General Discussion
In reply to the discussion: 9-Year, 105,000-Person Study Links Cancer to This One Food Group [View all]MissB
(16,340 posts)is more expensive than real raw food.
Lentils, for example are around a buck a pound. A pound of lentils is a lot of lentils. If I want to buy lentils already prepared (by the can) then I can expect to pay 3x-4x the cost of dry bulk. Its a convenience thing.
I made a huge pot of curry last night using dry lentils, frozen tomatoes from last years garden and some spices. The only processed ingredient was a can of lite coconut milk. Served over rice that Id bought in bulk from a large store. (Running the recipe through weight watchers calculator shows that its a very low point meal even with the lite coconut milk.)
But it took time- time to plan the meal and time to prep the ingredients. Not everyone has the time or skills to cook meals from scratch.