903
MS Wilkinson county: William Williams 9/15/1903
MS Wilkinson county: — Bees 8/31/1905
MS Wilkinson county: Thomas Crompton 10/24/1906
MS Winston county: Eli Bryant 7/27/1888
MS Winston county: Lewis Hodge 3/5/1891
MS Winston county: Daniel McDonald 12/23/1894
MS Winston county: Essie Bostic 6/3/1905
MS Winston county: Bruce White 5/5/1911
MS Winston county: Cliff Jones 5/5/1911
MS Winston county: Henry Crosby 9/21/1913
MS Winston county: James Fox 6/13/1927
MS Winston county: Mark Fox 6/13/1927
MS Winston county: Reuben Micou 4/1/1933
MS Yalobusha county: John Rogers 9/3/1890
MS Yalobusha county: Adolphus Ross 3/18/1921
MS Yalobusha county: Sidney Towns 8/12/1925
MS Yalobusha county: Ed Cole 2/5/1932
MS Yalobusha county: Joseph Payne 8/15/1883
MS Yazoo county: Unnamed Negro #1 of 2 6/28/1877
MS Yazoo county: Unnamed Negro #2 of 2 6/28/1877
MS Yazoo county: Isiah Fisher 7/25/1881
MS Yazoo county: Micajah Parker 12/29/1883
MS Yazoo county: Richard Gibbs 12/29/1883
MS Yazoo county: Robert Swayze 12/29/1883
MS Yazoo county: W. H. Foote 12/29/1883
MS Yazoo county: Wilks Arnold 11/19/1888
MS Yazoo county: Clarence Martin 12/20/1890
MS Yazoo county: Ready Murdock 6/3/1894
MS Yazoo county: C. C. Reed 3/18/1899
MS Yazoo county: Minor Wilson 3/18/1899
MS Yazoo county: Willis Boyd 3/18/1899
MS Yazoo county: Unnamed Negro #1 of 2 2/6/1904
MS Yazoo county: Unnamed Negro #2 of 2 2/6/1904
MS Yazoo county: Arthur Woodward 9/2/1905
MS Yazoo county: Talcum Woodward 9/2/1905
MS Yazoo county: Charles Jones 9/20/1908
MS Yazoo county: Horace Montgomery 4/11/1909
MS Yazoo county: James Dixon 7/25/1921
MS Yazoo county: Parks Banks 8/21/1922
MS Yazoo county: William Minnifield 7/29/1923
MS Yazoo county: James Jefferson 5/22/1926
MS Yazoo county: Joseph Smith 7/6/1927
MS Yazoo county: Unnamed Negro 6/14/1885

MT Mondak, Sheridan Co. county: J.C. Collins 4/5/1913

NC Alamance county: John Jeffress 8/25/1920
NC Anson county: John Boggan 7/2/1885
NC Anson county: Luke Hough 8/21/1901
NC Beaufort county: James Walker 3/25/1902
NC Bertie county: John Collins 4/12/1883
NC Bertie county: Peter Bazemore 3/23/1918
NC Bladen county: Lyman Purdie 5/1/1892
NC Buncombe county: John Humphreys 7/15/1888
NC Buncombe county: Hezekiah Rankin 9/25/1891
NC Buncombe county: Bob Brackett 8/11/1897
NC Burke county: David Boone 9/11/1889
NC Cabarrus county: Joseph Kiser 5/29/1898
NC Cabarrus county: Thomas Johnson 5/29/1898
NC Camden county: Joe Barco 10/1/1892
NC Carteret county: Lewis Patrick 6/14/1899
NC Caswell county: Bud Mebane 10/3/1885
NC Chatham county: Harriet Finch 9/29/1885
NC Chatham county: Jerry Finch 9/29/1885
NC Chatham county: John Pattishill 9/29/1885
NC Chatham county: Lee Tyson 9/29/1885
NC Chatham county: Henry Jones 1/11/1899
NC Chatham county: Ernest Daniels 9/18/1921
NC Cleveland county: Van Canady 12/2/1888
NC Craven county: John Moore 8/27/1905
NC Craven county: Percy Berry 4/19/1932
NC Davidson county: Alfred Long 6/6/1886
NC Edgecombe county: Benjamin Hart 5/8/1887
NC Franklin county: Walter Elliott 8/20/1919
NC Franklin county: Powell Green 12/27/1919
NC Franklin county: Govan “Sweet” Ward 7/30/1935
NC Gaston county: Erwin McCullough 4/1/1884
NC Gaston county: John Sigmund 9/6/1889
NC Gaston county: Robert Melker 4/13/1941
NC Granville county: John Brodie 12/1/1881
NC Granville county: Shadrack Hester 12/1/1881
NC Granville county: Alonzo Smith 9/2/1888
NC Granville county: Henry Tanner 9/2/1888
NC Granville county: John Tanner 9/2/1888
NC Granville county: William Burnett 11/15/1892
NC Greene county: Joseph Black 4/5/1916
NC Guilford county: Eugene Hairston 8/25/1887
NC Halifax county: Manna Ponton 8/21/1903
NC Haywood county: George Ratliffe 3/5/1900
NC Hertford county: Kinch Freeman 12/23/1890
NC Iredell county: Jule Davidson 12/21/1878
NC Iredell county: Charles Campbell 10/16/1883
NC Johnston county: Charles Smith 12/24/1884
NC Johnston county: Jim Bailey 7/2/1901
NC Johnston county: Unnamed Negro 1/7/1908
NC Johnston county: James Wilson 1/28/1914
NC Jones county: Jerome Whitfield 8/14/1921
NC Lenoir county: Lazarus Rouse 8/1/1916
NC Mecklenburg county: Joseph McNeely 8/26/1913
NC Mecklenburg county: Willie McDaniel 6/29/1929
NC Mitchell county: Robert Chambers 4/21/1896
NC Moore county: George Rittle 3/20/1900
NC Nash county: J. C. Farmer 8/3/1946
NC Northampton county: Peter Mitchell 12/27/1901
NC Northampton county: Dick Whitehead 5/18/1904
NC Onslow county: John Daniels 2/6/1919
NC Pender county: Dock Rogers 8/27/1933
NC Person county: Edward Roach 7/7/1920
NC Richmond county: Dockery Johnson 9/20/1883
NC Richmond county: Duncan McPhatter 11/17/1892
NC Richmond county: Jim Greene 12/25/1897
NC Rockingham county: John Taylor 6/11/1881
NC Rockingham county: Unnamed Negro 10/8/1910
NC Rowan county: Lawrence White 11/8/1883
NC Rowan county: George Johnson 9/6/1884
NC Rowan county: Harrison Gillespie 6/11/1902
NC Rowan county: James Gillespie 6/11/1902
NC Rowan county: Jack Dillingham 8/6/1906
NC Rowan county: John Gillespie 8/6/1906
NC Rowan county: Nease Gillespie 8/6/1906
NC Rutherford county: Avery Mills 8/28/1900
NC Sampson county: Doyral Bryant 1/21/1881
NC Sampson county: Mack Best 9/6/1891
NC Stokes county: E. Hairstone 6/20/1881
NC Stokes county: J. Lindsey 6/20/1881
NC Union county: Edmund Davis 10/17/1881
NC Union county: Lee Stratten 3/4/1885
NC Union county: John Osborne 7/2/1903
NC Vance county: Bessie Perry 3/12/1915
NC Vance county: Child of Joe and Bessie Perry 3/12/1915
NC Wake county: George Taylor 11/5/1918
NC Warren county: Alfred Williams 1/24/1921
NC Warren county: Plummer Bullock 1/24/1921
NC Washington county: Jack Blount 1/26/1888
NC Washington county: Matthew Blount 1/26/1888
NC Washington county: Petterson Spruill 1/26/1888
NC Wayne county: Thomas Jones 8/25/1902
NC Wayne county: John Richards 1/12/1916
NC Wilson county: Unnamed Negro 8/20/1887
NC Wilson county: Oliver Moore 8/20/1930

