I have chronic, unrelenting pain. Last Sunday my son came to visit. I had two offers from Uber Eats. You could get $25 off an order of $1 or more. I made two separate orders from Buffalo Wild Wings. We got two orders of 20 wings, two large sides and four dips. It was delivered go my house. The total cost, with fees and tips, for both orders, was $22. The offer was only for delivery, so I could not save money by having my son pick it up. I felt like that was a great deal. If we had eaten it in the restaurant, without discounts, it would have cost over $50, with tip!
Going back to your point, yes, It would be cheaper to buy groceries. Yesterday I did an Insta art deal where I got $30 off any order of $50 or more. They do in store pricing at my Food Lion, so I can take advantage of deals the store offers that week. I got around $65 worth of groceries for $21! And since most items were on sale, I got three whole bags if groceries for that amount. The trick is I habe to cook a lot if it, so that means quite a bit of pain in my future. The groceries will last a lot longer than the two meals each my son and I made off of the Buffalo orders. But $4.50 A meal, to eat food from a restaurant, is not bad in this day and age