HomeLatest ThreadsGreatest ThreadsForums & GroupsMy SubscriptionsMy Posts
DU Home » Latest Threads » Forums & Groups » Main » The DU Lounge (Forum) » Just bought an ice cream ...

Fri Apr 12, 2013, 02:28 PM

Just bought an ice cream maker...

It'll make a full gallon of ice cream. Then I read the recipes and have come to the realization that making your own wonderful sweet and creamy treat will cost you about $18.00/gal.
This better be the best fucking ice cream in the world.

Anybody got any good ideas for flavors?

22 replies, 2135 views

Reply to this thread

Back to top Alert abuse

Always highlight: 10 newest replies | Replies posted after I mark a forum
Replies to this discussion thread
Arrow 22 replies Author Time Post
Reply Just bought an ice cream maker... (Original post)
Callmecrazy Apr 2013 OP
GoCubsGo Apr 2013 #1
olddots Apr 2013 #2
Callmecrazy Apr 2013 #4
FBaggins Apr 2013 #5
RILib Apr 2013 #22
sakabatou Apr 2013 #3
MiddleFingerMom Apr 2013 #6
Callmecrazy Apr 2013 #9
MiddleFingerMom Apr 2013 #11
Callmecrazy Apr 2013 #12
MiddleFingerMom Apr 2013 #13
applegrove Apr 2013 #7
womanofthehills Apr 2013 #8
Callmecrazy Apr 2013 #10
In_The_Wind Apr 2013 #14
surrealAmerican Apr 2013 #15
Callmecrazy Apr 2013 #16
Kali Apr 2013 #17
Callmecrazy Apr 2013 #20
nomorenomore08 Apr 2013 #18
RebelOne Apr 2013 #19
OxQQme Apr 2013 #21

Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 02:42 PM

1. I'm a coconut fan.

Ben and Jerry's has an ice cream "cook" book out. Lots of great ideas in it.

http://www.amazon.com/Jerrys-Homemade-Cream-Dessert-Book/dp/0894803123

Remember that you can also make sorbet with your ice cream maker. They're a lot cheaper to make than ice cream, and often just as good, IMO.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 03:27 PM

2. Peach is super good

 

how would you make vanilla ???? worth a try though

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to olddots (Reply #2)

Fri Apr 12, 2013, 03:34 PM

4. The included recipe book says...

you need sugar, flour, eggs, milk, salt, whipping cream and vanilla extract.
One pint of whipping cream costs more than a gallon of milk and I need a quart.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Reply #4)

Fri Apr 12, 2013, 04:01 PM

5. Don't buy cream by the pint

the ingredients shouldn't cost anywhere close to that much. Try one of the club stores. Everything but the cream becomes almost negligible on a per-serving basis, and the cream will be less than half of what you're expecting.

A little practice and it will be better than any "super premium" brand and much cheaper.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to olddots (Reply #2)

Fri Apr 12, 2013, 05:41 PM

22. another vote for peach

 

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 03:33 PM

3. Mint chip?

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 04:07 PM

6. Garlic-Asparagus

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to MiddleFingerMom (Reply #6)

Fri Apr 12, 2013, 04:23 PM

9. Hmmm. Put that in your soda machine and let me know how that goes down.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Reply #9)

Fri Apr 12, 2013, 04:30 PM

11. It went down fine. Coming back up? Not so good.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to MiddleFingerMom (Reply #11)

Fri Apr 12, 2013, 04:33 PM

12. Tweak the recipe a bit?

Maybe a little more butter?

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Reply #12)

Fri Apr 12, 2013, 04:44 PM

13. M-m-m-m, I had asparagus with butter & lemon the other day. HATED it as a kid, now it's my favorite.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 04:08 PM

7. We had an ice cream maker. I made peach/vanilla. It was really good.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 04:19 PM

8. Pineapple ice cream

I cut up a pineapple into chunks, cook it in a tiny bit of water for a few minutes and then freeze it into a slush. I then add that to the cream mixture. Yum!

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to womanofthehills (Reply #8)

Fri Apr 12, 2013, 04:27 PM

10. Thanks. That sounds yummy...

And welcome to DU. And the lounge. And could you bring a bag of ice next time? We're always running low.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 04:51 PM

14. I managed a Carvel store for years: Ask me anything.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 04:52 PM

15. Pistachio ...

... or hazelnut - I've made both to good effect.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to surrealAmerican (Reply #15)

Fri Apr 12, 2013, 05:03 PM

16. Ahh another fan of Pistachio

I loves me some 'stachio.
Hazelnut sounds yummy too.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 05:06 PM

17. yeah, but that gallon isn't all air and weird chemicals

you will probably eat smaller servings (if you have any self-control, which I don't so I don't make ice cream very often)

you can add any kind of ripe fruit to a basic vanilla recipe, apricots are freaking heavenly and you will rarely be able to purchase that commercially. I think I used to use 3 or 4 cups pureed in the blender for a recipe of vanilla (so you may need to make it in two batches depending on volume. drool

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Kali (Reply #17)

Fri Apr 12, 2013, 05:29 PM

20. That was my reasoning too...

Less air. Smaller servings? No way. Bought two quarts of Strawberries today and I'm gonna use em for that.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 05:14 PM

18. Strawberry!

Though I don't know how much longer they'll be in season...

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 05:23 PM

19. Bought an ice cream maker years ago.

But after reading all the instructions and how much it would cost to make 1 gallon of ice cream, I gave it to my son and his kids for Xmas.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink


Response to Callmecrazy (Original post)

Fri Apr 12, 2013, 05:29 PM

21. Peppermint

Crushed peppermint sticks added is mighty good.

Reply to this post

Back to top Alert abuse Link here Permalink

Reply to this thread