ND Grand Forks county: Charles Thurber 10/24/1882

NE Omaha county: Joe Coe 10/9/1891
NE Omaha county: Will Brown 9/28/1919

NJ Eatontown, Monmouth Co. county: Samuel Johnson 3/5/1886

NY Port Jervis, Orange Co. county: Robert Lewis, alias Jackson 6/2/1892

OH Athens, Athens Co. county: Christopher C. Davis 11/21/1881
OH Bellefontaine, Logan Co. county: Seymour Newlin 4/14/1894
OH Gallion, Crawford Co. county: Frank Fisher 4/30/1882
OH Ironton, Lawrence Co. county: Luke Murray 6/7/1932
OH Jamestown, Green Co. county: Peter Betters 6/13/1887
OH New Richmond, Clermont Co. county: Noah Anderson 8/21/1895
OH Oxford, Butler Co. county: Simon Garnett 9/-/1877
OH Oxford, Butler Co. county: Henry Corbin 1/14/1892
OH Sandusky, Erie Co. county: William Taylor 9/4/1878
OH Springfield, Clark Co. county: Richard Dixon 3/7/1904
OH Urbana, Champaign Co. county: Charles “Click” Mitchell 6/4/1897
OH West Union, Adams Co. county: Roscoe Parker 1/12/1894

OK Anadarko county: Bennie Simmons 6/13/1913
OK Anadarko county: Denny Simmons 6/13/1913
OK Antlers county: Jack Baily 6/-/1890
OK Cale county: Jim Williams 4/1/1907
OK Chickasha Nation county: Unknown Negro 7/1/1906
OK Coweta county: Edward Suddeth 10/22/1911
OK Durant county: John Lee 8/13/1911
OK Durant county: Unnamed Negro 8/13/1911
OK Eufaula county: Crockett Williams 8/1/1914
OK Eufaula county: Dallas Sowell 11/3/1923
OK Garland City county: Arland Avery 7/31/1917
OK Henrietta county: James Garden 12/24/1907
OK Holdenville county: Henry Conley 6/16/1917
OK Holdenville county: Henry Conly 6/16/1917
OK Holdenville county: Unidentified Negro 12/5/1920
OK Idabel county: Oscar Martin 4/3/1916
OK Lawton county: Carl Dudley 4/9/1916
OK Madill county: L. McGill 6/29/1918
OK Mannford county: Unnamed Negro 11/15/1910
OK Mannford county: Bud Walker 12/6/1911
OK Marlow county: Robert Jerrigan 12/17/1923
OK Muldrow county: Sam Turner 12/31/1911
OK Noble county: Benjamin Dickerson 1/27/1914
OK Norman county: Dr. E.B. Ward 5/9/1915
OK Nowata county: John Foreman 9/29/1916
OK Nowata county: Powell 9/29/1916
OK Okemah county: Laura Nelson 5/25/1911
OK Okemah county: Son of Laura Nelson 5/25/1911
OK Oklahoma City county: Claude Chandler 8/29/1920
OK Oklahoma City county: Jake Brooks 1/14/1922
OK Osage county: Frank Bailey 7/16/1907
OK Paul’s Valley county: Henry Ralston 8/14/1913
OK Paul’s Valley county: Sanders (Manders) Franklin 8/14/1913
OK Pond Creek county: Bill Campbell 5/25/1901
OK Purcell county: Peter Carter 8/24/1911
OK Shawnee county: Edward Berry 8/6/1915
OK Wagoner county: Unnamed Negro 12/29/1912
OK Wagoner county: Marie Scott 3/31/1914
OK Wagoner county: Marie Scott 3/31/1914
OK Wagoner county: George (Anderson) Washington 9/4/1915
OK Watonga county: Ben S. Morris 9/16/1896
OK Wewoka county: John Cudjo 11/4/1913
OK Wilburton county: Sylvester Stennien 6/26/1909

OR Marshfield (Coos Bay) county: Alonzo Tucker 9/-/1902

PA Coatesville, Chester Co. county: Zachariah Walker 8/13/1911
PA Dunbar, Fayetts Co. county: David Pierce 12/19/1899
PA Stroudsburg, Monroe Co. county: Richard Puryear 3/15/1894

