HomeLatest ThreadsGreatest ThreadsForums & GroupsMy SubscriptionsMy Posts
DU Home » Latest Threads » Forums & Groups » Main » General Discussion (Forum) » Went to the Farmers Marke...

Thu Jul 12, 2012, 12:05 AM

Went to the Farmers Market with my mom today..........

Mom is 82, lives with me & still enjoys cooking. Here in PA, if you're 60 or older the state gives you $20 in coupons to be used at PA farmers markets and stands. What we bought today:

90 yellow sweet banana peppers. Mom will make 50 stuffed peppers, she stuffs them with ground turkey sausage, and sauce. We will keep 10, she will give 10 each to my 3 brothers. The remaining 50 I will cut into strips and then freeze them to be used later.
Cost for peppers $8

20 tomatoes, most will be frozen & used for soups this winter. Cost $4

30 cucumbers for pickling Cost $4

2 dozen corn, 1 dozen we will eat over the next week. I will cut the corn on the other dozen & freeze it for soup. Cost $10

6 beets Cost $2

Total cost to mom $8



5 replies, 1561 views

Reply to this thread

Back to top Alert abuse

Always highlight: 10 newest replies | Replies posted after I mark a forum
Replies to this discussion thread
Arrow 5 replies Author Time Post
Reply Went to the Farmers Market with my mom today.......... (Original post)
mrmpa Jul 2012 OP
CaliforniaPeggy Jul 2012 #1
mrmpa Jul 2012 #4
OffWithTheirHeads Jul 2012 #2
mrmpa Jul 2012 #5
ProfessionalLeftist Jul 2012 #3

Response to mrmpa (Original post)

Thu Jul 12, 2012, 12:10 AM

1. Now, THAT'S smart!

Good for you and your Mom.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to CaliforniaPeggy (Reply #1)

Thu Jul 12, 2012, 12:35 AM

4. Thank you..........eom

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to mrmpa (Original post)

Thu Jul 12, 2012, 12:26 AM

2. You might consider taking up canning as a hobby.

 

It's easy. The initial setup is affordable for most folks and with food at those prices you can put some serious food by.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to OffWithTheirHeads (Reply #2)

Thu Jul 12, 2012, 12:37 AM

5. I have to look into that a little bit more......

than I have. The only thing is, is a lack of storage space. I have a 2 bedroom condo. Our storage unit is stored to the hilt, our pantry has one shelving unit that has, tools, cleaning products, paint and other supplies.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to mrmpa (Original post)

Thu Jul 12, 2012, 12:32 AM

3. Yum!

And cost-effective and healthy!

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink

Reply to this thread