General Discussion
In reply to the discussion: 9-Year, 105,000-Person Study Links Cancer to This One Food Group [View all]Amishman
(5,911 posts)A bag of frozen chicken nuggets is $3-5 per pound. I can get fresh chicken thighs for around $1 per pound.
A bag of frozen corn is $1-2. I bought fresh ears of corn at Aldi this weekend for 0.30 each. 5 ears of corn would easily give as much as that little frozen bag
A $4 watermelon will give you healthy snacking for a couple days. As will a bag of apples for that price. Both will be healthier and more filling than a jumbo bag of Doritos for about the same price.
Salads are cheap as long as you buy it yourself and don't pay the crazy mark-up for the premade bagged stuff.
Pasta and rice are cheap cheap cheap.
I can usually get a dozen eggs for $2 or less.
Eating preprocessed junk is a choice, claiming that real food is unaffordable is lazy BS.