SC Abbeville county: Dave Roberts 12/31/1882
SC Abbeville county: Tut Danford 5/8/1889
SC Abbeville county: Jake Davis 8/21/1893
SC Abbeville county: Will Lawton 12/6/1893
SC Abbeville county: James A. Nelson 7/7/1894
SC Abbeville county: Allen Pendleton 9/17/1905
SC Abbeville county: Will Lozier 7/12/1915
SC Abbeville county: Anthony Crawford 10/21/1916
SC Abbeville county: Mark Smith 6/7/1919
SC Aiken county: Calvin Stewart 9/27/1893
SC Aiken county: Calvin Kennedy 2/28/1896
SC Aiken county: Dan Dicks 7/17/1896
SC Aiken county: William Burt 2/17/1900
SC Aiken county: Ike Collins 6/28/1902
SC Aiken county: Wyatt Holmes 6/28/1902
SC Aiken county: Dennis Head 7/16/1903
SC Aiken county: Charles Thompson 9/8/1921
SC Aiken county: Mansfield Butler 9/8/1921
SC Aiken county: Bertha Lowman 10/8/1926
SC Aiken county: Clarence Lowman 10/8/1926
SC Aiken county: Demmond Lowman 10/8/1926
SC Aiken county: George Jeter 2/14/1933
SC Allendale county: Edward Kirkland 10/24/1921
SC Anderson county: Edward Sullivan 12/13/1894
SC Anderson county: Elbert Harris 5/20/1898
SC Anderson county: John Laddison 11/24/1901
SC Anderson county: Reuben Elrod 6/30/1903
SC Anderson county: Willis Jackson 10/10/1911
SC Bamberg county: Albert Moye 3/13/1912
SC Bamberg county: Peter Rivers 3/13/1912
SC Bamberg county: Richmond Doublin 3/13/1912
SC Barnwell county: Nathan Bonnet 9/13/1882
SC Barnwell county: Harrison Johnson 12/28/1889
SC Barnwell county: Hugh Furz 12/28/1889
SC Barnwell county: Judge Jones 12/28/1889
SC Barnwell county: Mitchell Adams 12/28/1889
SC Barnwell county: Peter Bell 12/28/1889
SC Barnwell county: Ralph Morral 12/28/1889
SC Barnwell county: Ripley Johnson 12/28/1889
SC Barnwell county: Robert Phoenix 12/28/1889
SC Barnwell county: William Black 1/7/1890
SC Barnwell county: John Peterson 4/24/1893
SC Barnwell county: Charlie Lang Robinson 1/15/1901
SC Barnwell county: Frank de Loache 12/22/1905
SC Barnwell county: John de Loache 12/22/1905
SC Barnwell county: Walter Best 2/23/1918
SC Barnwell county: Raymond Reed 2/21/1946
SC Barnwell county: James Walker 8/12/1946
SC Beaufort county: William Cornish 7/21/1901
SC Berkeley county: Richard Johnson 2/28/1904
SC Berkeley county: Kitt Bookard 7/11/1904
SC Cherokee county: Frank Whisonant 3/29/1912
SC Cherokee county: Joe Brinson 3/29/1912
SC Cherokee county: Richard Eaker 5/29/1932
SC Chester county: Sam Cornwell 9/29/1888
SC Chesterfield county: Jim Nelson 11/21/1903
SC Chesterfield county: John Taylor 7/5/1904
SC Clarendon county: Joe Barnes 12/8/1880
SC Clarendon county: Julia Brandt 12/8/1880
SC Clarendon county: Vance Brandt 12/8/1880
SC Clarendon county: Marion Cantri 2/23/1913
SC Colleton county: William Stokes 6/22/1895
SC Colleton county: Hannah Kearse 12/2/1895
SC Colleton county: Isom Kearse 12/2/1895
SC Colleton county: Jim Black 6/4/1902
SC Colleton county: Cain Ford 6/6/1902
SC Colleton county: Unnamed Negro 6/-/1902
SC Colleton county: Jake Haines 2/9/1903
SC Colleton county: Frank Samuels 6/11/1909
SC Colleton county: Quillie Simmons 6/11/1909
SC Darlington county: Caesar Robinson 12/1/1886
SC Dorchester county: John Fogle 11/28/1903
SC Dorchester county: General Lee 1/14/1904
SC Dorchester county: William Spain 8/23/1906
SC Edgefield county: Richard Lundy 12/7/1891
SC Edgefield county: Jim Mackey 10/25/1898
SC Edgefield county: Luther Sullivan 10/25/1898
SC Edgefield county: Wash Mackey 10/25/1898
SC Edgefield county: George Hudson 6/2/1907
SC Fairfield county: Caleb Campbell 6/3/1882
SC Fairfield county: Andy Caldwell 6/21/1889
SC Fairfield county: Jules Smith 6/14/1915
SC Florence county: John A. Belin 1/27/1898
SC Florence county: Sam Howard 11/12/1898
SC Florence county: Arthur Davis 1/9/1909
SC Florence county: Willie Green 12/3/1914
SC Florence county: Bill McAllister 12/28/1921
SC Georgetown county: Bruce Tisdale 2/15/1941
SC Greenville county: Bob Williams 11/4/1881
SC Greenville county: Ira Johnson 7/15/1895
SC Greenville county: Tom Keith 8/16/1899
SC Greenville county: George Green 11/16/1933
SC Greenwood county: Columbus Jackson 11/9/1898
SC Greenwood county: Drayton Watts 11/9/1898
SC Greenwood county: George Logan 11/9/1898
SC Greenwood county: Jesse Williams 11/9/1898
SC Greenwood county: Wade Hampton McKinney 11/9/1898
SC Greenwood county: Ben Collins 11/10/1898
SC Greenwood county: Essex Harrison 11/10/1898
SC Greenwood county: Jeff Darling 11/10/1898
SC Greenwood county: Eliza Goode 11/14/1898
SC Greenwood county: Mary Wideman 12/27/1902
SC Greenwood county: Oliver Wideman 12/27/1902
SC Greenwood county: James Calvert Stuart 9/24/1904
SC Greenwood county: Robert Davis 8/16/1906
SC Greenwood county: Benjamin Thompson 10/8/1933
SC Hampton county: Martin Beckett 7/25/1882
SC Hampton county: Charles Brunson 3/8/1886
SC Hampton county: William Blake 10/17/1895
SC Hampton county: William Sanders 10/18/1901
SC Hampton county: Jim Gilmore 11/23/1908
SC Hampton county: Allen Seymour 12/16/1914
SC Kershaw county: David Cook 7/15/1882
SC Kershaw county: Wesley Williams 5/4/1886
SC Kershaw county: Thomas Price 4/19/1896
SC Lancaster county: Dan Blakeney 8/8/1882
SC Lancaster county: Hardy Gill 6/3/1894
SC Laurens county: Eliza Cowan 4/9/1881
SC Laurens county: Charles Williams 7/7/1885
SC Laurens county: Heyward Barksdale 5/10/1893
SC Laurens county: Clem Davis 8/29/1894
SC Laurens county: Henry Gray 7/23/1897
SC Laurens county: Dave Hunter 1/4/1898
SC Laurens county: Richard Puckett 8/10/1913
SC Laurens county: Joe Steward 4/1/1920
SC Laurens county: Norris Bendy 7/4/1933
SC Laurens county: Unnamed Negro 5/10/1934
SC Lexington county: Willie Leaphart 5/5/1890
SC Lexington county: Tom Preston 7/30/1893
SC Lexington county: Will Thompson 7/30/1893
SC Lexington county: Handy Kaigler 7/31/1893
SC Lexington county: Ben Gates 12/11/1901
SC Lexington county: Unnamed Negro 1/6/1909
SC Lexington county: Flute Clarke 11/25/1910
SC Lexington county: William Allen 8/24/1921
SC McCormick county: Herbert Quarles 6/19/1921
SC Newberry county: Dave Spearman 1/19/1881
SC Newberry county: Sam Fair 1/19/1881
SC Newberry county: Will Thomas 11/22/1912
SC Oconee county: Isaac Lincoln 5/30/1893
SC Oconee county: Green Gibson 12/20/1914
SC Oconee county: Allen Green 4/23/1930
SC Orangeburg county: Louis Kender 3/1/1880
SC Orangeburg county: Jack Williams 10/13/1881
SC Orangeburg county: John Barnwell 6/22/1895
SC Orangeburg county: Lawrence Brown 1/6/1897
SC Orangeburg county: Charles Evans 7/1/1903
SC Orangeburg county: Wade Tyler 10/25/1911
SC Orangeburg county: John Felder 12/20/1912
SC Orangeburg county: Rosa Richardson 7/12/1914
SC Orangeburg county: Manson Shuler 9/27/1915
SC Orangeburg county: Luke Adams 4/20/1924
SC Pickens county: Henry Johnson 12/3/1890
SC Pickens county: Unnamed Negro 8/5/1891
SC Pickens county: Brooks Garden 6/29/1912
SC Pickens county: Willie Earle 2/17/1947
SC Saluda county: Unnamed Negro 2/8/1897
SC Saluda county: Dan Etheredge 8/20/1906
SC Spartanburg county: Abe Thomson 3/1/1886
SC Spartanburg county: Robert Kennedy 11/7/1893
SC Spartanburg county: Ike Anderson 12/20/1893
SC Spartanburg county: Dick Wofford 11/22/1894
SC Sumter county: Richard Singleton 9/20/1883
SC Sumter county: Simon Cooper 1/8/1897
SC Sumter county: Dillard Wilson 11/24/1914
SC Union county: Andrew McKnight 6/26/1889
SC Union county: Rufus Salter 1/7/1900
SC Union county: Mose Hughes 6/3/1906
SC Union county: Dan Jenkins 6/21/1930
SC Williamsburg county: Sam Gaillard 5/5/1893
SC Williamsburg county: George McFadden 10/1/1893
SC Williamsburg county: Samuel Turner 12/28/1897
SC Williamsburg county: Daughter of Frazier B. Baker 2/22/1898
SC Williamsburg county: Frazier B. Baker 2/22/1898
SC Williamsburg county: Cairo Williams 6/30/1904
SC York county: John Johnson 6/12/1882
SC York county: Frank Elliott 4/1/1884
SC York county: Bailey Dowdle 4/5/1887
SC York county: Dan Roberts 4/5/1887
SC York county: Giles Good 4/5/1887
SC York county: Mose Lipscomb 4/5/1887
SC York county: Prindley Thompson 4/5/1887
SC York county: Nathan White 11/24/1892
SC York county: Jefferson Crawford 6/2/1894
SC York county: Watson T. Sims 8/23/1917

SD Sturgis county: Ross Hallis 8/25/1885

TN Bedford county: Shoats Frazier 8/-/1877
TN Bedford county: Sidney Frazier 11/15/1878
TN Bedford county: Alex McGill 2/12/1879
TN Bedford county: John Houston 7/21/1880
TN Bedford county: William Chambers 8/11/1899
TN Bedford county: Watt Greer 2/19/1912
TN Bledsoe county: John Gamble 10/23/1893
TN Bledsoe county: James T. Scales 11/23/1944
TN Campbell county: Joseph Payne 2/25/1893
TN Campbell county: Henry McCrary 2/11/1894
TN Campbell county: Charles Jones 6/24/1903
TN Cannon county: Thomas Lillard 6/28/1892
TN Carroll county: Charles Dinwiddie 11/15/1886
TN Carroll county: Charles Allen 11/15/1896
TN Carroll county: Samuel M. McDonald 11/18/1896
TN Carroll county: Walter McClennon 10/3/1901
TN Cheatham county: Jim Bell 7/6/1894
TN Cheatham county: Baxter Bell 11/4/1935
TN Claiborne county: Unnamed Negro 12/17/1888
TN Claiborne county: Thomas Huntley 3/26/1891
TN Coffee county: Abe Wooten 3/1/1879
TN Coffee county: Massy Hill 11/5/1881
TN Coffee county: William Lewis 8/25/1891
TN Coffee county: Charles Everett 5/19/1892
TN Coffee county: Eugene Vannoy 10/14/1895
TN Coffee county: Rance Gwinn 3/8/1905
TN Coffee county: Dick Wilkerson 6/24/1934
TN Crockett county: Tobe Williams 3/29/1886
TN Crockett county: Weakley Ridley 3/29/1886
TN Crockett county: Henry Williams 3/16/1890
TN Crockett county: Dennis Blackwell 8/26/1892
TN Crockett county: Lamson Gregory 3/3/1894
TN Crockett county: Joseph Boxley 5/29/1929
TN Davidson county: Henry Grizzard 4/28/1892
TN Davidson county: Eph Grizzard 4/30/1892
TN Davidson county: Unnamed Negro 12/15/1892
TN Decatur county: Will P. Walker 7/16/1891
TN Decatur county: Unnamed Negro 4/24/1895
TN Dickson county: William Bell 7/14/1894
TN Dyer county: Mike Walls 8/1/1881
TN Dyer county: Matthew Washington 10/14/1886
TN Dyer county: Fred King 2/18/1901
TN Dyer county: Curtis Brown 10/8/1902
TN Dyer county: Garfield Burley 10/8/1902
TN Dyer county: John Tally 11/7/1913
TN Dyer county: Lation Scott 12/2/1917
TN Fayette county: Jefferson Ellis 10/16/1895
TN Fayette county: Thomas Brooks 4/28/1915
TN Franklin county: Henry Huddleston 6/18/1882
TN Franklin county: Henry Knoles 8/25/1901
TN Franklin county: James McIllbarren 2/12/1918
TN Gibson county: Henderson Fox 8/16/1890
TN Gibson county: Thomas Woodward 8/16/1890
TN Gibson county: — Thompson 7/5/1891
TN Gibson county: Jesse E. Reed 12/14/1892
TN Gibson county: Unnamed Negro 8/10/1895
TN Gibson county: Manly Bennett 6/23/1896
TN Gibson county: Henry Booth 10/27/1919
TN Giles county: Daniel Smith 12/2/1880
TN Giles county: Henry Holloway 10/3/1882
TN Giles county: Wesley Warren 6/20/1883
TN Giles county: Elmo Howard 5/8/1908
TN Hamilton county: Charles Williams 9/7/1885
TN Hamilton county: Andy Blount 2/14/1893
TN Hamilton county: Charles Brown 2/25/1897
TN Hamilton county: Edward Johnson 3/19/1906
TN Hardeman county: Hugh Jones 7/14/1908
TN Hardin county: Ned Stevens 11/14/1890
TN Hardin county: Rube Burris 3/6/1892
TN Haywood county: Thomas Searcy 4/28/1904
TN Haywood county: Everett Williams 6/20/1940
TN Henderson county: Frank Simpson 1/8/1896
TN Henderson county: Harrison Fuller 1/8/1896
TN Henderson county: Berry Noyse 4/22/1918
TN Henry county: Albert Lawson 7/20/1909
TN Henry county: Joe Upchurch 6/17/1927
TN Humphreys county: Conley Johnson 5/2/1885
TN Jefferson county: Lucian Weaver 7/14/1879
TN Johnson county: John Williams 9/26/1898
TN Lake county: Felix Wylie 7/27/1881
TN Lake county: Jerry Smith 4/12/1888
TN Lake county: Unnamed Negro 11/27/1898
TN Lake county: — Williams 10/3/1900
TN Lake county: Ike Fitzgerald 3/16/1901
TN Lake county: Unnamed Negro #1 of 2 7/21/1907
TN Lake county: Unnamed Negro #2 of 2 7/21/1907
TN Lake county: Edward Stineback 11/24/1908
TN Lake county: Jim Stineback 11/24/1908
TN Lake county: Marshall Stineback 11/24/1908
TN Lake county: Robert Bruce 9/12/1910
TN Lake county: William Sharp 9/12/1910
TN Lauderdale county: Richard Thurmond 8/8/1898
TN Lauderdale county: Henry Giveney 1/9/1900
TN Lauderdale county: Roger Giveney 1/9/1900
TN Lauderdale county: Anderson Gause 1/15/1900
TN Lauderdale county: Louis Rice 3/22/1900
TN Lauderdale county: Joe Drake 12/18/1903
TN Lauderdale county: George Estes 10/29/1906
TN Lauderdale county: William Thomas 3/19/1917
TN Lawrence county: Green Wells 5/27/1891
TN Lawrence county: Anthony Williams 7/15/1897
TN Lewis county: Simon Ford 6/20/1905
TN Lewis county: Manuel Carter 9/28/1916
TN Lewis county: Wiley Tedwell 9/28/1916
TN Lincoln county: Stephen Jacobs 4/20/1890
TN Lincoln county: Dock King 9/5/1895
TN Lincoln county: Joe Robertson 11/29/1895
TN Lincoln county: Skace McGaha 11/29/1895
TN Loudon county: John Gillespie 3/18/1886
TN Macon county: Dave Winston 6/8/1911
TN Madison county: Eliza Woods 8/18/1886
TN Madison county: John Brown 7/25/1891
TN Madison county: Frank Ballard 6/1/1894
TN Marshall county: Unnamed Negro 11/?/1878
TN Marshall county: Henry Montgomery 4/16/1894
TN Marshall county: Jerry Johnson 8/26/1895
TN Marshall county: Unnamed Negro #1 of 4 10/4/1901
TN Marshall county: Unnamed Negro #2 of 4 10/4/1901
TN Marshall county: Unnamed Negro #3 of 4 10/4/1901
TN Marshall county: Unnamed Negro #4 of 4 10/4/1901
TN Marshall county: John Davis 11/13/1902
TN Marshall county: John L. Hunter 8/3/1903
TN Marshall county: John Millikin 8/3/1903
TN Maury county: Frank McGhee 11/27/1877
TN Maury county: George Warner 5/30/1890
TN Maury county: Martin Mayberry 4/2/1891
TN Maury county: Henry Choate 11/11/1927
TN Maury county: Cord Cheek 12/15/1933
TN Meigs county: James Underwood 5/11/1902
TN Montgomery county: Winston Anderson 3/1/1878
TN Moore county: Mary Motlow 11/4/1893
TN Moore county: Ned Waggoner 11/4/1893
TN Moore county: Samuel Motlow 11/4/1893
TN Moore county: Will Waggoner 11/4/1893
TN Moore county: George Call 1/17/1899
TN Moore county: John Shaw 1/17/1899
TN Moore county: Euless Whittaker 2/5/1902
TN Moore county: Allen Small 9/24/1903
TN Morgan county: Charles L. Hurd 11/21/1895
TN Morgan county: Charles L. Hurd 11/21/1895
TN Morgan county: Walter Cole 1/21/1908
TN Obion county: Unnamed Negro 3/23/1879
TN Obion county: Wilson Wade 9/5/1882
TN Obion county: Almus Young 3/11/1885
TN Obion county: Charles Latham 3/11/1885
TN Obion county: Frank Freeman 3/11/1885
TN Obion county: Freeman Ward 4/13/1885
TN Obion county: Samuel Fowler 12/9/1885
TN Obion county: William Hardy 3/17/1887
TN Obion county: John Thomas 4/13/1887
TN Obion county: Adam Charles 12/7/1887
TN Obion county: Andy Miller 12/7/1887
TN Obion county: William Smith 12/7/1887
TN Obion county: Eli Nary 3/15/1888
TN Obion county: Henry Jones 10/26/1888
TN Obion county: Joseph Mitchell 11/12/1891
TN Obion county: Alexander Bell 10/3/1892
TN Obion county: Joseph Mitchell 5/22/1898
TN Obion county: John Grenson 3/21/1913
TN Obion county: George Smith 4/18/1931
TN Putnam county: Thomas Robinson 12/16/1885
TN Putnam county: Charles Washington 6/22/1898
TN Rhea county: Bill Rearson 10/7/1879
TN Rhea county: Tom Jones 10/7/1879
TN Roane county: Jack Jones 11/22/1888
TN Robertson county: Archie Jameson 9/16/1880
TN Robertson county: Jack Bell 9/16/1880
TN Robertson county: James Elder 2/18/1881
TN Robertson county: James Higgins 2/18/1881
TN Robertson county: Lark Mallory 2/18/1881
TN Robertson county: Lon Thwent 2/18/1881
TN Robertson county: Thomas Small 2/18/1881
TN Robertson county: Doc Carter 3/12/1884
TN Robertson county: Jim Carter 3/12/1884
TN Robertson county: Wyatt Mallory 4/23/1901
TN Robertson county: Jacob Samuels 5/27/1912
TN Rutherford county: Henry “Boot” Alexander 12/15/1877
TN Rutherford county: James Russell 9/26/1878
TN Rutherford county: Houston Turner 7/18/1881
TN Rutherford county: Richard Hoover 7/24/1887
TN Rutherford county: George Johnson 8/28/1908
TN Shelby county: Jim Eastman 8/31/1887
TN Shelby county: Calvin McDowell 3/9/1892
TN Shelby county: Thomas Moss 3/9/1892
TN Shelby county: William Stuart 3/9/1892
TN Shelby county: Thomas Neal 2/11/1893
TN Shelby county: Lee Walker 7/22/1893
TN Shelby county: Daniel Hawkins 8/31/1894
TN Shelby county: Edward Hall 8/31/1894
TN Shelby county: Graham White 8/31/1894
TN Shelby county: John Hayes 8/31/1894
TN Shelby county: Robert Haynes 8/31/1894
TN Shelby county: Warner Williams 8/31/1894
TN Shelby county: Luther Billings 10/10/1905
TN Shelby county: Patrick Crump 6/2/1911
TN Shelby county: William Johnson 2/14/1912
TN Shelby county: Eli Persons 5/22/1917
TN Shelby county: Thomas Williams 9/28/1927
TN Shelby county: Jesse Lee Bonds 4/28/1939
TN Smith county: Ballie Crutchfield 3/16/1901
TN Stewart county: Bill McBell 4/24/1877
TN Stewart county: George Washington 7/22/1880
TN Stewart county: Herbert Bell 10/8/1926
TN Sullivan county: Robert Clark 6/13/1891
TN Sumner county: Isaac Kirk 4/18/1888
TN Sumner county: Puss Kirk 4/18/1888
TN Sumner county: Fred Haynie 2/13/1891
TN Sumner county: Mrs. Martin 2/3/1892
TN Sumner county: James Sweat 5/23/1911
TN Tipton county: Needham Smith 11/7/1894
TN Tipton county: Bob Williams 5/26/1906
TN Tipton county: Albert Gooden 8/16/1937
TN Tiptonville county: Alfred Grizzard 6/21/1889
TN Unicoi county: Thomas Devert 5/19/1918
TN Warren county: John Smartt 11/18/1898
TN Wayne county: Miller McLean 8/23/1883
TN Weakley county: Loab Sanders 7/30/1892
TN Weakley county: Ira Dumas 6/7/1893
TN Weakley county: Edgar Bell 7/27/1893
TN Weakley county: Bob Hudson 10/9/1893
TN Weakley county: Mallie Wilson 9/4/1915
TN Williamson county: Jim Walker 3/13/1877
TN Williamson county: Calvin Beatty 8/7/1878
TN Williamson county: John Thomas 10/6/1878
TN Williamson county: Amos Miller 8/10/1888
TN Williamson county: Jim Taylor 4/29/1891
TN Williamson county: Logan Reams 9/6/1900
TN Williamson county: Samuel Smith 12/15/1924
TN Wilson county: William Whitley 3/6/1916

TX Abilene county: Grover C. Everett 9//1922
TX Alleyton county: Mose Bozier 5/20/1922
TX Angleton county: Charles Tunstall 1/13/1903
TX Angleton county: Ramson O’Neal 1/13/1903
TX Angleton county: Joseph Durfee 11/17/1914
TX Angleton county: Oscar Beasley 9/16/1920
TX Athens county: Ike Manion 3/8/1895
TX Atlanta county: Jasper Douglas 4/19/1908
TX Ballinger county: Robert Murtore 11/30/1921
TX Bastrop county: Tobe Cook 6/10/1892
TX Bay City county: Joseph Johnson 11/5/1916
TX Beaumont county: William Benby 5/3/1896
TX Beaumont county: Mooney Allen 7/23/1903
TX Beaumont county: Unnamed Negro 7/15/1908
TX Beaumont county: Richard Galloway 6/4/1913
TX Belden county: George Lewis 7/23/1889
TX Bellville county: ____ Bonner 8/27/1897
TX Bellville county: Moses Jackson 8/15/1908
TX Belton county: Henry Gentry 7/12/1910
TX Ben Hur county: James Brown 6/27/1918
TX Berings Mill county: Benjamin Harris 1/11/1906
TX Big Sandy county: Unidentified Negro 5/9/1915
TX Bishop county: Dr. J. Smith 1//1923
TX Blossom Prairie county: Rev. J.N. McClinton 12/25/1901
TX Brenham county: Negro Woman 7/23/1895
TX Brenham county: Bob Carter 10/13/1897
TX Brookshire county: Daniel Newton 9/13/1908
TX Brownsville county: James Allen 12/20/1894
TX Bryan county: George J. Johnson 6/10/1896
TX Bryan county: Jim Riddick 6/10/1896
TX Bryan county: Louis Whitehead 6/10/1896
TX Bryan county: Eugene Washington 1/23/1897
TX Bryan county: Thomas Sweat 11/18/1897
TX Bryan county: Gilbert Wilson 5/23/1922
TX Cameron Station county: Unknown Negro 4/23/1890
TX Caneron county: Alexander Johnson 11/4/1907
TX Carthage county: Hensley Johnson 4/26/1903
TX Center county: Lije Daniels 8/2/1920
TX Center county: Lige Daniels 8/3/1920
TX Centerville county: Frank Bates 4/5/1910
TX Clarksville county: Riley Johnson 11/8/1911
TX Clarksville county: Buck Thomas 11/28/1916
TX Columbus county: Utt Duncan 10/4/1902
TX Conroe county: Scott Clem 2/28/1908
TX Conroe county: Unnamed Negro 3/24/1908
TX Conroe county: - Early 5/17/1922
TX Conroe county: Joe Winters 5/20/1922
TX Corsicana county: Nelson Calhoun 4/12/1895
TX Corsicana county: John Henderson 3/13/1901
TX Courtney county: Ben Harper 6/21/1917
TX Cypress county: William Hawkins 7/30/1890
TX Dallas county: Holland (Allan) Brooks 3/3/1910
TX Dangerfield county: Mun Shepard 6/28/1891
TX Dangerfield county: Will Hartsfield 6/28/1891
TX Dangerfield county: James Mason 8/2/1895
TX Dangerfield county: Mrs. James Mason 8/2/1895
TX Datura county: Alex Winn 8/15/1921
TX Del Rio county: Fred Wilson 7/14/1907
TX Delta County county: William Stevens 8/13/1895
TX Delta County county: Jefferson Cole 8/26/1895
TX Dexter county: Abe Wilder 8/20/1901
TX Dodge county: Cute Cabiness 6/1/1918
TX Dodge county: George Cabiness 6/1/1918
TX Dodge county: Lena Cabiness 6/1/1918
TX Dodge county: Pete Cabiness 6/1/1918
TX Dodge county: Sarah Cabiness 6/1/1918
TX Dodge county: Tenola Cabiness 6/1/1918
TX Douglas county: Tom Robin (Rebin?) 2/17/1891
TX Douglas county: Thomas Rowland 2/23/1891
TX Elign county: Will Hughes 3/5/1897
TX Elysian Fields county: Charles Jones 8/22/1917
TX Fairfield county: Henry Gibson 10/6/1894
TX Farmersville county: Commodore Jones 8/11/1911
TX Fort Worth county: Fred Rouse 12/11/1921
TX Franklin county: William Davis 9/21/1913
TX Fultbright county: Richard Stanley 1/23/1913
TX Galveston county: Charles Sawyer 6/25/1917
TX Gilead county: Abe Brown 7/15/1899
TX Gilmer county: Chilton Jennings 7/24/1919
TX Gladwater county: Lonnie Newsome 12/11/1921
TX Goliad county: Thomas Hall 8/6/1907
TX Golinda county: Frank Majors 7/15/1905
TX Goose Creek county: Bert Smith 9/21/1917
TX Graceton county: William Spencer 10/5/1916
TX Greenville county: George Lindley 7/28/1889
TX Greenville county: Tad Smith 7/28/1908
TX Groesbeck county: Unknown Negro 4/24/1906
TX Hallville county: Thomas Walker (possibly) 9/28/1901
TX Hallville county: Unknown Negro 9/28/1901
TX Hallville county: George Muckleroy 10/1/1901
TX Hallville county: Unknown Negro 10/1/1901
TX Hallville county: Unknown Negro 10/1/1901
TX Harleton county: Bob Brown 4/29/1897
TX Harleton county: Hal Wright 4/29/1897
TX Harleton county: Russel Wright 4/29/1897
TX Hearne county: Edward Bennett 5/12/1890
TX Hearne county: William Williams 3/13/1914
TX Hedsville county: Unknown Negro 3/27/1890
TX Hemphill county: Burga Singleton 6/22/1908
TX Hemphill county: Cleve Williams 6/22/1908
TX Hemphill county: Hardie Evans 6/22/1908
TX Hemphill county: Henry Thomas 6/22/1908
TX Hemphill county: Jerry Evans 6/22/1908
TX Hemphill county: Mose Spelman 6/22/1908
TX Hemphill county: Ned Williams 6/22/1908
TX Hemphill county: Will Johnson 6/22/1908
TX Hemphill county: Will Manuel 6/22/1908
TX Hempstead county: George Driggs 4/14/1889
TX Hempstead county: Jesse Walker 9/4/1902
TX Hempstead county: Jim Wesley 10/21/1902
TX Hempstead county: Reddick Barton 10/21/1902
TX Hempstead county: Tom Dickson 5/5/1916
TX Henderson county: William Johnson 7/22/1891
TX Henderson county: Henry Schorrow 11/11/1905
TX Henderson county: John Reese 11/11/1905
TX Henderson county: Robert Askew 11/11/1905
TX Hillsboro county: Bragg Williams 1/20/1919
TX Hodgson county: Bill Johnson 7/29/1905
TX Hooks Ferry county: Tom Brown 6/1/1890
TX Houston county: Elijah Anderson 6/28/1920
TX Houston county: Jodie Gordon 6/28/1920
TX Houston county: Brother of Washington Giles 6/29/1920
TX Houston county: Washington Giles 6/29/1920
TX Iola county: Unknown Negro 7/15/1899
TX Italy county: Stephen Davis 9/7/1905
TX Jefferson county: Henry Scott 5/16/1894
TX Jefferson county: Elijah Myers 11/16/1900
TX Jefferson county: Freeman Perhume 11/16/1900
TX Jefferson county: Jim Shaw 11/16/1900
TX Jefferson county: David Lee 1/8/1914
TX Karnack county: Robert Perry 2/25/1913
TX Kemp county: Unknown Negro 5/27/1903
TX Keno county: Alexander White 6/10/1895
TX Keno county: John Cherry 6/10/1895
TX Kirvin county: Johnnie Cornish 5/6/1922
TX Kirvin county: Mose Jones 5/6/1922
TX Kirvin county: Snap Curry 5/6/1922
TX Kirvin county: Tom Cornish 5/8/1922
TX Kosse county: William Williams 4/4/1890
TX Lang county: Charles Beall 1/1/1891
TX Lexington county: Squire Loftin 7/25/1895
TX Linden county: Leo Green 10/26/1891
TX Livingston county: Unknown Negro 6/20/1890
TX Lockhart county: John Larremore 7/30/1904
TX Longview county: Dudley Morgan 5/22/1902
TX Longview county: Julius Stevens 3/14/1905
TX Longview county: Albert Fields 4/9/1908
TX Longview county: Lemuel Walters 6/17/1919
TX Lufkin county: William Johnson 6/11/1895
TX Luling county: Nathan Bird 3/11/1902
TX Luling county: Son of Nathan Bird 3/11/1902
TX Madison county: Unknown Negro 11/21/1895
TX Magnolia county: Unnamed Negro 3/21/1908
TX Magnolia county: Unnamed Negro 3/21/1908
TX Marquez county: Anderson Callaway 12/26/1907
TX Marshall county: Walker Davis 10/1/1903
TX Marshall county: James Hodges 4/27/1909
TX Marshall county: “Creol Hill” 4/30/1909
TX Marshall county: Mat Chase 4/30/1909
TX Marshall county: Will Ollie 10/29/1911
TX Marshall county: George Saunders (Sanders) 2/13/1912
TX Marshall county: Mary Jackson 2/13/1912
TX Marshall county: Anderson 2/25/1913
TX Mart county: Abe Phillips, Jr. 7/22/1895
TX Mart county: Ed Phillips 7/22/1895
TX Mart county: Hannah Phillips 7/22/1895
TX Mart county: Mrs. Abe Phillips 7/22/1895
TX Mart county: Willie Phillips 7/22/1895
TX Mooreville county: Wiley Johnson 8/26/1897
TX Moscow county: William Black 11/22/1891
TX Naples county: John Williams 5/6/1908
TX Natchitoches county: Esseck White 8/7/1897
TX Navasota county: John Brown 8/4/1890
TX Navasota county: Henry Hamilton 7/25/1899
TX Navasota county: William Robertson 6/6/1914
TX Navosota county: John Campbell 3/7/1908
TX Near Alto county: Unknown Negro 7/31/1903
TX Nechesville county: Patrick Henry 7/1/1890
TX New Braunfels county: Sam Green 7/20/1905
TX New Dacus county: Warren Lewis 6/23/1922
TX Newton county: O.J. Johnson 9/7/1922
TX Oakwood county: George 4/25/1906
TX Orange county: James Brooks 8/14/1889
TX Orange county: Gilbert Guidry 7/3/1917
TX Palestine county: Dan Ogg 8/7/1898
TX Paris county: John Ransom 9/6/1892
TX Paris county: John Walker 9/6/1892
TX Paris county: William Armor 9/6/1892
TX Paris county: Henry Smith 1/31/1893
TX Paris county: William Butler 2/17/1893
TX Paris county: Henry Mouzon 1/17/1913
TX Paris county: Herman Arthur 7/6/1920
TX Paris county: Irving Arthur 7/6/1920
TX Plantersville county: William Sullivan 9/23/1892
TX Quitman county: Gains Gordon 10/25/1901
TX Red River county: Andy Young 7/19/1890
TX Rice county: Edward Lang 8/19/1916
TX Riesel county: Elijah Hays 6/23/1917
TX Rockwall county: Anderson Ellis 3/7/1909
TX Rockwall county: Will Clark 3/7/1909
TX Rodney county: Unnamed Negro 7/5/1910
TX Rosebud county: Dave Cotton 5/13/1897
TX Rosebud county: Henry Williams 5/13/1897
TX Rosebud county: Sabe Stewart 5/13/1897
TX Rosebud county: Mitchell Frazier 9/15/1906
TX Rosebud county: Cope (Coke) Mills 12/20/1909
TX Rusk county: Leonard Johnson 6/25/1910
TX San Augustine county: Jerry Teel, Jr 4/23/1890
TX San Augustine county: Simeon Garret 4/23/1890
TX San Augustine county: William White 5/11/1897
TX Sandy Point county: Unnamed Negro 9/18/1909
TX Sandy Point county: Unnamed Negro 9/18/1909
TX Schulenberg county: Jesse Bullock 7/3/1923
TX Seymour county: Stephen Brown 8/7/1916
TX Slocum county: Alex Holly 7/29/1910
TX Slocum county: Ben Dancer 7/29/1910
TX Slocum county: Cleveland Larkin 7/29/1910
TX Slocum county: Dick Wilson 7/29/1910
TX Slocum county: Jeff Wilson 7/29/1910
TX Slocum county: John Hays 7/29/1910
TX Slocum county: Sam Baker 7/29/1910
TX Slocum county: Up to ten unnamed black citizens 7/29/1910
TX Slocum county: Will Burley 7/29/1910
TX Smithville county: William Johnson 2/16/1905
TX Sour Lake county: Henry Cade 11/26/1921
TX Spurger county: Henry Gaines 6/28/1892
TX Spurger county: Prince Wood 6/28/1892
TX Spurger county: Thomas Smith 6/28/1892
TX Streetman county: George Gay 12/11/1922
TX Sulphur county: Ben Gay 8/7/1896
TX Sulphur Springs county: John Williams 6/28/1894
TX Sulphur Springs county: Tom Williams 8/11/1905
TX Sulphur Springs county: Joe Richmond 8/29/1915
TX Sulphur Springs county: King Richmond 8/29/1915
TX Sunnyside county: Aaron Thomas 4/30/1897
TX Sunnyside county: Benny Thomas 4/30/1897
TX Sunnyside county: Fayette Rhone 4/30/1897
TX Sunnyside county: Jim Thomas 4/30/1897
TX Sunnyside county: Louis Thomas 4/30/1897
TX Sunnyside county: Will Gates 4/30/1897
TX Sweet Home county: Bascom Cook 6/13/1894
TX Sweet Home county: Lon Hall 6/13/1894
TX Toyah county: “Slab” Pitts 10/26/1906
TX Tyler county: Henry Hillard 10/29/1895
TX Tyler county: Dan Davis 5/25/1912
TX Waco county: Henry Davis 7/14/1889
TX Waco county: George Williams 6/14/1893
TX Waco county: Sank Majors 8/8/1905
TX Waco county: Jesse Washington 5/15/1916
TX Waco county: Jesse Thomas 5/26/1922
TX Waco area county: Unknown Negro 5/9/1894
TX Waskom county: Allie Thompson 6/28/1899
TX Weimar county: Oscar Lee Tucker (or Turner) 8/31/1904
TX Wemar county: George Washington 6/10/1898
TX Wharton county: John Stormer 8/22/1895
TX Woodville county: William Griffith 7/20/1894
TX Woodville county: Kirby Cottsbee 5/27/1918
TX Woodville county: Charles Arline 5/8/1920
TX county: Charles Shipman 11/14/1918

UT Price, Carbon Co. county: Robert Marshall 6/18/1925
UT Salt Lake City county: William H. “Same Joe” Harvey 8/25/1883

VA Accomack county: Magruder Fletcher 3/14/1889
VA Albemarle county: John Henry James 7/11/1898
VA Alexandria county: Joseph McCoy 4/23/1897
VA Alexandria county: Benjamin Thompson 8/8/1899
VA Alleghany county: Charles Miller 10/17/1891
VA Alleghany county: John Scott 10/17/1891
VA Alleghany county: Robert Burton 10/17/1891
VA Amelia county: Jesse Mitchell 9/15/1893
VA Amherst county: Columbus Miles 1/2/1880
VA Amherst county: James Carter 4/5/1902
VA Bath county: Abner Anthony 2/26/1893
VA Bland county: Jerry Jackson 2/5/1885
VA Brunswick county: Joseph Walton 7/1/1901
VA Brunswick county: Lemuel Johnson 8/3/1921
VA Campbell county: Henry Mason 11/30/1885
VA Charles City county: Issac Brandon 4/6/1892
VA Charlotte county: Wm. Blanenship 8/11/1889
VA Charlotte county: Thaddeus Fowlkes 12/2/1890
VA Culpeper county: William Thompson 8/11/1877
VA Culpeper county: Charles “Allie” Thompson 11/24/1918
VA Dinwiddlie county: James Black 4/12/1880
VA Essex county: Thomas Washington 3/23/1896
VA Fauquier county: Arthur Jordan 1/19/1880
VA Fauquier county: Shadrack Thompson 9/-/1932
VA Fluvanna county: Phillip Young 10/11/1892
VA Franklin county: Richard Woods 1/26/1880
VA Frederick county: William Shorter 6/13/1893
VA Greensville county: Walter Cotton 3/24/1900
VA Halifax county: Bruce Younger 7/27/1888
VA Halifax county: Scott Bailey 4/22/1889
VA Halifax county: Hubert Walker 3/19/1901
VA Henry county: Kellis Moorman 4/18/1886
VA King and Queen county: Horace Carter 10/12/1923
VA King William county: Peter Bland 2/3/1884
VA Loudoun county: Page Wallace 2/18/1880
VA Loudoun county: Owen Anderson 11/8/1889
VA Loudoun county: Charles Craven 7/31/1902
VA Louisa county: Joe Williams Anderson 7/6/1892
VA Mecklenburg county: Dick Walker 5/5/1886
VA Mecklenburg county: Unnamed Negro 12/24/1890
VA Nelson county: Pinkney Murphy 9/14/1900
VA Nelson county: Andrew Dudley 8/4/1904
VA Norfolk county: George F. Blount 10/24/1904
VA Northumberland county: William Page 8/15/1917
VA Nottoway county: John Forbes 6/8/1889
VA Nottoway county: Scott Bishop 2/23/1891
VA Page county: James Brown 3/20/1880
VA Page county: George Henderson 2/20/1905
VA Pittsylvania county: George Towler 1/11/1892
VA Pittsylvania county: Walter Clark 10/12/1917
VA Prince Edward county: Archer Cook 8/31/1888
VA Prince George county: Robert Bland 11/23/1889
VA Princess Anne county: Noah Cherry 11/15/1885
VA Rappahannock county: John Fitzhugh 8/2/1884
VA Roanoke county: William Lavender 2/12/1892
VA Roanoke county: Thomas Smith 9/21/1893
VA Rockingham county: Charlotte Harris 3/6/1878
VA Russell county: Unnamed Negro 6/6/1884
VA Russell county: Martin Rollins 4/3/1889
VA Russell county: Unnamed Negro 8/9/1890
VA Scott county: Samuel Wood 5/14/1894
VA Smyth county: George Halsey 5/11/1893
VA Surry county: Reuben Coles 7/26/1887
VA Sussex county: Elmore Moseley 1/13/1904
VA Sussex county: Mack Neal 11/29/1910
VA Sussex county: James Jordan 3/20/1925
VA Tazewell county: Bluford Smith 12/30/1882
VA Tazewell county: Jerry Brown 1/31/1893
VA Tazewell county: John Johnson 2/1/1893
VA Tazewell county: Sam Ellerson 2/1/1893
VA Tazewell county: Spencer Branch 2/1/1893
VA Tazewell county: Sam Blow 2/2/1893
VA Tazewell county: Unnamed Negro 2/2/1893
VA Tazewell county: Charles Morgan 4/2/1893
VA Tazewell county: John Peters 4/20/1900
VA Warwick county: William Allen 12/6/1881
VA Warwick county: Fred Tinsley 6/9/1902
VA Warwick county: Unnamed Negro 12/9/1909
VA Wise county: Wiley Guynn 6/5/1902
VA Wise county: David Hunt 11/14/1920
VA Wise county: Leonard Woods 11/30/1927
VA Wythe county: William Henry Smith 7/11/1888
VA Wythe county: Daniel Long 12/6/1900
VA Wythe county: Raymond Bird 8/15/1926

WV Bluefield, Mercer Co. county: Alexander Jones 1/28/1896
WV Bluefield, Mercer Co. county: Walter Johnson 9/5/1912
WV Bramwell, Mercer Co. county: Unknown 2/1/1896
WV Chapmanville county: E.D. Whitfield 12/15/1919
WV Chapmanville county: Earl Whitney 12/15/1919
WV Elkhorn, McDowell Co. county: Anderson Holliday 8/2/1894
WV Elkins, Randolph Co. county: William Brooks 7/22/1901
WV Elkins, Randolph Co. county: Peter Jackson 7/25/1902
WV Fayetteville, Fayette Co. county: John Turner 8/30/1889
WV Glen Jean, Fayette Co. county: Thomas Williams 2/7/1902
WV Hinton, Summers Co. county: John Carter 7/24/1889
WV Hinton, Summers Co. county: William Lee 5/11/1900
WV Huntington, Cabell Co. county: Unknown 10/14/1910
WV Keystone, McDowell Co. county: Cornelius Coffee 12/5/1892
WV Logan Co. county: James Smith 5/27/1892
WV Madison county: Frank Brown 2/4/1903
WV Mercer Co. county: Mills Luther 5/13/1892
WV Naugatuck, Mingo Co. county: “Red” Smith 5/15/1892
WV Near Sutton, Braxton Co. county: Charles Lewis 11/3/1909
WV Princeton county: Alexander Foote 4/13/1891
WV Wanelsdorf county: Rudolph Clements 7/25/1902
WV Wanelsdorf county: Unknown #1 7/25/1902
WV Wanelsdorf county: Unknown #2 7/25/1902
WV Wanelsdorf county: William Carroll 7/25/1902
WV Welch county: Unidentified Negro 11/22/1917
WV Welch, McDowell Co county: Unknown 11/22/1917
WV Weston, Lewis Co. county: Edgar Jones 7/6/1892

WY Albany Co. county: Joseph Martin 8/30/1904
WY Rawlins, Carbon Co. county: Frank Wigfall 10/2/1912
WY Sweetwater Co. county: Wade Hamilton 12/14/1917
WY Sweetwater Co. county: Joel Woodson 12/9/1918

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to struggle4progress (Reply #1)

Sun Apr 22, 2018, 09:07 PM

2. Thank you for this list.

What an amazing resource.

Also, what a long and tragic history.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to struggle4progress (Reply #1)

Mon Apr 23, 2018, 12:57 AM

3. That list is incomplete (which you acknowledge)

There were numerous lynchings in the City of Chicago. I only see one in that list from 1929. Chicago had a pretty serious "race riot" (not my term) in 1919. It all started when a group of white kids were throwing stones at black kids to defend some imagined border at the beach.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink

Reply to this thread